• <
bulk_cargo_port_szczecin

Kolejny okręt US Navy w Porcie Gdynia

jm

31.10.2022 10:02

Partnerzy portalu

Kolejny okręt US Navy w Porcie Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdynia zacumował okręt USNS Leroy Grumman – zaopatrzeniowiec klasy Henry J. Kaiser amerykańskiej marynarki wojennej.

USNS Leroy Grumman przypłynął do Gdyni w sobotę 29 października z Kilonii. 206,5-metrowa jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, które zostało otoczone kontenerami w ramach tzw. force protection.


Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


USNS Leroy Grumman (T-AO-195) to okręt zaopatrzeniowy o tonażu 25 742 ton, który został zbudowany w 1989 roku jako dziewiąta jednostka typu Henry J. Kaiser. W swoich ładowniach może zmieścić 180 tys. baryłek paliwa lotniczego lub oleju napędowego. Powierzchnia ładowni suchych wynosi na okręcie około 690 metrów sześciennych, dodatkowo wyposażony jest w chłodnię, w której może pomieścić 128 palet z żywnością.Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Okręty klasy Henry J. Kaiser były budowane bez uzbrojenia, ale mogą być wyposażone w systemy broni bliskiego zasięgu. Na USNS Grumman znajduje się lądowisko dla helikopterów, jak również pięć stacji przeładunku lub tankowania paliw, z których korzystać mogą dwa statki jednocześnie. Okręt może przepompowywać do ponad 3 milionów litrów diesla lub 2 miliony litrów paliwa odrzutowego na godzinę. Załogę stanowi 89 cywilów i 19 oficerów, 29 członków załogi rezerwowej oraz sześciu oficerów US Navy.

Zaopatrzeniowce typu Henry J. Kaiser są wykorzystywane do dostarczania innym jednostkom wojskowym i cywilnym na morzu paliwa, a także żywności i uzbrojenia.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.