• <

Mewa się dozbraja

12.11.2022 21:25 Źródło: Służby Prasowe MW, PIT-RADWAR S.A.

Partnerzy portalu

Mewa się dozbraja - GospodarkaMorska.pl
8. FOW

Na niszczycielu min typu Kormoran II, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy montaż ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.


Próbny montaż to swoisty sprawdzian dla powstającej jednostki, a zarazem dowód zaawansowania prac na niej. Podobne uzbrojenie zostanie też w tym miesiącu zamontowane na na bliźniaczym Albatrosie (docelowo jeszcze w tym roku), na którym w najbliższym czasie zostanie podniesiona bandera, dzięki czemu będzie drugą z jednostek tego typu, która wejdzie do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Na pierwszym z serii, prototypowym niszczycielu min ORP Kormoran, biało-czerwona bandera załopotała w 2017 roku, a okręt bierze już regularny udział w ćwiczeniach krajowych, międzynarodowych, jak i operacjach związanych z neutralizacją podwodnych zagrożeń. 

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, produkcji konsorcjum WAT (lider), AMW, PIT-RADWAR S.A. i ZM Tarnów, to nowoczesny, zdalnie sterowany, wielozadaniowy system artyleryjski obrony bezpośredniej, wyposażony w automatyczną armatę kal. 35 mm z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem. Umożliwia zwalczanie różnych typów zagrożeń, zapewniając przy tym wysoką precyzję rażenia. Przeznaczony jest do służby o każdej porze dnia i nocy, bez względu na warunki pogodowe. Został zaprojektowany zarówno do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (Combat Management System, CMS), jak też do działania niezależnego. Jego próbny montaż został dokonany na terenie PGZ Stoczni Wojennej. 

Gospodarka Morska
Służby Prasowe MW

Okręty proj. 258 typu Kormoran II zaliczają się do najnowocześniejszych niszczycieli min w arsenale państw NATO. Mają służyć jako platformy dla zdalnie sterowanych pojazdów bezzałogowych zdolnych do bezpiecznego i skutecznego niszczenia zagrożeń czyhających pod wodą, szczególnie wszelkiego rodzaju min i niewybuchów spoczywających tam od czasu zakończenia II wojny światowej. Ich wyposażenie pozwoli również radzić sobie z nowszymi typami broni podwodnej.

Po wejściu do służby ORP Kormoran Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostarczenie dwóch seryjnych jednostek tego typu z wprowadzonymi udoskonaleniami, Albatrosa i Mewy, które mają wejść do służby w najbliższych miesiącach. Obie jednostki, jak ich starsza poprzedniczka, będą służyć w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, który stacjonuje w Gdyni. Z kolei w czerwcu tego roku minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził budowę trzech kolejnych jednostek tego typu, które mają wejść do służby w latach 2026-2027. Docelowo będą służyć w 12. Dywizjonie Trałowców 8. FOW stacjonującym w Świnoujściu. 

Za budowę okrętów odpowiada konsorcjum w składzie Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z.o.o oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Gospodarka Morska
OBR CTM

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.