• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

jm

23.10.2021 21:42 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

Partnerzy portalu

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. UM Gdańsk

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli czy szkolne koła i obozy dla uczniów. To niektóre z działań projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”, który w środę, 20 października uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2022 roku skorzysta z niego 1276 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych.

Na początku roku rozstrzygnięty został konkurs na partnera, który miał uczestniczyć w przygotowaniach i realizacji projektu. Spośród złożonych ofert wybrano tą, zgłoszoną przez Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańską. Łączna wartość projektu wynosi 2 012 214 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa wynosi 1 911 603,30 zł.

Cele projektu

Edukacja morska i żeglarska dzieci i młodzieży pozwoli m.in. na propagowanie zdrowego trybu życia, aktywne uczestnictwo w kulturze, sporcie i rekreacji, wzmacnianie postaw obywatelskich i proekologicznych, które wpływają na budowanie więzi lokalnych i regionalnych. To także promowanie i upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zawodów związanych z morzem, które kojarzone są z Gdańskiem.

Nauczyciele szkół, które zostały włączone do projektu, wezmą udział w warsztatach, które wprowadzą ich w temat edukacji morskiej i żeglarskiej oraz poszerzą kompetencje w zakresie wykorzystania treści morskich w nauczaniu.

Na uczniów czekają 2-dniowe podróże z zajęciami na wodzie, 7-dniowe obozy edukacji morskiej, warsztaty specjalnościowe z doradztwem zawodowym, szkolne i międzyszkolne koła pozalekcyjne czy pikniki z uczniowskimi regatami żeglarskimi.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Projekt „Gdańsk po żaglami wiedzy” jest uzupełnieniem dużego programu, prowadzonego na terenie miasta już od 2010 roku. Początkowo zakładał on przybliżenie i popularyzację tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa miasta, poznanie go od strony wody i przyswojenie podstaw żeglowania. Służyły temu kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej dla uczniów I klas gimnazjów.

W 2017 roku program został rozszerzony na wszystkie grupy wiekowe, od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. Realizowane były różnorodne zajęcia na wodzie: na łódkach klasy Optimist, kajakach, łodziach wioślarskich oraz rejsy na jachtach i oldtimerach. Dodatkowo rozpoczęły się zajęcia edukacyjne w 127 szkolnych Klubach Edukacji Morskiej i w Narodowym Muzeum Morskim, kursy i szkolenia dla nauczycieli oraz półkolonie i konkursy ekologiczne.

W tym roku rozpoczął się III etap realizacji programu, który potrwa do końca 2023 roku. Głównymi celami edukacyjnymi jest obecnie rozwijanie tożsamości lokalnej, popularyzacja morskiej tradycji i dziedzictwa Gdańska, rozwijanie kompetencji kluczowych i kształtowanie postaw proekologicznych.

Celami zdrowotnymi programu jest promowanie sportu, aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego nad wodą i na wodzie oraz profilaktyka i promocja zdrowia młodego pokolenia poprzez sporty wodne i zdrowy styl życia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.