• <
escort_980x120_gif_2020

Stocznia Fincantieri przekazała wodorowy wycieczkowiec

10.11.2022 22:44
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Stocznia Fincantieri przekazała wodorowy wycieczkowiec

Partnerzy portalu

Stocznia Fincantieri przekazała wodorowy wycieczkowiec - GospodarkaMorska.pl
Viking

W Ankonie we Włoszech przekazano - 10 listopada – kolejny statek, który zasili flotę wycieczkowców szwajcarskiej firmy Viking . Stanowi to również istotny krok we współpracy pomiędzy przedsiębiorstwem i stocznią Fincantieri w zakresie projektowania, dostarczania i eksploatacji przyjaznych dla środowiska statków wycieczkowych.

Ważąca około 47 800 ton jednostka jest wyposażona w najnowsze technologiczne rozwiązania w ramach rozwoju zastosowań wodoru na dużą skalę. Zaliczają się do tego wodorowe ogniwa paliwowe o mocy nominalnej 100 kW.

Dzięki najnowszej technologii zainstalowanej na statku, firma dąży do osiągnięcia coraz większej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jest to szczególnie istotne przy dostrajaniu urządzeń technologicznych oraz opracowywaniu zasad i przepisów dotyczących stosowania wodoru na pokładzie statku wycieczkowego.

Projekt na budowę statków wycieczkowych napędzanych wodorem ogłoszono jeszcze w 2018 roku. W planach pozostaje budowa łącznie czterech jednostek tej klasy. To też nie koniec prac nad przyjaznymi środowisku wycieczkowcami. Obie firmy zaprojektowały powiększoną konfigurację statku, która ma być zastosowana przy trzech kolejnych projektach jednostek tej klasy, dostarczanych aż do 2028 roku. Planowana jest również budowa na statku systemu wytwarzania elektryczności na bazie wodoru o łącznej mocy ok. 6-7 MW. Według Fincantieri będzie to największy tego typu projekt testowany na pokładzie statku wycieczkowego, zapewniając bezemisyjność oraz brak zagrożenia dla środowiska.

Viking Neptune to wycieczkowiec przeznaczony do przewozu maksymalnie 930 pasażerów. Ma długość 227 metrów i posiada 9 pokładów. W wyposażeniu statku znajduje się m.in. 448 pokoi gościnnych o 6 klasach standardu, kina, teatr, bary, restauracje, salę gimnastyczna, zielony taras, kryty basen, spa oraz sklepy.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.