• <
gryfia_70lat

USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia [WIDEO]

14.09.2022 20:42
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia [WIDEO]

Partnerzy portalu

USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Około godziny 7.00 w środę 14 września amerykański desantowiec USS Kearsarge przepłynął przy główkach Portu Gdynia by zacumować przy Nabrzeżu Francuskim. Okręt będzie w Gdyni do poniedziałku 19 września.

USS Kearsarge (LHD-3) to 257-metrowy okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Na jego pokładach znajdują się m.in. samoloty pionowego startu i śmigłowce, a także mnóstwo innych pojazdów i maszyn wojskowych. Na jednostce służy także około 2 tysięcy osób, poza załogą na okręcie przypłynęli również amerykańscy marines. Znajdujące się na okręcie pojazdy zostaną wyładowane na nabrzeże.

– Transportowane przez niego pojazdy będą myte przed zabraniem ich z kraju, do tego wypoczynek załogi i marine corps. USS Kearsarge wypływa z Polski również 19 września – mówił Michał Czernów, General Manager na Polskę w Schultz Shipping, która organizuje całą logistykę dotyczącą pobytu okrętu w Porcie Gdynia.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Aby USS Kearsarge mógł przybić do nabrzeża w Porcie Gdynia i by mogły być wykonane wszystkie zadania dotyczące logistyki, konserwacji pojazdów i zaopatrzenia okrętu, Schultz Shipping i Port Gdynia musiały się odpowiednio przygotować. W ramach tzw. force protection całe nabrzeże zostało otoczone kontenerami, ustawiony został namiot dla załogi, zorganizowano także autokary.

– To bardzo złożone zadanie, mnóstwo roboty. Na okręcie takim jak USS Kearsarge przypływa około 2 tysięcy ludzi. Trzeba przygotować wszystko począwszy od komunikacji w postaci autobusów do zabezpieczenia całego postoju okrętu.

W pobliże USS Kearsarge nie może dostać się żadna niepowołana osoba, nabrzeże zostało otoczone kontenerami i barierami. Okręt jednak można podziwiać z odległości – zacumował przy Nabrzeżu Francuskim, a więc w miejscu, w którym często cumują statki wycieczkowe. Nabrzeże znajduje się tuż przy Muezum Emigracji i stacjonujące przy nim jednostki można podziwiać z ogólnodostępnego tarasu muzeum.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Samo wejście USS Kearsarge do Portu Gdynia było warte zobaczenia. Okrętowi towarzyszyły dwa holowniki, które pomogły mu w obróceniu się, a następnie dopchnęły go do nabrzeża. Podczas operacji pojawili się także przedstawiciele polskiej marynarki – obok przepłynął między innymi ORP Ślązak.

USS Kearsarge to okręt desantowy klasy Wasp. Jest jednostką flagową 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Mierzy dokładnie 257 metrów długości i 60 metrów szerokości, rozwija prędkość dochodzącą do 22 węzłów, co jest świetnym wynikiem biorąc pod uwagę gabaryty okrętu.

Jednocześnie w Gdańsku, przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego cumuje inny amerykański desantowiec USS Gunston Hall. Więcej na ten temat tutaj.


Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.