• <
smartre_2023

W Australii zatrzymano statek dostawczy pod zarzutem niewypłaconych wynagrodzeń i łamanie praw pracowniczych

13.11.2022 09:26 Źródło: The Maritime Executive
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W Australii zatrzymano statek dostawczy pod zarzutem niewypłaconych wynagrodzeń i łamanie praw pracowniczych

Partnerzy portalu

W Australii zatrzymano statek dostawczy pod zarzutem niewypłaconych wynagrodzeń i łamanie praw pracowniczych - GospodarkaMorska.pl
MarineTraffic

Australijskie władze zatrzymały na nabrzeżu Kooragang 10 masowiec Costanza pod zarzutem traktowania załogi w sposób niezgodny z prawem. Śledztwo wykazało szereg przypadków łamania przepisów dotyczących praw pracowniczych osób zatrudnionych w branży morskiej.

Naruszenia konwencji o pracy na morzu zostały wykryte przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation, ITF) i zgłoszone władzom Australii. Informacje dostarczone przez organizację zostały zweryfikowane przez Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (Australian Maritime Safety Authority, AMSA) i statek Costanza został zatrzymany. Do zatrzymania doszło na nabrzeżu Kooragang 10, kiedy masowiec przybył z Japonii.

Według śledztwa  ITF 21-osobowa załoga ma zaległe wynagrodzenie za okres od sierpnia do października, które wyniosło 108 000 USD. Ponadto nie opuszczała statku przez około 11 miesięcy. Zdaniem organizacji naruszenie klauzul Konwencji o Pracy na Morzu (Maritime Labour Convention, MLC) dotyczących możliwości schodzenia przez pracowników na ląd oraz dokonywania okresowej wymiany załogi jednostki pływającej. Ponadto po przejrzeniu dokumentacji i rozmowach z zatrudnionymi na Costanzie AMSA stwierdził, że załoga była również niedopłacana o około 20% pierwotnie obiecanej pensji.  Ponadto miała być celowo wprowadzono w błąd, że ograniczenia w związku z pandemią Covid-19 nadal obowiązują i dlatego zakazano im schodzenia na ląd.

Po zatrzymaniu armator statku, Orient Line Corp of Japan, zastosował się do wytycznych AMSA i wypłacił wszystkim pracownikom należne im wynagrodzenia wraz z podjęciem innych niezbędnych kroków. Chociaż statek został wypuszczony spod kurateli władz, ma zakaz operowania w Australii przez kolejne trzy miesiące z powodu naruszeń MLC.

ITF przeprowadza rocznie około 425 inspekcji w australijskich portach. Zdaniem organizacji blisko niemal 3/4 kontroli kończy się wykryciem niedopłaty pensji lub w ogóle niewypłacania wynagrodzenia. Sprawa Costanzy w tym wszystkim ma zwrócić uwagę władz na raport, wedle którego niedostateczne wynagrodzenie załogi i złe warunki pracy są zjawiskiem powszechnym w branży żeglugi dalekomorskiej. Według badań na statkach odwiedzających australijskie porty nie wypłaca się 28 do 54 milionów USD rocznych zarobków i innych uprawnień pieniężnych dla pracowników tego sektora. Jednakże według zgłoszeń z ostatnich 10 lat załogi statków zawijających do australijskich portów wyniosły nie otrzymywały wypłat, które razem można wyliczyć na średnio 42 miliony USD rocznie. Z tego względu, wykorzystując próżnię prawną regulującą międzynarodowy ruch morski, ograniczenia możliwości egzekwowania przepisów przez krajowe organy regulacyjne oraz wykorzystywane strategie firm żeglugowych i ich klientów, pracownicy są narażeni na wyjątkowy wyzysk i nadużycia.

Raport został opublikowany w czasie, gdy rząd Australii planuje uruchomić odnowioną, krajową flotę handlową. W tym celu utworzył grupę zadaniową do zbadania przemysłu morskiego. Planuje dodać co najmniej tuzin statków, które podwoiłyby wielkość krajowej marynarki handlowej, aby lepiej chronić własne łańcuchy dostaw i handel przed przyszłymi zakłóceniami podobnymi do pandemii, a także zapewniając zachowanie właściwych praw pracowniczych wobec członków załóg statków.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.