• <

Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym
Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym - GospodarkaMorska.pl

ew

22.09.2019 Źródło: własne

Dwugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i lekcja samorządności – tak wyglądał program tegorocznej, wrześniowej odsłony akcji Pomorze na Morze. Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów pomorskich szkół.

Organizatorem przedsięwzięcia był Pomorski Związek Żeglarski. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego był partnerem głównym akcji, a marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk objął ją patronatem honorowym.

Rejsów było 20 – po cztery od poniedziałku 16 września, do piątku 20 września. Każdy z nich trwał ok. 2 godzin. „Zawiszą” dowodził kpt. Wiktor Wróblewski, a pomagała mu załoga i wolontariusze. Uczestnicy rejsów nie byli jedynie gośćmi na pokładzie. Samodzielnie wykonywali prace pokładowe, zwijali żagle, poznawali historię żaglowca i elementy jego wyposażenia.

– Było spoko – mówi Magdalena Jankowska, uczennica 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni. – Mieliśmy okazję poznać z bliska statek i przekonać się, jak to jest na morzu w czasie rejsu. Na pokładzie trochę wiało, ale mogliśmy się schować przed chłodem pod pokładem, w kubryku.

Niektórzy uczniowie mieli okazję w przeszłości pływać po morzu, jak szkolny kolega Magdy, Szymon Grela.

– Udało mi się popłynąć na okręcie – mówi Szymon. – Ale na żaglowcu jest dużo ciekawiej.

Po każdym rejsie, w siedzibie PoZŻ młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Była to okazja do poznania zasad funkcjonowania samorządu wojewódzkiego, podziału administracyjnego województwa, ról poszczególnych instytucji i urzędów oraz zadań, jakie realizuje marszałek województwa.

Wśród prelegentów był Sławomir Lucewicz, zastępca dyrektora ds. promocji Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.

– Edukacja morska jest czymś, co leży u podstaw naszego działania, bo morze to znakomity atrybut województwa pomorskiego – mówi dyrektor Lucewicz.  – Stąd nasze zainteresowanie programem skierowanym do pomorskiej młodzieży, realizowanym przez PoZŻ. Naszym głównym zadaniem jest praca na rzecz społeczności w województwie. Także na rzecz młodego pokolenia. Dlatego uznaliśmy, że warto połączyć edukację na morzu z edukacją obywatelską. Chcemy, żeby młodzi ludzie poznali nie tylko, to co jest najbliższe społecznościom lokalnym – zadania i działalność wójta czy burmistrza lub prezydenta miasta, ale także to, co dzieje się nieco dalej od ich rodzinnych miejscowości. Temu służy nasz udział w akcji Pomorze na Morze i spotkania z młodzieżą. Dzisiejsza młodzież za chwile osiągnie wiek dojrzały. Być może niektórzy z nich będą chcieli aktywnie wpływać na rzeczywistość, może zechcą pracować w samorządzie wojewódzkim lub lokalnym. Warto, by wiedzieli nieco więcej o tym, na czym ta praca polega.

Zajęcia z samorządowcami także podobały się uczniom.

– Dziś było super! – relacjonuje Mateusz Duzowski, uczeń ZSZiO w Kartuzach. – Do tej pory pływałem tylko z rodzicami na jachcie. Ale podobała mi się tez lekcja samorządności. Dowiedziałem się sporo nowych rzeczy. Było ciekawiej niż w szkole.

Akcja Pomorze na Morze zrealizowana została przy współpracy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a patronat medialny nad nią sprawował portal Żeglarski.info.

Placówki uczestniczące w akcji Pomorze na Morze 2019

Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, Liceum Salezjańskie w Rumi, ZSZiO w Żukowie, Technikum Weterynaryjne w Bolesławowie, Technikum Mechaniczne w Gdyni, Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie Żukowskim, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, Klub Sportowy Damroka Chmielno, SP nr 9 Słupsk, SP 39 w Gdyni, Bursa Gdańska, Zesp. Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, I LO w Kartuzach, SP w Kobylnicy.

Dariusz Olejniczak/zeglarski.info

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28400,00 $ tona 1,65% 20 kwi
 Cynk 2825,00 $ tona -0,60% 20 kwi
 Aluminium 2324,00 $ tona -0,30% 20 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.