• <
gryfia_70lat

USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie [WIDEO]

sg

21.09.2022 23:50
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie [WIDEO]

Partnerzy portalu

USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Najpierw przebywał w Porcie Gdynia, po czym zawinął do Gdańska. 19 września opuścił polski port. Amerykańska jednostka marynarki wojennej, USS Gunston Hall, brała udział w ćwiczeniach obronnych na Morzu Bałtyckim.

Jak już pisaliśmy, okręt desantowy amerykańskiej marynarki wojennej przebywał w Gdyni, a następnie w Gdańsku. Tydzień później do Gdyni zawinął USS Kearsarge (LHD 3). Oba zdarzenia były planowanymi wizytami Korpusów Marines w ramach zobowiązań USA do bronienia Morza Bałtyckiego i zacieśniania więzów z Polską – strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych w NATO. Jak podała oficjalna strona amerykańskiej marynarki wojennej, przed zawinięciem do polskich portów oba desantowce uczestniczyły w ćwiczeniach na Bałtyku razem z morskimi siłami zbrojnymi Szwecji i Finlandii, a także Stałą Grupą Morską NATO.

"Podczas pobytu w Gdyni i Gdańsku przywódcy Kearsarge i Gunston Hall będą uczestniczyć w kluczowych spotkaniach przywódczych, takich jak rozmowa biurowa z dowódcą 3. Flotylli Okrętów. Sailors and Marines będą mieli również możliwość uczestniczenia w kilku wydarzeniach Morale, Welfare and Recreation (MWR), zapoznając marynarzy i marines z miejscami historycznymi, kulturą i obywatelami Polski" – można było przeczytać na stronie American Navy.

CZYTAJ TAKŻE >> Amerykański desantowiec w Porcie Gdańsk. Jutro jeszcze większy w Porcie Gdynia [GALERIA]

USS Gunston Hall (LSD 44) to okręt desantowy-dok typu Whidbey Island. Należy do Floty Atlantyku. Został zbudowany w latach 80, a na służbie jest od 1989 roku. Na pokładzie może pomieścić ponad 500 Marines. Jednostka wyposażona jest w cztery poduszkowce LCAC oraz lądowisko dla śmigłowca. Motto jednostki brzmi "Defending the Consitution", co widoczne jest na filmie, który nakręcił nasz operator w w Gdańsku. Okręt nie był udostępniony dla zwiedzających.

USS Gunston Hall przypłynął do Portu Gdynia 7 września. Po ćwiczeniach na morzu wpłynął do Portu Gdańsk. Pobył tam przez sześć dni.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl
Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl
Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.