• <
attis_konferecnja_2024

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

16.03.2023 08:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

Partnerzy portalu

Amber Expo

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl

Ewelina Frank, konsultant w Windhunter Academy odniosła się do bieżących zmian w regulacjach dla sektora wiatrowego w Polsce. Przypomnijmy, że projekt ustawy liberalizującej zapisy dla sektora onshore został już podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudy. W jej ocenie nowelizacja w praktyce nie wprowadza większych rewolucji, a zmiany przepisów nie powinny wystraszyć młodych kadr. Branża wiatrowa ma charakter globalny i zgodnie z trendem wszyscy inwestują w OZE. Wskazała, że znajomość języka angielskiego na dobrym poziomie daje możliwość pracy w branży OZE nie tylko w Polsce, ale na rynkach zagranicznych w Azji, w USA lub w Europie Zachodniej 

W Koszalinie w jednej ze szkół prowadzona jest klasa technikum w zawodzie technik urządzeń i systemów urządzeń elektrycznych. Windhunter Acadamy posiada patronat na klasą, aby „pomóc zrozumieć, co to jest energetyka wiatrowa.” Okazuje się, że młodzież zna wiatraki powierzchownie, nie wiedząc nic o tym, jak wygląda wiatrak od środka, a przecież tu prowadzonych jest znaczna większość prac przez techników. 

W ocenie ekspertki w Polsce nie ma dobre kadry nauczycielskiej. Nie posiada ona wiedzy na temat energetyki wiatrowej. Windhunter posiada turbinę szkoleniową - jest to jedna z możliwości, by zobaczyć jak wygląda instalacja OZE od środka. Potrzebne są też spotkania z młodzieżą. Dodała, że szkoły o ogólnych profilach OZE nie są specjalnie efektywne, a klasy uczą wszystkiego, tylko nie o wietrze. Lepiej postawić na szkolnictwo techniczne lub na profilem, który daje konkretne umiejętności. 

Firma posiada już kilka doświadczeń w zakresie przebranżowienia pracowników. Pierwszy projekt dotyczył górników przeszkolonych w dwóch grupach we współpracy ze szwedzkim deweloperem OX2. Są to młode osoby w wieku ok. 30 lat o bardzo wysokich kwalifikacjach pracujących w trudnych warunkach podziemnych. Szkolenia dla nich obejmowały m.in. naukę języka angielskiego w słownictwa technicznego. Kolejny kurs to przekwalifikowanie rybaków z Ustki realizowany we współpracy z niemieckim deweloperem RWE. 

Dodała, że jest duże zainteresowanie pracą w instalacjach offshore wind, ale kluczowe jest, by mieć doświadczenia zdobyte najpierw na lądzie. 

Artur Ambrożewicz, szef ośrodka szkoleniowego Vulcan Training & Consultancy, wskazał, że wyciągnięcie z „zamrażarki” projektu zmian ustawy wiatrakowej to dobry krok, ale młodzież nie rozumie tych zmian. Jest to strata dla branży rzędu dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Powiedział, że zmiana z 500 na 700 metrów będzie szkodziła bardziej przyszłym pokoleniom. Vulcan stara się nauczać o energetyce wiatrowej u postaw. W Szczecinie organizuje otwarte piątki, do udziału których zapraszane są dzieci od 4 roku życia. Najmłodsi uczą się m.in. o zasadach bezpieczeństwa. W zeszłym roku ośrodek odwiedziło 1,5 tys. dzieci. 

Jak zauważył, energetyka wiatrowa potrzebuje kadr już teraz. Rocznie w skali europejskiej powinno powstawać ok. 31 GW mocy w energetyce wiatrowej, co oznacza, że potrzebne są „wszystkie ręce na pokład”. Kluczowe są też kursy mające na celu przebranżowienie obecnych specjalistów w innych branżach. Do ośrodka zgłaszają się m.in. byli wojskowi, a także pracownicy sektora budowlanego. Branża potrzebuje praktycznie szerokiego rodzaju specjalistów - humanistów, techników, inżynierów, którzy zapewnią kompetencje od etapu projektowania po permitting, budowę i serwisowanie. Podkreślił, że w szkołach potrzebna jest edukacja profilowa, która może zapewnić pracę przyszłości. 

– Musimy docierać do dzieci i do rodziców. Potrzebne jest odczarowanie szkół zawodowych i technicznych. Dobry mechanik lub spawacz zarabia kilkanaście-kilkadziesiąt tys. zł, gdyż m.in. projektuje i obsługuje skomplikowane maszyny – powiedział. 

Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, podkreślił, że Polska powinna wybierać optymalne źródła energii dla miksu energetycznego. Zachęcał, by w Polsce realizować inwestycje zgodnie z trendami światowymi. Szkoła Morska już od wielu lat przygotowuje kadry dla sektora morskiego, w tym do obsługi jack-upów. Wyszkolenie takiej kadry trwa kilka lat, a budowa statku ok. 3 lat. Zbudowanie i instalacja samego dźwigu dla statku instalacyjnego trwa rok. Szkoła Morska przygotowuje frazeologiczny słownik branżowy dla specjalistów morskiej energetyki wiatrowej. Znajomość słownictwa jest ważna m.in. w kontekście bezpieczeństwa oraz sytuacji awaryjnych. Naskręt zauważył, że do szkół przychodzą coraz słabsi uczniowie pod względem umiejętności np. z obszaru matematyki.  

Krzysztof Major z Rojam Safety Center też zgodził się z opinią, że nowelizacja ustawy wiatrakowej nie wpłynie na młodsze pokolenia bezpośrednio, ale długoterminowo będzie ona skutkowała mniejszą liczbą miejsc pracy. Polska planuje rozwijać offshore wind i w Polsce są inne perspektywy rozwoju związane z morską energetyką wiatrową. Wskazał na korzyści płynące z pracy w offshore wind, oprócz dobrych pensji i rozwijających zadań. Plusem jest możliwość zwiedzania świata np. pracując na Tajwanie. Brakuje techników, a Polska potrzebuje każdych rąk do pracy.  

– Nie wszyscy musza iść na studia, trzeba wspierać technika i zawodówki – przekonywał. 

Rojam Safety Center organizuje Safety Day, pokazując, z czym wiąże się praca na wysokościach. Jej nieodłącznym elementem jest bezpieczeństwo pracownika.

 

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.