• <
siemens_gamesa_2022

Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu

gm

12.11.2022 22:38 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu

Partnerzy portalu

Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe NDI/BESIX

Kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski donosi, że ruch na nowym kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu. Wynika to z zakończenia ruchu turystycznego oraz trwających prac pogłębiarskich i budowlanych.

Od czasu otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną prześluzowano blisko 400 jednostek, w większości turystycznych. Wśród nich były to m.in. jednostki pod banderami: niemiecką, francuską, szwedzką, norweską i krajowe jednostki turystyczne. Najwięcej z nich jako port docelowy deklarowało Port Elbląg. Z kolei 30% obierało, 15% Krynicę Morską, natomiast 10% Górki Zachodnie i Port Gdańsk.
Obecnie na Zalewie Wiślanym, rzece Elbląg, w porcie Elbląg, jak również na torze łączącym Port Nowy Świat z wodami będącymi w jurysdykcji Kapitanatu Portu Elbląg trwają prace pogłębiarskie i budowlane. W związku z tym pewne trudności, ostrzeżenia nawigacyjne, bądź też niejednokrotnie niemożliwości korzystania z pewnych odcinków toru będą się okresowo pojawiać. Zdaniem kapitana portu to jeden z głównych powodów, dlaczego ruch jest nieco mniejszy, niemniej jednak dalej się on odbywa.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.