• <

Wynik wyszukiwania - "edukacja morska" - Wiadomości

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

W Estonii zakończono ćwiczenia obrony mostu łączącego Tallin z portem Paldiski

W okolicach Tallina przeprowadzono wspólne ćwiczenia rezerwistów Estońskich Sił Obronnych i tamtejszego odpowiednika Obrony Terytorialnej (Kaitseliit), skupiające się na obronie strategicznego mostu łączącego stolicę z portem w Paldiski. W manewrach pk. "Wilk" uczestniczyło niemal 1500 żołnierzy. Były one również przygotowaniem do Wiosennej Burzy - zaplanowanych na maj corocznych ćwiczeń na większą skalę.
17.04.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

David Packard zwodowany w stoczni Freire

Kadłub nowego statku badawczego przeznaczonego dla Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) został zwodowany w stoczni Freire w Hiszpanii. Planowane ukończenie jednostki jako statku oceanograficznego o nazwie RV David Packard, ma nastąpić w 2023 roku.
09.11.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli czy szkolne koła i obozy dla uczniów. To niektóre z działań projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”, który w środę, 20 października uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2022 roku skorzysta z niego 1276 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych.
23.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami

W czwartek (7 października) rozpoczęła się 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Zaplanowano debaty i spotkania z ciekawymi gośćmi - oczywiście na temat gospodarki morskiej. W programie - trwającego do jutra - wydarzenia jest pięć nowych paneli tematycznych, w których udział weźmie ponad 30 prelegentów.
07.10.2021

Gdynia. Miasto i port zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej

W poniedziałek podczas konferencji prasowej na tegoroczną edycję Forum Gospodarki Morskiej zapraszali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, lider forum Sławomir Kalicki oraz Michał Tuszyński, ekspert Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
28.09.2021

Forum gorących dyskusji w Gdyni

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
09.09.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
07.09.2021

Szkolą w Gdyni przyszłe kadry wycieczkowców

Z czym bardziej może kojarzyć się gdyńskie nabrzeże, jeżeli nie z regularnymi wizytami majestatycznych wycieczkowców? Teraz pojawi się okazja na zdobycie nowych kwalifikacji, które pozwolą w przyszłości pracować przy obsłudze luksusowych jednostek. Uniwersytet Morski w Gdyni prowadzi nabór do szkoły letniej „Zarządzanie Obsługą Rejsów Wycieczkowych”.
29.07.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Łeba ma swój pierwszy jacht!

Spółka Port Jachtowy wzbogaciła się w tym roku o swój pierwszy jacht rekreacyjny. Nosząca do tej pory imię Shaffy to jednostka rekreacyjna jednokadłubowa o długości 8,5 metra i zanurzeniu max 1,4 m. Jej głównym celem to edukacja morska dzieci i młodzieży.
04.02.2021

Edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Wiedza o tajemnicach podwodnego świata będzie jeszcze bardziej dostępna. Akwarium Gdyńskie od lutego ruszy z zajęciami online dla uczniów. Będą oni mogli zapoznać się z ciekawostkami o morzu i życiu morskich zwierząt. Zapisy dla szkół właśnie wystartowały.
27.01.2021

Ruszył nabór do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

Włączenie elementów edukacji morskiej do programów nauczania, upowszechnianie działań morsko-żeglarskich, promowanie lokalnych inicjatyw. To tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą przystąpienie do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM). Program jest adresowany do wszystkich szkół i placówek oświatowych z województwa pomorskiego.
08.09.2020

Pomorski Program Edukacji Morskiej: Nabór zgłoszeń na nowy rok szkolny

Trwa nabór zgłoszeń szkół i placówek województwa pomorskiego do udziału w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej w roku szkolnym 2020/2021.
01.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni: szkolnictwo wyższe w stanie zagrożenia epidemicznego (wywiad, wideo)

Od 20 marca, w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Ówczesny szef resortu nauki Jarosław Gowin podkreślił jednak, że zawieszenie nie oznacza zamknięcia uczelni - zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prof. Janusz Zarębski.
06.04.2020

Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa (wideo)

20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.
31.03.2020

40 tys. uczniów skorzystało z Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 9 lat. Przez ten czas skorzystało z niego około 40 tysięcy uczniów tamtejszych szkół, przedszkoli i domów dziecka. Władze miasta zapowiadają jednak cięcia w finansowaniu przedsięwzięcia.
29.11.2019

Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym

Dwugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i lekcja samorządności – tak wyglądał program tegorocznej, wrześniowej odsłony akcji Pomorze na Morze. Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów pomorskich szkół.
22.09.2019

Edukacja morska w MGMiŻŚ

29 listopada ubiegłego roku Krajowa Izba Gospodarki Morskiej Pomorski Oddział Regionalny (KIGM ROP) wystąpiła do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o spotkanie z ministrem lub jego przedstawicielem z członkami Izby reprezentującymi szkoły, uczelnie i jednostki edukacyjne zajmujące się przygotowaniem do zawodu nauczania.
11.02.2019

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Gróbarczyk: powstanie konsorcjum bankowe finansujące przemysł stoczniowy

Będziemy rozwijać ideę utworzenia mechanizmu finansowego dla polskich stoczni i armatorów, który w sposób komercyjny ograniczy skutki wahań cyklu koniunkturalnego – zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w piątek w Szczecinie.
09.06.2017

Szczecin: podpisano polsko-indonezyjską umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich

Podczas 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie podpisano umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich między rządami Polski i Indonezji. To początek dobrej i wieloletniej współpracy – powiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
08.06.2017

Stocznia Wojenna chce zawiązać spółkę joint venture w celu budowy okrętów podwodnych

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Wojenna dąży do zawiązania spółki joint venture z zagranicznym partnerem, by wybudować dla Polski okręty wojenne – powiedział w czwartek prezes spółki PGZ Stocznia Wojenna Konrad Konefał.
08.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Premier: Obecny rząd odbudowuje przemysł stoczniowy

Obecny rząd odbudowuje przemysł stoczniowy; likwidacja polskich stoczni na pewno nie była w polskim interesie, mimo to ówczesny rząd zgodził się na nią - podkreśliła premier Beata Szydło, otwierając w czwartek w Szczecinie piąty Kongres Morski.
08.06.2017

Premier Beata Szydło otworzy w czwartek Kongres Morski

Premier Beata Szydło ma otworzyć w czwartek Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie – poinformował rzecznik rządu. Tematami wiodącymi spotkania branży morskiej będzie żegluga śródlądowa oraz edukacja morska.
07.06.2017

Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie już za dwa dni

Premier Beata Szydło zainauguruje V Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się 8 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Szczecińskiej. Natomiast uroczyste zakończenie odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:30 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
05.06.2017

Anna Moskwa spotkała się z ambasadorem Kataru w Polsce

Anna Moskwa, podsekretarz stanu ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkała się z Panem Ahmedem Saif Al-Midhadi, ambasadorem państwa Kataru. Celem spotkania było omówienie potencjalnych obszarów współpracy i planów obu krajów w sprawach morskich.
26.05.2017

Trwa rejestracja na 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej, piątej już edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się 8 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Szczecińskiej. Natomiast uroczyste zakończenie odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:30 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
19.05.2017

5. Międzynarodowy Kongres Morski już za miesiąc

Podczas 5. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca w Szczecinie, organizatorzy chcą rozwijać dotychczas przyjętą formułę. W czasie debat, prezentacji i dyskusji poruszone zostaną najistotniejsze problemy branży. Kongres ma stać się ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej. Będzie miał też swój wkład w rozwój morskiego szkolnictwa wyższego, średniego i zawodowego.
08.05.2017

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Ludowej Bangladeszu z wizytą w MGMiŻŚ

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z Shahriarem Alam, ministrem spraw zagranicznych Bangladeszu. Celem spotkania było omówienie potencjalnych obszarów współpracy i planów obu krajów w sprawach morskich.
24.04.2017

Minister Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu z wizytą w resorcie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, spotkał się z Elmarem Mammadiarowem, ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu. Celem spotkania było omówienie doświadczeń i planów obu krajów w sprawach morskich.
12.04.2017

Akwarium Gdyńskie głównym propagatorem idei OCEAN LITERACY w Polsce. Konferencja European Marine Educators Association (EMSEA) Belfast 2016

Wiedzę na temat mórz i oceanów uznaje się za jeden z podstawowych elementów kształcenia każdego człowieka. Jednak czy nasza wiedza jest wystarczająca, by pojąć zawiłość procesów, jakie mają miejsce w wodach oceanicznych?
13.12.2016

Wizyta przedstawicieli rządu Republiki Sudańskiej

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkał się 18 marca z Ibrahimem Ghandour, Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Sudanu. W wizycie wzięli też udział Badreldin Abdallah Mohamed Ahmed, Ambasador Republiki Sudanu w RP, Paweł Brzezicki, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele resortów.
19.03.2016

Port Gdańsk zawarł porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Bankową

12 lutego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oraz Wyższa Szkoła Bankowa podpisały uroczyście porozumienie o współpracy dotyczącej realizacji wspólnych przedsięwzięć ukierunkowanych m.in. na rozwój edukacji morskiej wśród studentów WSB.
12.02.2016

Światowy Dzień Morza 2015

Krajowe obchody Światowego Dnia Morza (World Maritime Day) odbywają się dziś (22.09) w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Szczecinie oraz portach morskich. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są "edukacja morska i szkolenia" (maritime education & training). W tym roku główne obchody święta odbędą się 24 września 2015 r. w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie.
22.09.2015

Światowy Dzień Morza w Darłowie

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyznaczyło dzień 22 września 2015r. jako termin obchodów Światowego Dnia Morza w Polsce. Tegoroczne obchody będą organizowane z tematem przewodnim "Edukacja morska i szkolenie".
11.09.2015

Polska i Azerbejdżan - rozwój współpracy w sektorze żeglugi morskiej

Rozwój współpracy w dziedzinie żeglugi morskiej między Polską a Azerbejdżanem, wspólne działania na rzecz rozwoju żeglugi międzynarodowej, w tym bliskiego zasięgu oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska to główne cele podpisanej 20 maja 2015 r. umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Azerbejdżanu.
20.05.2015

Wakacje pod żaglami

W rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski wypłynęli laureaci ogólnopolskiego konkursu „Energię czerpię z wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Przed uczniami gimnazjów i liceów pełnomorska wyprawa pod żaglami jednostki, która wychowała wielu znakomitych żeglarzy.
08.07.2014

Miasto z Akademią Morską w Szczecinie - projekty szkoleniowo-badawcze uczelni

Akademia Morska w Szczecnie stworzy nowoczesny, jedyny w Polsce ośrodek zintegrowanego szkolenia w zakresie ratownictwa morskiego oraz Naukowo-Badawcze Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających. Inwestycje realizowane będą na terenach zakupionych od miasta.
30.10.2013

Akademia Morska w Gdyni - jesteśmy gotowi do szkolenia kadr na potrzeby brazylijskiego rynku offshore

Brazylia jest obecnie szóstą potęgą gospodarczą na świecie. Wspieranie i promowanie polskiej gospodarki morskiej było celem spotkania szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Antonio Patriotą. Edukacja morska jest istotną częścią polskiej oferty skierowanej do brazylijskiego sektora offshore- jednego z motorów napędowych brazylijskiego sukcesu gospodarczego.
05.08.2013

Praca na morzu- zawód przyszłości czy przeszłości?

W latach 70-tych i 80-tych mundury marynarzy floty handlowej były charakterystycznym widokiem we wszystkich miastach portowych kraju. Już kilkanaście lat później branża shipping w Polsce, uległa daleko idącym transformacjom. Marynarze pływający pod krajową banderą zaczęli stanowić mniejszość. Rynek zdominowały duże przedsiębiorstwa armatorskie, a niemal nieograniczona możliwość podróżowania sprawiła, że rynek załogowy stał się bardziej globalny niż kiedykolwiek wcześniej. Polscy marynarze szybko dostosowali się do nowej sytuacji.
19.07.2013

Europejski Dzień Morza 2013 - Akademia Morska na Malcie

„Edukacja Morska – Turystyka Morska – Innowacje w Gospodarce Morskiej” to tytuł warsztatów , które przygotowała i poprowadzi 22 maja w Valetta na Malcie dr Joanna Kizielewicz , adiunkt w Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni, podczas prestiżowej Konferencji, poświęconej problemom zrównoważonego rozwoju turystyki morskiej i nadmorskiej w kontekście Niebieskiej Księgi.
17.05.2013

STS Generał Zaruski- pierwszy statek flagowy Miasta Gdańsk

Żaglowiec szkoleniowy Generał Zaruski zbudowano w Szwecji z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego w 1939r. Intencją Zaruskiego było przekazywanie tajników wiedzy żeglarskiej kolejnym generacjom młodzieży. Przez ostatnie lata jacht popadał w ruinę i stawał się smutnym wspomnieniem swojej dawnej chwały. W listopadzie 2008 roku, władze Gdańska odkupiły jacht i zaangażowały się w jego odbudowę. Projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec”, został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 30 paź
31.10.2012

Jerzy Uziębło: Strategia stabilna, a taktyka dostosowana do zjawisk i trendów gospodarczych

Ja, z perspektywy moich długich lat pracy na rzecz tej gospodarki, mówię: Gospodarka morska idzie w dobrym kierunku, Z moich morskich doświadczeń, wiem, że nawet najlepiej wyznaczony kurs musi być korygowany(od czasu do czasu!).
20.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.