• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami

AK

07.10.2021 22:15 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami

Partnerzy portalu

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W czwartek (7 października) rozpoczęła się 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Zaplanowano debaty i spotkania z ciekawymi gośćmi - oczywiście na temat gospodarki morskiej. W programie - trwającego do jutra - wydarzenia jest pięć nowych paneli tematycznych, w których udział weźmie ponad 30 prelegentów. 

W czwartkowe przedpołudnie Forum Gospodarki Morskiej rozpoczęło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To cykl spotkań, debat i dyskusji, które będą toczyć się 7 i 8 października w hybrydowej formule. Wszystkie elementy programu tegorocznego forum można śledzić na specjalnej platformie online, gdzie istnieje też możliwość zadawania pytań.

Uczestników i słuchaczy 20. edycji wydarzenia przywitali wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Sławomir Kalicki - prezes Inter Marine Sp. z o.o., lider i współorganizator Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

– Forum to co roku bardzo ważne wydarzenie, przede wszystkim dla gospodarki Gdyni, ale myślę, że także dla gospodarki naszego kraju, której gospodarka morska stanowi istotną część. Dla nas jest podwójnie istotne – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wyjątkowi gości i dyskusje

Tradycyjnie wystąpienia zaszczytnych gości specjalnych (Anna Clunes - Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Ole Toft - Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Magda Kopczyńska - dyrektor ds. innowacyjnej i zrównoważonej mobilności Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej czy Piotr Bielski - dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska), ale także jasny podział na pięć odrębnych sekcji tematycznych. To kolejno: „Porty i logistyka”, „Edukacja morska”, „Technologie morskie”, „Energia odnawialna” i nowość – „Biznes w żeglarstwie”, czyli rzut oka na coraz ważniejszą i rozwijającą się gałąź polskiej branży morskiej.

– Myślę, że to, co jest zupełnie nowego, to programy rządowe, które będą miały znaczący i długofalowy wpływ na kondycję gospodarki morskiej. Myślę tutaj o programie budowy farm wiatrowych na morzu, programie „Miecznik”, czyli budowie trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, myślę też o programie „Batory”, którym jest budowa promów, bardzo zaawansowana technologia i duże wyzwanie dla przemysłu. Wszystkie projekty są długoterminowe, wymagające i takie, które dałyby stabilność naszej branży stoczniowej, czego tak bardzo potrzebujemy – podkreślał Sławomir Kalicki, prezes Inter Marine Sp. z o.o., lider i współorganizator Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

Pierwszego dnia wydarzenia, oprócz powitania uczestników i wystąpień wspomnianych wcześniej gości specjalnych – Anny Clunes i Magdy Kopczyńskiej – uczestnicy wysłuchali także prezesa Portu Gdynia, Jacka Sadaja, poznali rozstrzygnięcia konkursu „Morze mnie kręci” na najlepszy film poświęcony promocji gospodarki morskiej oraz śledzili dyskusje w sesjach tematycznych „Porty i logistyka” i „Edukacja morska”. Czwartek na forum zamyka podsumowanie dnia i zaprezentowanie wniosków przez lidera wydarzenia oraz konkretnych paneli.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.