• <
BOTA_2023

Pomorze chce stworzyć przyjazny klimat dla kadr offshore wind (RELACJA)

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pomorze chce stworzyć przyjazny klimat dla kadr offshore wind (RELACJA)

Partnerzy portalu

W Gdańsku odbyły się 14-15 marca br. pierwsze targi edukacyjne ukierunkowane na rozwój kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej EduOffshoreWind. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślali, że Pomorze chce wspierać rozwój polskich specjalizacji dla nowych technologii. Kluczem jest integrowanie młodzieży i studentów z energetyką wiatrową. Sektor offshore wind mogą tworzyć kadry w znacznej większości pochodzące z Pomorza. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.

Dr Karolina Lipińska z Pomorskiej Platformy Offshore współorganizatora wydarzenia, powiedziała, że organizując targi EduOffshoreWind przewijały się dwa kluczowe słowa - „pasja” i „człowiek”. Platforma chce wnieść przez to wydarzenie te idee do transformacji energetycznej i podkreśliła, że wszystko zaczyna się od współpracy z ludźmi. Młodzież wybierając drogi rozwoju potrzebuje autorytetów. Organizatorzy przemawiający podczas wydarzenia zaapelowali do pracodawców i firm, by zadbać o młodzież, gdyż jest bardzo zainteresowana rozwojem technologiami i morską energetyką wiatrową. 

Samorządy chcą stworzyć korzystny klimat dla kadr


Zależało nam na tym, by młodzi ludzi podczas pierwszy targów sektora offshore wind zaczęli poznawać tą technologię, być może nowe ścieżki kariery zawodowej, jak i branżę. Młodzież jest zainteresowana techniką, co wyraźnie widać. Skierowaliśmy zaproszenia do ponad 120 szkół ponadpodstawowych z woj. pomorskiego. Mamy tu dziś obecnych ponad 70 wystawców polskich i zagranicznych - uzasadnił Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Podkreślił też, że głównymi uczestnikami targów nie są firmy, a uczniowie ze szkół z woj. pomorskiego. 

Celem jest organizacja targów w formule cyklicznej. Młodzież stoi w obliczu wyboru ścieżki kariery i trzeba ich w tym zakresie wesprzeć. 

- Sektor morskiej energetyki wiatrowej jest już poważną branżą, która - niektórzy by powiedzieli – dopiero raczkuje w Polsce. Mam nadzieje, że decyzje dotyczące offshore wind będą inspirować do powstawania nowych firm i kooperacji w tworzeniu nowych miejsc pracy. Jeśli zostanie uruchomiony cały program to wydaje się, że będziemy w stanie stworzyć ponad 70 tys. miejsc pracy w naszym kraju, z czego ponad 30 tys. przypadnie na Pomorze. Czy ten kawałek tortu nie jest atrakcyjny? – pytał retorycznie samorządowiec. 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że kluczowa jest edukacja kadr dla sektora offshore wind, ale być może też w zakresie nowych ścieżek zawodowych, o których jeszcze nie wiemy. Gdańsk chce tworzyć przyjazny klimat dla edukacji i szkoleń. Pomorze powinno wykorzystać przychodzącą szansę rozwojową ze względu na m.in. położenie. Gdańsk wspiera już szkoły zawodowe m.in. przez organizację Gdańskiego Tygodnia Zawodowca

Michał Pasieczny, burmistrz Rumii, zauważył, że niebawem offshore wind będzie jednym z głównych źródeł energii w skojarzeniu z fotowoltaiką i innymi technologiami. Rumia od bardzo dawna działa w tym zakresie. Przypomnijmy, że na jej terenie będzie działało Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. 

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.