• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

gm

31.10.2022 09:57 Źródło: makeway.pl, nanoseen.com
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Partnerzy portalu

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody - GospodarkaMorska.pl

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.

Z troską o dostęp do wody pitnej

Startup Nanoseen swoim przełomowym odkryciem może realnie wpłynąć na rozwój naszej cywilizacji rozwiązując podstawowe problemy z dostępem do czystej, słodkiej wody lub zanieczyszczeniami spowodowanymi ingerencją człowieka. Jeśli uda im się osiągnąć założone cele to będzie nam o wiele łatwiej zadbać nie tylko o nas samych, ale przede wszystkim o naszą matkę Ziemię i może chociaż w małym stopniu uda nam się naprawić to co do tej pory zniszczyliśmy.

Idea projektu zrodziła się w głowie jego twórcy, Bartosza Kruszki, w 2009 roku. Podczas pierwszego roku studiów nawiązał współpracę z zespołem Fizykochemii Materiałów Węglowych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmującym się syntezą oraz funkcjonalizacją nanomateriałów węglowych. Trzy lata później zajął się zagadnieniem filtracji wody, pisząc projekt dotyczący membran nanorurkowych do odsalania wody, za co otrzymał Diamentowy Grant (cykliczne wyróżnienie przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów prowadzących badania naukowe). Chciał stworzyć rozwiązanie, dzięki któremu w wyniku prostej filtracji podczas przelewania wody, bez wkładu ciśnienia i energii, jest możliwe odsolić wodę.

Efektem kilku lat pracy był startup Nanoseen, w którego ramach udało się wytworzyć nanomembrany z mieszanych matryc powstałych z połączenia wielu rodzajów nanomateriałów (Mix Matrix Solution) wymieszanych w różnym stopniu wagowym. Dzięki temu udało się wytworzyć pory przepuszczające filtrowaną ciecz mające wielkość – przy najmniejszych porach sięgającą od 0.1 do 0.8 nanometrów. Technologia jest przyjazna dla środowiska i nie emituje CO2. Same nanomembrany są również skalowalne, całkowicie biodegradowalne gdyż wykonane są z materiałów pochodzenia naturalnego (związki węgla). Dodatkowo związki chemiczne zebrane podczas oczyszczania wody można wykorzystać do innych procesów, jak choćby recyklingu litu wykorzystywanego do produkcji baterii litowo-jonowych.

Chcąc wprowadzić filtrację dla danego typu wody najpierw trzeba wykonać wywiad środowiskowy a następnie badania w laboratorium spółki. Na tej podstawie zespół ekspertów dostosowuje skład membran dla danego typu wody, testuje przez jaki okres można ich używać, a na końcowym etapie wyznacza cykl żywotności urządzenia. Przykładowo dla wody z Bałtyku to do 200 dni, podczas których przefiltrowywanych jest 1000 litrów dziennie. Wliczane są w to okresy regeneracji membran, by zwiększyć ich żywotność poprzez proces odwróconej osmozy, czyli przepłukiwaniu ich wodą, które same przefiltrowały.

Ekologiczna innowacja

Obecne zasoby spółki Nanoseen umożliwiają produkcję kilkunastu nanomembran NanoseenX w ciągu tygodnia, jednakże spółka stara się stale zwiększać swoje moce przerobowe. Koszt wyprodukowania każdej nanomembrany to około 0,5 USD za średnicę 60 cm i 0,08 USD za średnicę 12 cm, dzięki czemu technologia pozwala na jak najtańsze uzyskanie wody z procesu odsalania i oczyszczania wody. Koszt pozyskania takiej wody wynosi zaledwie 0,0001 USD/litr.

Zainteresowanie technologią NanoseenX jest szczególnie duże wśród instytucji rządowych krajów, w których istnieje realny problem z dostępem do czystej wody. Obecnie nawet 1,1 mliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody, natomiast 2,7 miliarda odczuwa jej niedobór przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Według szacunków ONZ, dostępność do czystej i bezpiecznej wody pitnej może spać na tyle, że w 2050 roku ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Do Nanoseen zgłaszają się także klienci indywidualni oraz międzynarodowe firmy wykorzystujące wodę do produkcji w przemyśle tekstylnym, samochodowym i spożywczym.

Zespół tworzący startup składa się między innymi z osób zajmujących się branżą rolniczą, wodną i nanoplastiku, które nieustannie sprawdzają w tym obszarze bazy publikacji, patentów, startupy i firmy. Jednak jest to jeszcze niezbadana gałąź nauki i brakuje jeszcze wielu prac naukowych na ten temat. Planują dopiero złożyć projekt do NCBiR w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na wszystkie projekty Nanoseen posiada zarówno patenty, jak i zgłoszenia patentowe.

Z perspektywą na przyszłość

Obecnie twórcy przebudowują projekt NanoseenX pod względem jego funkcjonalności. Zapewniają, że dzięki temu będzie bardziej stabilny i profesjonalny, a także dostosowany do innych rodzajów wód,, w tym poziomu ich zanieczyszczenia oraz zasolenia. Aktualny model zaprojektowany jest pod filtrację wody z Bałtyku, gdzie zasolenie nie jest zbyt wysokie. Stąd startup planuje w 2023 roku przyśpieszenie rozwoju produktów i rozpoczęcie produkcji masowej, wraz z globalną sprzedażą urządzeń NanoseenX. W związku z tym poszukuje dodatkowych źródeł finansowania, zarówno od instytucji, jak i inwestorów indywidualnych.

Zespół badawczy planuje też rozpocząć jeszcze w grudniu br. kolejny projekt, polegający na zamianie wody wodociągowej w redestylowaną na skalę przemysłową. Nie będzie ona filtrowana grawitacyjnie, ale przy udziale pomp, co tylko poprawi szybkość jej uzdatniania. Rozwija także koncepcję kolejnego produktu o nazwie NanopowderX, który mógłby pod wpływem światła rozkładać mikro i nanoplastik do CO2 i wody.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.