• <
smartre_2023

USA zezwalają na transakcje z udziałem tankowca zatrzymanego w Indonezji

gm

09.11.2022 12:27 Źródło: Reuters
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski USA zezwalają na transakcje z udziałem tankowca zatrzymanego w Indonezji

Partnerzy portalu

USA zezwalają na transakcje z udziałem tankowca zatrzymanego w Indonezji  - GospodarkaMorska.pl
Salvage and Wreck, Youtube

Amerykańskie władze pozwoliły na przeprowadzenie niektórych transakcji z sankcjonowanym supertankowcem VLCC Young Yong, zarejestrowanym w Dziżbuti. Jednostka osiadła na mieliźnie na wodach indonezyjskich, a na jej pokładzie znajduje się ropa naftowa, która pierwotnie miała być dostarczona z Malezji do Chin.


Dla Indonezji osiadły statek sprawia poważny problem z racji posiadanego ładunku w postaci 2 mln litrów ropy naftowej oraz bliskości do kluczowego gazociągu, który dostarcza gaz ziemny do Singapuru. W praktyce porzucona jednostka stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a także naturalnego. Prace związane z uwolnieniem statku z mielizny mają zająć miesiąc, a ponadto mają mu zostać zapewnione przegląd i ewentualne naprawy. Mają też zostać przeprowadzone transakcje związane z bezpieczeństwem załogi, w tym właściwym dokowaniem i zakotwiczeniem tankowca. Jednocześnie władze USA chciałyby być ściśle zaangażowane we wszystkie aspekty jego obsługi, ponieważ statek może zawierać dowody dotyczące danych o przemieszczaniu się, jak i historię nawigacji,. Mogłyby one zostać wykorzystane do sprawdzenia prawdziwości zarzutów odnośnie udziału jednostki w międzynarodowej sieci przemytu ropy naftowej .


VLCC Young Yong to liczący już 21 lat supertankowiec, będący własnością Technology Bright International Co Ltd. i jest zarządzany przez East Wind Ship Management Ltd. Jednostka została oskarżona przez amerykańskie władze, że należy do tzw. „floty cieni” i wspiera przemyt ropy finansujący działalność Hezbollahu oraz irańskich władz, ignorując przy tym nałożone sankcje orz czerpiąc nieujawniane zyski z handlu morskiego. W tym procederze szczególnie wykorzystywane są starsze kontenerowce i tankowce, a z racji uaktywnienia się pod tym względem instytucji rosyjskich, zaczęły też z tego korzystać inne państwa objęte sankcjami, jak Iran czy też Wenezuela.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.