• <
nauta_2024

David Packard zwodowany w stoczni Freire

Partnerzy portalu

David Packard zwodowany w stoczni Freire - GospodarkaMorska.pl
Freire Shipyard

Kadłub nowego statku badawczego przeznaczonego dla Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) został zwodowany w stoczni Freire w Hiszpanii. Planowane ukończenie jednostki jako statku oceanograficznego o nazwie RV David Packard, ma nastąpić w 2023 roku.

- RV David Packard rozszerzy możliwości badawcze MBARI , działającego nie tylko jako platforma dla zdalnie sterowanych pojazdów do obserwacji życia oceanicznego, ale także dla rautonomicznych systemów do oceny stanu oceanów” – powiedział dyrektor ds. operacji morskich MBARI, Michael Kelly.


Nowy statek został zaprojektowany przez firmę Glosten, zajmującą się architekturą i inżynierią morską. Ma całkowitą długość 49,9 m i może osiągnąć prędkość 12 węzłów. Będzie mógł pomieścić 30 osób, w tym 12-osobową załogę i 18-osobową grupę naukową. Stanowią też swoiste centrum dowodzenia zdalnie sterowanymi pojazdami (remotely operated vehicle, ROV) Doc Ricketts, pozwoli też naukowcom kontynuować eksplorację najgłębszych zakątków kanionu Monterey i innych podobnych lokacji. Będzie również zdolny do rozmieszczenia autonomicznych pojazdów podwodnych (autonomous underwater vehicle, AUV), wykorzystywanych do przeprowadzenia badań wizualnych i akustycznych, pobierania próbek wody morskiej i sporządzania map dna morskiego. Wśród szczególnych cech tego statku znajdzie się zaawansowany zintegrowany system cyberbezpieczeństwa, zgodny z wymaganiami i certyfikacjami prowadzonymi przez DNV (Det Norske Veritas). Jest wyposażony w system stabilizujący, który utrzymuje statek w danej pozycji zarówno podczas nawigowania, jak i operacji dynamicznego pozycjonowania. Przyszły RV David Packard będzie również spełniał rygorystyczne poziomy promieniowania podwodnego, aby działać na wodach USA.

Po wodowaniu kadłuba pozostaje jeszcze wiele pracy. Zespół ze stoczni Freire rozpoczął wyposażanie wnętrza statku, skupiając się na wewnętrznych systemach naukowych i inżynieryjnych.


- RV David Packard będzie pierwszym tak nowoczesnym statkiem badawczym zbudowanym nie tylko w Hiszpanii, ale w Unii Europejskiej, przeznaczonym do operowania na wodach Stanów Zjednoczonych Ameryki, spełniając szereg wymagań tak funkcjonalnych, jak i operacyjnych. - podkreślił dyrektor generalny Freire Shipyard, Marcos Freire.


Firma ma długą, sięgającą 1895 roku historię działalności, początkowo w celu budowy i naprawy jednostek łodzi kutrów rybackich. Z czasem przedsiębiorstwo się rozwinęło, budując zaawansowane technologicznie statki oraz jachty, na zlecenie państw i instytucji całego świata. Obecnie stocznią zarządza czwarte pokolenie rodziny Freire.


Budowa RV David Packard rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku od uroczystego położenia stępki. Planowo ma zakończyć się latem 2023 roku, po czym jednostka popłynie ze stoczni Freire w Hiszpanii do zaplecza badawczego MBARI mieszczącym się w Moss Landing w Kalifornii. Instytut planuje rozpocząć jego eksploatację w ramach działalności naukowej pod koniec 2023 roku.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.