• <

MSC Cruises odbiera największy statek wycieczkowy napędzany LNG

28.10.2022 09:18 Źródło: www.FleetMon.com
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MSC Cruises odbiera największy statek wycieczkowy napędzany LNG

Partnerzy portalu

MSC Cruises odbiera największy statek wycieczkowy napędzany LNG - GospodarkaMorska.pl
MSCCruises.com

Stocznia Chantiers de l’Atlantique w St. Nazaire we Francji przekazała - 24 października - armatorowi MSC Cruises statek wycieczkowy MSC World Europa. Jednostka jest aktualnie największym na świecie statkiem wycieczkowym napędzanym skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Ekologiczne innowacje


Jak podaje portal FleetMon, MSC World Europa został zaprojektowany z myślą o środowisku naturalnym, czego przykładem jest innowacyjny kształt kadłuba, który nie tylko minimalizuje opór statku na wodzie, ale także wpływa na jego oddziaływanie akustyczne na ocean, zapobiegając potencjalnie szkodliwemu wpływowi na życie wodne fauny i flory. W wyposażeniu statku znajdują się również takie funkcje, jak inteligentna wentylacja, zaawansowane systemy klimatyzacji, czy też oświetlenie LED. Wszystkie one pozwalają na efektywne wykorzystanie energii. Jednostka otrzyma także systemy automatycznego gromadzenia danych, co ułatwi jej obsługę oraz zoptymalizuje wydajność operacyjną. MSC World Europa jest też wyposażony w zaawansowane systemy oczyszczania ścieków i selektywnej redukcji katalitycznej (
Selective Catalytic Reduction, SCR ). Ten ostatni zmniejszy emisje tlenków azotu do atmosfery o 90%, co okaże się szczególnie przydatne, gdy statek nie będzie zasilany LNG.


Jednostka została zwodowana 2 grudnia 2021 roku i jest pierwszą (z planowanych czterech) klasy World. Ma 333 metrów długości i 47 metrów szerokości. Na 20 pokładach znajduje się 2626 kabin, które mogą pomieścić 6762 pasażerów i 2138 członków załogi. Oprócz możliwości wykorzystywania skroplonego gazu ziemnego, jest wyposażona w technologię ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem (Solid Oxide Fuel Cell, SOFC). Dzięki temu będzie w stanie generować 150 kW energii w reakcji elektrochemicznej, zmniejszając w ten sposób zależność od generatora prądu na pokładzie.


Inwestycja w turystykę morską


Chrzest morski statku odbędzie się 13 listopada w Doha w Katarze. W pierwszej kolejności będzie wykorzystywany jako jednostka hotelowa dla turystów udających się na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Następnie będzie realizować rejsy wycieczkowe na Morzu Śródziemnym.


MSC Cruises jest trzecią co do wielkości marką statków wycieczkowych na świecie z siedzibą w Genewie w Szwajcarii. Jest częścią prywatnego konglomeratu spedycyjnego i logistycznego MSC Group. Obecnie należy również do najszybciej rozwijających się marek rejsowych, działających na wodach Europy, obu Ameryk, Azji i Afryki.

Przekazanie jednostki nie kończy inwestycji MSC Cruises. Firma we współpracy z Chantiers de l’Atlantique przeprowadziła również pierwsze cięcie blach dla kolejnego statku wycieczkowego tego typu, MSC World America, powstającego z myślą o rynku północnoamerykańskim. Zdaniem obu przedsiębiorstw będzie jeszcze bardziej zaawansowana niż MSC World Europa.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.