• <

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

18.10.2022 13:33
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Partnerzy portalu

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.

Na raport powołuje się branżowy magazyn The Maritime Executive. Stowarzyszenie po konsultacjach z branżą wskazało jednogłośnie, że operatorzy portów nie byli przygotowani na tak ekstremalną sytuację, która dotknęła świat w 2020 roku. Z czego to wynikało? Wskazano na brak inwestycji w infrastrukturę portową, ale nie tylko.

Pierwszą luką w sferze portów jest cyfryzacja oraz wymiana danych. Branża nie chce dzielić się danymi ze względu na interesy i konkurencję. Wskazano też na brak przejrzystości danych i informacji udzielanych pomiędzy podmiotami publicznymi a prywatnymi. Na lukę wpływają też braki w zarządzaniu portami oraz w przyjmowaniu globalnych standardów danych przetwarzanych w portach. Kluczowe jest zintensyfikowanie działań w zakresie wymiany danych administracyjnych i operacyjnych w celu poprawy efektywności działań w portach. 

Kolejną poważną luka są działania dekarbonizacyjne. Transformacja energetyczna oraz postęp technologii zeroemisyjnych stawia porty w doskonałej pozycji jako potencjalne centra energetyczne. Ma to związek oczywiście z morską energetyką wiatrową, wodorem, CCUS czy innymi technologiami. Kluczowe jest wypracowanie działań na rzecz zmniejszenia zużycia tradycyjnych paliw na rzecz tych bardziej ekologicznych. Porty muszą działać na rzecz budowy hubów energetycznych w portach. 

Trzecią i prawdopodobnie najważniejszą jest brak elastyczności portów w działaniu. Branża portowa ma ograniczone zdolności przystosowania się do zmieniających się warunków w zakresie popytu i podaży na towary. Porty polegają w większości na transporcie ciężarowym, a ten powinien być stopniowo zastępowany transportem intermodalnym, co przełożyłoby się na płynność łańcuchów dostaw. 

IAPH podkreśla ponadto, że porty odniosą sukces w procesie likwidowania luk jedynie poprzez przyciąganie do branży „młodych i zróżnicowanych talentów”. 

Źródło: Międzynarodowe Stowarzyszenie Portów i Przystani (IAPH), MaritimeExecutive.com

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
covid-19, porty

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.