• <
siemens_gamesa_2022

Gdynia. Miasto i port zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej

jm

28.09.2021 06:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gdynia. Miasto i port zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej

Partnerzy portalu

Gdynia. Miasto i port zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek podczas konferencji prasowej na tegoroczną edycję Forum Gospodarki Morskiej zapraszali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, lider forum Sławomir Kalicki oraz Michał Tuszyński, ekspert Zarządu Morskiego Portu Gdynia.


Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej odbędzie się 7-8 października online. Uczestnicy paneli będą zgromadzeni w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, zaś widzowie będą mogli obejrzeć transmisję i zadawać pytania poprzez internet. Wystarczy do tego rejestracja poprzez stronę www.forum.gdynia.pl. Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku na Forum złoży się pięć paneli tematycznych: „Porty i logistyka”, „Technologie morskie”, „Edukacja morska”, „Energia odnawialna” oraz „Biznes w żeglarstwie”.

– To bardzo szczególna okazja do debaty o wielu zagadnieniach związanych z kondycją i rozwojem tego ważkiego dla Gdyni sektora – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Co roku dobieramy tematy tak, by jak najpełniej odpowiadać oczekiwaniom środowiska gospodarki morskiej, stąd też żywa i prawdziwa debata na panelach, ale także okazja do bezpośrednich spotkań i kontaktów.

Lider Forum Gospodarki Morskiej, Sławomir Kalicki, stwierdził, że po raz pierwszy w 20-letniej historii Forum dochodzi do sytuacji, w której wielki wpływ na gospodarkę morską w najbliższych latach będą miały programy rządowe: budowy morskich farm wiatrowych, fregat dla polskiej Marynarki Wojennej oraz promów dla krajowych armatorów. Te kwestie będą na pewno poruszane podczas dyskusji w ramach panelu poświęconego technologiom morskim.

– Co ważne, te programy będą miały wieloletni pozytywny wpływ na gospodarkę i mogą dać naszej branży wieloletnią stabilizację, której zawsze brakuje - powiedział Sławomir Kalicki.

Kalicki dodał, że po raz pierwszy na Forum pojawi się także panel poświęcony biznesowi w żeglarstwie: – Po raz pierwszy będziemy mówili o biznesie żeglarskim, w którym jesteśmy światowymi liderami, a przynajmniej jesteśmy w czołówce. Jest to w zasadzie jedyny chyba biznes w gospodarce morskiej, w którym projektujemy, budujemy i sprzedajemy sami – powiedział.

Wojciech Szczurek wyjaśnił jeszcze, w jaki sposób dobrane zostały tematy do Forum. – Warto podkreślić te dwa nowe obszary, o których chcemy rozmawiać – programy rządowe i rozwój energetyki morskiej. To gigantyczne szanse rozwojowe dla miasta. Już kilkadziesiąt firm w Gdyni funkcjonuje w oparciu o ten obszar gospodarczy, także ośrodki naukowe. Musimy zbudować sieć współpracy w tym zakresie, byśmy mogli w przyszłości budować local content – mówił Szczurek. – Myślę, że z punktu widzenia rozwojowego wszystkie te obszary, które są w granicach paneli tematycznych to najbardziej gorące tematy, o których samo środowisko gospodarki morskiej chce rozmawiać – stwierdził.

Po raz kolejny strategicznym partnerem Forum Gospodarki Morskiej jest Port Gdynia.

– Bez gospodarki morskiej nie ma rozwoju Polski. Każda inwestycja, która odbywa się w porcie morskim lub na jego zapleczu, stanowi dźwignię rozwoju gospodarczego. Gospodarka morska działa dla drugiego człowieka – tutaj powstają miejsca pracy i tutaj odbywa się biznes – tłumaczył reprezentujący Zarząd Morskiego Portu Gdynia Michał Tuszyński. – Będziemy aktywni na panelach, będziemy zadawali pytania, będziemy podejmowali refleksje w sprawach dla nas ważnych. Gospodarka morska to nie tylko port, to również branża stoczniowa czy nowo tworzony dział offshore, czyli morskich farm wiatrowych. Miejmy nadzieję, że kolejna edycja przyniesie pozytywne impulsy rozwojowe dla narodowej gospodarki – dodał Tuszyński.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.