• <

Indonezja rozwija swoje morskie siły zbrojne

08.11.2022 11:34
Strona główna Indonezja rozwija swoje morskie siły zbrojne
Indonezja rozwija swoje morskie siły zbrojne - GospodarkaMorska.pl
Thales Group

Rząd w Dżakarcie dąży do modernizacji swojej marynarki wojennej, poprzez wzmocnienie rodzimych firm na światowym rynku zbrojeniowym, a także zwiększając wykorzystanie w przemyśle stoczniowym komponentów produkowanych lokalnie.

Zaplanowany na pięć lat program modernizacji prowadzony jest we współpracy indonezyjskiego holdingu zbrojeniowego Defend ID z firmą Thales. Wsparcie posprzedażowe zapewnią przeszkolone zespoły z Centrum Obsługi Marynarki Wojennej Thales, mieszczących się w Surabaya. Obecny kontrakt zakłada renowację czterech wielozadaniowych korwet klasy Diponegoro, wcielonych do służby w latach 2007-2009 (KRI Diponegoro, KRI Sultan Hasanuddin, KRI Sultan Iskandar Muda i KRI Frans Kaisiepo). Zbudowano je w holenderskiej stoczni Damen Schelde Naval Shipbuilding w Vlissingen-Oost. Dwa lata wcześniej Thales brał udział w modernizacji korwety typu Bung Tomo KRI Usman Harun.

- Kontrakty podkreślają zaufanie, jakim Marynarka Wojenna Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) pokłada w rozwiązaniach firmy Thales, będącym wynikiem blisko czterech dekad współpracy. Cieszymy się, że możemy ją rozwijać. Dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami państwowymi w ramach Defend ID mamy jeszcze silniejszą pozycję do wprowadzania innowacji i wspólnego opracowywania lokalnych rozwiązań, transferu technologii, a także budowania lokalnych inwestycji obronnych. - zaznaczył prezes zarządu PT Thales Indonezja Olivier Rabourdin.

Indonezyjski rząd inwestuje również w najnowocześniejsze uzbrojenie innych firm, czego przykładem jest system artyleryjski Marlin 40 (w wariancie Independent Line of Sight, ILOS) od Leonardo, który znajdzie się w wyposażeniu szybkich łodzi patrolowych typu PC60 oraz okrętów desantowych typu Teluk Bintuni. Zakupiony sprzęt należy do najnowocześniejszych w ofercie przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że Marynarka Wojenna Indonezji używa sprzętu tego producenta od lat, a obecnie znajduje się na 38 okrętach. Wśród wykorzystywanego sprzętu są choćby systemy artyleryjskie Marlin 30 i Marlin 40 Twin Barrell, a także działka 76/62 SuperRapid. Ten ostatni zalicza się do najlepiej sprzedających się na rynku dział morskivh średniego kalibru, używanych przez 60 marynarek wojennych. Jest też wykorzystywany na 15 indonezyjskich okrętach.

Źródło:
Thales Group, Leonardo

Dziękujemy za wysłane grafiki.