• <

Wynik wyszukiwania - "Leonardo" - Wiadomości

Kolejna wizyta ITS Luigi Rizzo w Porcie Gdynia. Włoska fregata chroni polskie wybrzeże

Kolejny raz w polskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który od stycznia wykonuje zadania wsparcia obrony przeciwlotniczej Polski jak i ochrony wschodniej flanki NATO w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Fregata regularnie pojawia się w Gdyni i Świnoujściu, miała okazje także ćwiczyć z polskimi siłami morskimi.
13.05.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Nietypowy transport. Statek załadowany wycofanymi okrętami podwodnymi wywozi je na złom

Na pokład statku Seaway Albatross (IMO: 9032496) umieszczono wyjątkowy ładunek w postaci trzech wycofanych ze służby okrętów podwodnych. Wcześniej wchodziły w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Aktualnie są w drodze do tureckiej stoczni Ege Celic w Aliaga, gdzie zostaną zezłomowane.
11.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

ITS Luigi Rizzo ponownie w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt kontynuuje misję ochrony Bałtyku

W Gdyni od 25 lutego kolejny raz można zobaczyć włoską fregatę ITS Luigi Rizzo (F595). Od stycznia wykonuje zadania w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Jest to trzeci okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który działa na Morzu Bałtyckim, zapewniając m.in. ochronę przeciwlotniczą polskiego wizyta.
26.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Pierwsza wizyta tego włoskiego okrętu w Świnoujściu. ITS Luigi Rizzo strzeże polskiego wybrzeża

Do Portu Wojennego Świnoujście weszła włoska fregata typu Carlo Bergamini, ITS Luigi Rizzo (F595). To pierwsza wizyta tego okrętu w miejscu stacjonowania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wykonuje on misję wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża i wschodniej flanki NATO jako trzecia jednostka Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) w ramach misji pk. "Brilliant Shield".
02.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia spędzi święta w Porcie Wojennym Gdynia

Kolejny raz w Gdyni można zobaczyć obecny od lipca tego roku na polskich wodach okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Choć faktycznie stale wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", to najbliższy czas spędzi w świątecznej atmosferze. Jest to także okazja do rozwijania bliskich relacji z polskimi marynarzami.
22.12.2023

Prysmian zamówił kablowiec w norweskiej stoczni Grupy Fincantieri

Vard, norweska spółka należąca do Grupy Fincantieri, otrzymała zamówienie od Prysmian Group na projekt i budowę nowego kablowca.
21.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

Lotnictwo polskiej Marynarki Wojennej wzbogaca się o trzy śmigłowce AW101

Na lotnisko w Darłowie należącym do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego trafiły nowe maszyny, które wzmocnią komponent powietrzny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Aktualnie trwa intensywne szkolenie ich załóg.
11.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro

Prysmian Group, kluczowy dostawca morskiego okablowania z Włoch, zdobył kontrakt o wartości około 850 mln euro na połączenie kablowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) w Wielkiej Brytanii, w związku z planami względem zdolności do wytwarzania morskiej energii wiatrowej o mocy 50 GW do 2030 roku. Ma to pomóc Wyspom w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja w 2050 roku.
01.12.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów

W stoczni Fincantieri we włoskim Muggiano odbyła się 27 września br. uroczystość przekazania siłom morskim trzeciego okrętu patrolowego, ITS Raimondo Montecuccoli (P432). Jest trzecią, z zaplanowanych szesnastu, jednostek z serii Thaon di Revel, przeznaczonych do ważnych zadań w zakresie obrony wód terytorialnych i interesów państwa na Morzu Śródziemnym. To w obliczu kryzysu migracyjnego stawia marynarkę wojenną (Marina Militare) w obliczu nowych wyzwań.
29.09.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.
12.09.2023

Prysmian wygrywa kontrakt o wartości 630 mln euro na położenie kabla pod Morzem Adriatyckim

Włoski gigant w zakresie kładzenia podmorskich kabli zrealizuje kolejne zlecenia w związku z energetyką Włoch. Dzięki temu portfel zamówień firmy przekracza od chwili obecnej 10 miliardów euro rocznie, włączając umowy z preferowanymi oferentami.
07.09.2023

We Włoszech uruchomiono podmorski kabel o wartości 90 mln euro

Włoski operator systemu przesyłowego Terna uruchomił podmorski kabel energetyczny łączący wyspę Elbę z półwyspem. Projekt ten ma fundamentalne znaczenie dla energetyki całego kraju.
06.09.2023

Lord Lancaster: Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w przemyśle obronnym (wywiad)

Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w dziedzinie przemysłu obronnego. MBDA i PGZ współpracują obecnie nad projektem obrony powietrznej NAREW, który pomoże zabezpieczyć polskie niebo - powiedział PAP brytyjski pełnomocnik ds. eksportu sektora obronnego, lord Mark Lancaster.
06.09.2023

Kolejny włoski okręt wzmacnia obronę Bałtyku

Włoska fregata rakietowa Antonio Marceglia dotarła na Bałtyk w celu wzmocnienia obrony polskiego wybrzeża oraz wspierania ochrony kluczowej infrastruktury. Wcześniej w porcie wojennym w Gdyni obecny był niszczyciel rakietowy Caio Duilio z Włoch. Obecność włoskich marynarzy w Polsce wynika z uzgodnień między ministrami obrony obu państw.
22.08.2023

Polska zamówiła dla Marynarki Wojennej 4 śmigłowce przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych

W 2019 r. szef MON podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. To śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych; wyposażone są również w sprzęt medyczny i dostosowane do misji poszukiwawczych i ratowniczych. Do służby mają wejść na jesieni tego roku.
07.08.2023

Włoska fregata pierwszy raz w Świnoujściu. Spotkanie marynarskich kadr dowódczych

Fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597) jest drugim okrętem Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) wykonującym zadanie wspierania obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz weszła do Portu Wojennego Świnoujście, gdzie spędziła kilka dni, co pozwoliło jej oficerom i marynarzom zaznajomić się z tym miejscem oraz poznać stacjonującą tam 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.
07.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Wizyta dwóch włoskich okrętów w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu kolejny raz przybywa niszczyciel Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio (D 554). 24 lipca towarzyszyła mu tym razem również bratnia fregata ITS Antonio Marceglia (F 597). Wizyta ma także charakter roboczy i służy odpoczynkowi marynarzy oraz uzupełnieniu zapasów.
24.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

"Corriere della Sera" po wypadku na jeziorze Maggiore: agenci Mosadu mieli powstrzymać wykradanie wojskowych technologii przez Rosjan

Przyjazdy agentów Mosadu nad jezioro Maggiore miały na celu powstrzymanie wykradania wojskowych technologii przez Rosjan – pisze dziennik "Corriere della Sera", nawiązując do wypadku pod koniec maja, w którym zginęły cztery osoby, w tym agenci służb specjalnych. W okolicy jeziora znajdują się firmy produkujące komponenty m.in. dla koncernu wojskowego Leonardo.
06.06.2023

Morskie skrzydła Marynarki Wojennej wzmacniają swój potencjał

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej przygotowuje się do przejęcia nowych śmigłowców wielozadaniowych AW 101. Siły powietrzne morskiego rodzaju sił zbrojnych znacząco zwiększą swój potencjał w ramach prowadzonych działań. Aktualnie trwa cykl szkoleń, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku i jego efektem będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły podjąć szkolenie kolejnych załóg w kraju.
15.05.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

Carnival Sunshine popłynął w „rejs donikąd”

Pasażerowie statku wycieczkowego, którego kurs był przewidziany od portu Charleston w Południowej Karolinie do Nassau na Bahamach, po dopłynięciu do celu nie mogli zejść z pokładu. Przez fatalną pogodę rejs na rajskie wyspy stał się „rejsem donikąd”.
23.01.2023

Zmiany na stanowiskach dowódczych w polskiej Marynarce Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dziś zmiany na stanowiskach dowódczych w morskim rodzaju sił zbrojnych.
16.01.2023

Fincantieri dostarcza trzecią korwetę dla Kataru

W stoczni Muggiano we włoskim la Spezia odbyło się przekazanie korwety "Al Khor", trzeciego z czterech okrętów typu Al Zubarah, zamówionych przez katarskie Ministerstwo Obrony w ramach narodowego programu robudowy potencjału marynarki wojennej.
27.12.2022

Leonardo da Vinci rozpoczął kładzenie kabli na greckich wodach

Statek należący do firmy Prysmian przystąpił do podwodnych prac mających na celu instalację łącznika między Kretą a Grecją kontynentalną.
07.12.2022

Prysmian Group składa zamówienie na nową jednostkę do kładzenia kabli podwodnych

Włoska firma zajmująca się okablowaniem morskim inwestuje blisko 200 mln euro w nowy statek i dostosowanie jego sprzętu kablowego o wartości około 40 mln euro. Będzie też wyposażony w pakiet akumulatorów o łącznej mocy 3 MW.
24.11.2022

Damen wskazał Rheinmetall jako dostawcę systemów artyleryjskich dla niemieckich fregat

Holenderski gigant wybrał niemiecką grupę technologiczną jako dostawcę ośmiu nowoczesnych armat morskich 27 mm dla przyszłych okrętów niemieckiej Marynarki Wojennej (Deutsche Marine). Każda z z nich otrzyma po dwa takie systemy.
17.11.2022

Indonezja rozwija swoje morskie siły zbrojne

Rząd w Dżakarcie dąży do modernizacji swojej marynarki wojennej, poprzez wzmocnienie rodzimych firm na światowym rynku zbrojeniowym, a także zwiększając wykorzystanie w przemyśle stoczniowym komponentów produkowanych lokalnie.
08.11.2022

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.
03.10.2022

Ogłoszono nazwę nowej ukraińskiej korwety

"W celu przywrócenia historycznych tradycji armii narodowej, utrwalenia pamięci wybitnego ukraińskiego męża stanu Iwana Mazepy, hetmana Armii Zaporoskiej, dekretuję: Przypisać imię hetmana Iwana Mazepy korwecie klasy "Ada" Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy i w przyszłości nazwać tę korwetę "Hetman Iwan Mazepa" – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.08.2022

Włoska marynarka wojenna z nowym okrętem z krajowej stoczni Fincantieri

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego – wielozadaniowej jednostce patrolowej dopiero co dostarczonej dla włoskiej marynarki wojennej.
28.03.2022

Hiszpańska propozycja Miecznika: okręt i systemy

Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2022

Peru. Wyciek ropy spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po wtorkowym gwałtownym uderzeniu fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
20.01.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Program Miecznik. Hiszpanie proponują fregatę z systemem obrony powietrznej Aegis

Fregata oparta na typie F-100 uzbrojona w amerykański system obrony powietrznej Aegis to propozycja hiszpańskiej stoczni Navantia zaprezentowana w programie Miecznik.
15.12.2021

Rafael: możemy uzbroić Miecznika niezależnie od systemu zarządzania walką

Izraelska firma Rafael proponuje uzbrojenie fregaty Miecznik w system obrony powietrznej C-Dome; zapewnia, że można go zintegrować z każdym systemem zarządzania walką, jaki Polska wybierze, a zakup oznaczałby też współpracę przemysłową.
11.12.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

Konsorcjum PGZ-Miecznik wstępnie wybrało czterech potencjalnych dostawców zintegrowanego systemu zarządzania walką dla fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.
23.09.2021

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

Błaszczak: Pierwszy śmigłowiec AW 101 dla Marynarki Wojennej wykonał lot testowy

Pierwszy z zakupionych dla Marynarki Wojennej śmigłowiec Leonardo AW 101 wykonał swój testowy lot - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Producent śmigłowca firma Leonardo podkreśla przy tej okazji znaczenie współpracy swoich zakładów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
20.07.2021

Marynarka Wojenna Brazylii zamówiła system Sea Ceptor firmy MBDA

Firma MBDA zdobyła kontrakt na wyposażenie nowych fregat typu Tamandare brazylijskiej Marynarki Wojennej w rakietowy system obrony powietrznej Sea Ceptor.
17.06.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
18.05.2021

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

MBDA dostarczy Marynarce Wojennej Włoch nowy system przeciwokrętowy Teseo Mk2 / E

Firma MBDA dostarczy włoskiej marynarce wojennej nową wersję systemu Teseo Evolved, a mianowicie Teseo Mk2/E. Wdrożenie tego systemu uzbrojenia nowej generacji, bazującego na starszej rodzinie Teseo, znanej na świecie jako OTOMAT, spowoduje znaczną poprawę zdolności przeciwokrętowych.
17.03.2021

MBDA z pierwszym zamówieniem na nowy system Albatros NG

Albatros NG to nowy system obrony powietrznej wykorzystujący pocisk CAMM-ER do zastosowań morskich.
03.03.2021

Koncern Leonardo wyposaży łodzie podwodne włoskiej marynarki wojennej

Koncern Leonardo podpisał kontrakt z Fincantieri o wartości około 150 milionów euro na dostarczenie wyposażenia dla pierwszych dwóch łodzi podwodnych U212 Near Future Submarines (NFS), z których pierwsza ma dołączyć do floty włoskiej marynarki wojennej w roku 2027. To strategiczne wyposażenie wzmocni zdolności włoskiej marynarki wojennej w zakresie nadzoru i ochrony w trakcie przeprowadzania operacji podwodnych na wodach włoskich i międzynarodowych.
01.03.2021

Fincantieri zwodowało drugą korwetę klasy Doha dla katarskiej marynarki wojennej

Druga z czterech korwet klasy Doha budowana we włoskiej stoczni Fincantieri została zwodowana - wynika z informacji opublikowanych 14 lutego przez DIMDEX. Ceremonia z udziałem jednostki Damsah F 102 odbyła się 13 lutego podczas ceremonii w zakładzie Muggiano.
15.02.2021

Specjaliści z Gdyni w europejskim projekcie "Ocean 2020"

Międzynarodowe Konsorcjum odpowiedzialne za ogólnoeuropejski projekt „OCEAN2020” wraz z końcem roku 2020 sfinalizowało prace nad realizacją jednego z kilku przedsięwzięć, podejmowanych w ramach tzw. pakietów roboczych.
15.02.2021

Radar morski Seaspray AESA firmy Leonardo zostanie zintegrowany z systemem GA-ASI MQ-9B SeaGuardian

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) współpracuje z koncernem Leonardo nad integracją radaru Leonardo Seaspray 7500E V2 w centralnym zasobniku radarowym swojego zdalnie pilotowanego systemu powietrznego (RPAS) MQ-9B SeaGuardian. Integracja tego wiodącego radaru na rynku z systemem SeaGuardian umożliwi prowadzenie stałego morskiego ISR (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) i jest dostępna dla międzynarodowej bazy klientów.
20.01.2021

Wybrano wykonawcę wystawy w Edukatorium Fabryki Wody w Szczecinie

Firma MAE Multimedia Art & Education ma zaprojektować wnętrza, wyprodukować i zamontować eksponaty w Edukatorium powstającego w Szczecinie parku wodnego Fabryka Wody. Tematem wystawy ma być znaczenie i rola wody.
13.01.2021

Flota morskich AW139 zwiększa się dzięki nowej dostawie dla WIKING Helikopter Service GmbH

Nowa dostawa zwiększa liczbę śmigłowców AW139 użytkowanych przez firmę WIKING Helikopter Service GmbH w Niemczech, która obsługuje przemysł energetyczny; łącznie będą to cztery maszyny. Program standaryzacji i modernizacji w oparciu o śmigłowce AW139 pomaga operatorowi sprostać ewoluującym wymaganiom jego klientów. AW139 - prawie 1200 maszyn zamówionych przez ponad 280 klientów z ponad 70 państw z całego świata, niemal 1100 maszyn dostarczonych oraz 2,9 mln godzin wylatanych w trakcie operacji do dnia dzisiejszego.
22.12.2020

OCEAN2020 – w środku podróży

Projekt OCEAN2020 dedykowany budowaniu kompleksowej świadomości sytuacyjnej na morzu (ang. Maritime Situational Awareness – MSA) znajduje się obecnie na półmetku realizacji. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA aktywnie uczestniczą w tym zakrojonym na szeroką skalę ogólnoeuropejskim projekcie badawczo-rozwojowym, finansowanym z funduszu Europejskiej Agencji Obrony (ang. European Defence Agency EDA).
18.12.2020

Fregaty dla Marynarki Wojennej, czyli Miecznik bliżej realizacji?

18 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o postępach programu Miecznik. Zgodnie z upublicznionymi danymi, stosowne rekomendacje trafiły na biurko ministra Mariusza Błaszczaka.
24.11.2020

Strategiczne porozumienie Leonardo i LACROIX

Leonardo i LACROIX podpisały strategiczne porozumienie, w ramach którego partnerzy będą współpracować w celu opracowywania i integracji rozwiązań w sektorze środków przeciwdziałania morskiego. Współpraca, która będzie skierowana zarówno na nowe technologie, jak i możliwości biznesowe, początkowo zakłada stworzenie rozwiązania Sylena Mk 2/MJTE.
19.11.2020

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w czwartek, że świat potrzebuje fundamentalnych zmian gospodarki, aby mieć szansę na pokonanie kryzysu klimatycznego. Stwierdziła też, że kraje powinny być przygotowane do zerwania starych umów, aby osiągnąć zielone cele - podała agencja Reutera.
16.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

MON: Proces pozyskiwania śmigłowców uderzeniowych rozpocznie się w 2020 r.

Proces pozyskiwania śmigłowców uderzeniowych rozpocznie się w 2020 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, śmigłowce transportowe, które armia obecnie posiada, mają zapewnić realizację zadań do 2026 r.
17.05.2019

BBN: śmigłowce dla MW to dobra wiadomość, potrzebne okręty

Zakup czterech śmigłowców dla Marynarki Wojennej to dobra wiadomość, ale konieczne będzie nabycie kolejnych; siły morskie potrzebują też nowych okrętów, w tym fregat – powiedział PAP zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.
29.04.2019

MON: portal Polityka.pl mija się z prawdą porównując wartość śmigłowców AW101 z Caracalami

W związku z artykułem porównującym wartość śmigłowców AW101 z Caracalami, który ukazał się na łamach portalu "Polityka", Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
28.04.2019

Morawiecki: Śmigłowce AW101 podniosą potencjał polskiej Marynarki Wojennej

Śmigłowce AW101 w znaczny sposób podniosą potencjał polskiej Marynarki Wojennej i możliwości obrony jednego z naszych największych skarbów - Morza Bałtyckiego - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki w twitterowym wpisie.
26.04.2019

Grotnik o AW101: dobry śmigłowiec dla Marynarki Wojennej

Dzięki gabarytom AW101 także z wyposażeniem do zwalczania okrętów podwodnych może wypełniać zadania ratownicze, trzy silniki zwiększają bezpieczeństwo nad morzem w trudnych warunkach - powiedział PAP specjalizujący się w tematyce morskiej Tomasz Grotnik z miesięcznika "Wojsko i Technika".
26.04.2019

Kancelaria Premiera: śmigłowce AW101 mają być dostarczone do 2022 r.; wartość umowy - 1,65 mld zł

Cztery śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych i działań poszukiwawczo-ratowniczych zostaną dostarczone do końca roku 2022; wartość podpisanego w piątek kontraktu to 1,65 mld zł brutto wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.
26.04.2019

MON: w piątek podpisanie umowy na śmigłowce dla marynarki

Umowa na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej zostanie podpisana w piątek w Świdniku; w uroczystości weźmie udział minister obrony Mariusz Błaszczak – zapowiedziało w środę MON.
24.04.2019

Wiceszef MON: PZL-Świdnik jest głównym wykonawcą umowy dot. śmigłowców dla MW

PZL-Świdnik jest głównym wykonawcą umowy dot. śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej - poinformował w piątek wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, w Świdniku będzie produkowanych wiele strukturalnych zespołów dla śmigłowców AW101.
12.04.2019

MON wybrało śmigłowiec AW101 dla marynarki, umowa jeszcze w kwietniu

Jeszcze w kwietniu zostanie podpisana umowa zakupu czterech śmigłowców AW101 Merlin dla Marynarki Wojennej – zapowiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu wartej blisko 400 mln zł umowy offsetowej, która jest warunkiem zawarcia kontraktu.
08.04.2019

PGZ: Potrzeba 2 mld zł na inwestycje

Polska Grupa Zbrojeniowa wymaga ok. 2 mld zł inwestycji, by być konkurencyjna – powiedział prezes Grupy Witold Słowik. Prezes PGZ i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przedstawili senackiej komisji obrony informację o planach rozwoju PGZ.
20.03.2019

Śmigłowiec AW101 przechodzi testy w BLMW

AW101 na testach w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej. Śmigłowiec zaobserwowano w okolicach Gdyni. Jak podał portal defence24.pl, maszyna Leonardo Helicopters przechodzi obecnie sprawdzenie weryfikacyjne w ramach przetargu dotyczącego pozyskania morskich śmigłowców dla Marynarki Wojennej.
14.02.2019

Błaszczak: Mamy rozpisany przez ministerstwo obrony narodowej przetarg na śmigłowce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak proszony o komentarz do zakupu przez Węgry od Francuzów śmigłowców Caracal i offsetu odparł, że w Polsce mamy już dwie fabryki śmigłowców. A podobna umowa Francji z naszym krajem spowodowałaby zamknięcie jednej z nich.
27.12.2018

Airbus wycofuje się z przetargu na śmigłowce dla marynarki

Airbus Helicopters wycofuje się z postępowania na śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych – poinformowała PAP spółka w sobotę. Powodem są wymagania offsetowe. Firma deklaruje dalsze zainteresowanie innymi programami modernizacji wojska.
01.12.2018

Rezygnacja dra Jakuba Skiby z funkcji Prezesa PGZ S.A.

Z dniem 21 września 2018 r. zdecydowałem się z powodów osobistych zrezygnować z funkcji prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
21.09.2018

Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Od piątku Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej. W czwartek z Witoldem Słowikiem spotkał się szef MON Mariusz Błaszczak.
20.09.2018

Paryż atrakcyjnym celem podróży dla polskich turystów jesienią

Paryż jest uważany za kulturalną stolicę Europy od wielu lat. Nagrywa się tu wiele filmów, a wydarzenia w niezliczonych nowelach dzieją się właśnie w Paryżu. Ta sława sprawia, że turyści oczekują wszystkiego co widzieli w telewizji, natomiast tak naprawdę podczas zwiedzania miasta, najlepiej o tym zapomnieć i zrobić to na własną rękę.
12.09.2018

Systemy rakietowe MBDA na targach zbrojeniowych MSPO w Kielcach

Posiadając 45 produktów użytkowanych operacyjnie i kolejnych 15, nad którymi prowadzone są prace rozwojowe, MBDA jest jedyną europejską grupą mającą zdolności do projektowania i produkowania pocisków i systemów rakietowych spełniających wszystkie obecne i przyszłe wymagania operacyjne trzech rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych).
03.09.2018

Bez modernizacji polska Marynarka Wojenna może utracić zdolności operacyjne

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym sektorem sił zbrojnych w Wojsku Polskim. Jeżeli decyzje modernizacyjne, które pozwolą rozpocząć budowę nowych okrętów i pozyskać śmigłowce, nie zostaną szybko podjęte, to zdolności operacyjne i przemysłowe zostaną utracone – przekonują eksperci. Konieczny jest zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych z opcją wykonywania misji poszukiwawczych i ratunkowych (SAR – search and rescue – red.). Modernizacja wyposażenia MW jest konieczna, żeby zapewnić bezpieczeństwo militar
29.06.2018

Polski przemysł obronny ma duży potencjał rozwoju. Szansą dla firm są przetargi na wyposażenie polskiej armii

Polską armię należy modernizować równolegle z polskim przemysłem obronnym – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Szansą na to jest udział krajowych podmiotów w przetargach na wyposażenie armii organizowanych przez MON. Ze względu na skalę i złożoność zamówień ich realizacja będzie przebiegać w ścisłej współpracy wielu polskich firm. Przykładem mogłaby być potencjalna współpraca PZL-Świdnik z Polską Grupą Zbrojeniową przy budowie śmigłowca bojowego.
22.05.2018

Nowe śmigłowce niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Marynarka Wojenna potrzebuje przeskoku technologicznego

Możliwości modernizacyjne wojskowych śmigłowców, które latają od lat 60 ub. wieku, są dość ograniczone i niezbędny jest przeskok technologiczny – mówi gen. Piotr Patalong, były dowódca Wojsk Specjalnych. W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej postępowania do Marynarki Wojennej ma trafić osiem śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia misji ratowniczych na morzu. Dziś tę funkcję pełnią wysłużone, postradzieckie śmigłowce Mi-14. Nowe maszyny są niezbędne, żeby zapewnić bezpie
25.04.2018

Pociski CAMM przechodzą próby kwalifikacyjne – odpalenia z trójkomorowej wyrzutni ExLS

Firmy MBDA i Lockheed Martin wspólnie zakończyły kwalifikację pocisku MBDA Common Anti-air Modular Missile (CAMM), w zakresie odpaleń z wyrzutni Lockheeda Extensible Launching System (ExLS) 3-Cell Stand Alone Launcher, po udanej serii prób.
09.04.2018

Umowa na realizację programu OCEAN 2020 podpisana

W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli 28 marca podpisano umowę na realizację projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i firm, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Roz
30.03.2018

Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

Kształcenie zawodowe daje młodym ludziom możliwość szybkiego wejścia w rynek pracy. Szkoły borykają się jednak z problemami finansowymi i utartą przez lata opinią, że technikum jest czymś gorszym od liceum. Pomóc może program Erasmus+.
15.02.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

Leonardo: Jeśli wygra nasz śmigłowiec, skorzysta także PGZ

W razie wyboru śmigłowca firmy Leonardo przez polskie MON, udział w produkcji będą miały nie tylko należące do Leonardo Helicopters WSK PZL-Świdnik, ale i Polska Grupa Zbrojeniowa – powiedział we wtorek prezes grupy Leonardo Alessandro Profumo.
31.01.2018

PGZ w europejskim programie rozpoznania akwenów morskich

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład OBR Centrum Techniki Morskiej będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie budowy bezzałogowych platform rozpoznania i nadzoru akwenów morskich OCEAN 2020 – poinformowała we wtorek PGZ.
16.01.2018

PGZ będzie uczestniczyć w programie OCEAN 2020

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie OCEAN 2020. Jest to jeden z pierwszych ogólnoeuropejskich wojskowych projektów badawczych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich.
16.01.2018

Filipińska Marynarka Wojenna otrzyma w tym roku śmigłowce ZOP oraz nowe pociski kierowane

Pierwszy z nowych śmigłowców AW159 oraz pociski Spike NLOS i ER trafią w tym roku na wyposażenie filipińskiej floty.
05.01.2018

Royal Navy zakończyła program próbnych odpaleń systemu Sea Ceptor

Z sukcesem zakończyły się końcowe próby odpaleń First of Class (pierwsze dla danego typu okrętu) nowego pocisku przeciwlotniczego Sea Ceptor dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy). Oznacza to zakończenie kwalifikacyjnych prób ogniowych w zakresie najnowszych zdolności, które wraz z nowym pociskiem otrzyma brytyjska flota.
20.12.2017

PZL-Świdnik inwestuje 10 proc. przychodów w badania i rozwój

Krajowe zakłady PZL-Świdnik przeznaczają na innowacje prawie 10 proc. przychodów całej grupy. Koncern ma własne centrum badawczo-rozwojowe, zatrudnia ponad 650 inżynierów i odpowiada za lokalny rynek pracy. Producent, którego maszyny wykorzystuje już m.in. brytyjska Marynarka Wojenna, bierze też udział w postępowaniu MON na śmigłowce dla polskiej armii. – Zakup maszyn przez państwo byłby silnym impulsem prorozwojowym i proeksportowym. W ten sposób możemy budować narodową markę – podkreślał Krzysztof Krystowski, wiceprezes
23.11.2017

Kongres 590: reindustrializacja ma budować przewagi konkurencyjne

Reindustrializacja stanowi jeden z pięciu obszarów w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), który ma budować przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki, co przekłada się na dynamiczny rozwój przemysłu - mówił prezes ARP Marcin Chludziński podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.
16.11.2017

PGZ: Możliwa polsko-brytyjska współpraca przy systemie obrony przeciwlotniczej

Strona brytyjska potwierdziła gotowość do daleko idącej współpracy ws. transferu technologii potrzebnych do produkcji w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).
06.10.2017

Od września służby ratunkowe na Bałtyku mają ograniczone możliwości. Pilnie potrzebne są nowe śmigłowce do prowadzenia akcji ratunkowych na morzu

Marynarka Wojenna od września korzysta tylko z jednego punktu stacjonowania dla śmigłowców ratujących życie. W dwóch pozostałych bazach nie ma dyżurów alarmowych ze względu na konieczność przeglądu technicznego i remontu dwóch ciężkich śmigłowców. Dlatego możliwości służb ratowniczych są bardzo ograniczone. Zapewnienie bezpieczeństwa żeglarzom, rybakom i turystom wypoczywającym nad Bałtykiem wymaga zakupu nowych śmigłowców, dostosowanych do ratowania życia i prowadzenia akcji w trudnych warunkach meteorologicznych.
05.10.2017

Największy wielozadaniowy śmigłowiec w Europie może być produkowany w Polsce

Śmigłowiec AW101 jest największy w Europie. Dotychczas zamówiono już 220 takich maszyn. Ze względu na jego wielkość, konstrukcję i bezpieczeństwo jako jedyny spełnia wymogi wojska – przekonują przedstawiciele Leonardo Helicopters.
15.09.2017

MON: trzy firmy zainteresowane złożeniem ofert na śmigłowce dla wojsk specjalnych

W postępowaniu dotyczącym dostawy śmigłowców dla wojsk specjalnych w wersji do bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR) zaproszenia do złożenia ostatecznych ofert odebrały trzy firmy – poinformował w piątek Inspektorat Uzbrojenia MON.
08.09.2017

Kownacki dla „SE”: Potężne zakupy dla polskiej armii

W 2016 roku wydaliśmy całość wydatków z budżetu na obronność; wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. wydamy całość wydatków - mówi w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.
08.09.2017

Targi zbrojeniowe w Kielcach – umowy, porozumienia, propozycje

Targi zbrojeniowe w Kielcach to nie tylko wystawa, ale i miejsce zawierania umów. MON podpisało kontrakty warte 700 mln zł; prywatna polska firma zawarła umowę o dostawie bojowych dronów na Ukrainę. Firmy podpisują też listy intencyjne.
07.09.2017

Morawiecki: Chcemy rozwijać najnowsze techniki obronne

Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - powiedział we wtorek w Kielcach wicepremier Mateusz Morawiecki. W Kielcach rozpoczął się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do piątku.
05.09.2017

Z zakładów w Świdniku pochodzi 80 proc. śmigłowców kupionych przez MON w ostatnich latach. Producent walczy o wygraną w kolejnych przetargach

W służbie polskich Sił Zbrojnych jest ponad 160 śmigłowców wyprodukowanych w Świdniku. Z tamtejszych zakładów pochodzi 80 proc. maszyn, które polska armia kupiła w ciągu ostatnich lat. Należące do międzynarodowej grupy Leonardo zakłady PZL-Świdnik startują też w dwóch postępowaniach Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczących zakupu nowych śmigłowców dla wojsk specjalnych i Marynarki Wojennej. Podczas Air Show w Radomiu, które odbyło się pod koniec sierpnia, prezentowały się też wykorzystywane przez Wojsko Polskie śmigłowce
30.08.2017

Niecodzienny widok u wybrzeży Turcji. Masowiec złamał się wpół (wideo)

40-letni masowiec złamał się w pół na Morzu Czarnym u wybrzeży Turcji. Na szczęście udało się uratować wszystkich 11 członków załogi.
28.08.2017

Jeszcze w tym miesiącu możliwe przyspieszenie postępowania przetargowego na śmigłowce dla sił specjalnych

Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej powołało specjalne zespoły, które zajmą się przygotowaniem umów offsetowych z dostawcami śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu resort wystosuje zaproszenia do składania ofert. MON w pierwszej kolejności chce kupić maszyny dla sił specjalnych. W przetargu startuje m.in. śmigłowiec S70i produkcji Lockheed Martin oraz AW101 produkcji Leonardo Helicopters.
26.07.2017

MON: nie ma potrzeby zakupu śmigłowców do szkolenia i testów

Nie ma potrzeby kupowania śmigłowców szkoleniowych lub do testów, w postępowaniach na śmigłowce morskie i dla wojsk specjalnych mogą zostać wybrane dwie platformy - powiedział w czwartek wiceminister brony Bartosz Kownacki.
30.03.2017

Kownacki: zakup śmigłowców istotny, ale nie kluczowy i najważniejszy

Zakup śmigłowców to element modernizacji armii – sprawa istotna, ale nie kluczowa i nie najważniejsza – ocenił we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Zapewnił, że niezbędne maszyny: do zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego, będą kupione szybko.
29.03.2017

Trzy firmy oferują MON śmigłowce dla sił specjalnych, dwie – morskich

Airbus Helicopters i WSK "PZL-Świdnik" złożyły oferty w obu prowadzonych przez MON postępowaniach na śmigłowce - dla sił specjalnych i sił morskich, natomiast PZL Mielec - tylko dla sił specjalnych - dowiedziała się w poniedziałek PAP w tych firmach.
27.03.2017

MON zmienia plany. Zamiast 16, chce kupić 12 śmigłowców dla polskiej armii

Zmiana planów zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zamiast 16 chce kupić 12 maszyn – poinformowało radio RMF FM. Wcześniej w planach resortu było 8 śmigłowców dla wojsk specjalnych i 8 dla marynarki wojennej.
27.03.2017

Wpłynęły oferty dostawców zaproszonych do negocjacji ws. śmigłowców

W postępowaniu na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców – poinformowało w poniedziałek MON. Jak dodano, rozpoczęła się analiz ofert, liczących po kilkanaście tysięcy stron.
27.03.2017

Jeszcze przez tydzień MON czeka na oferty w przetargu na śmigłowce. Nasza jest gotowa – zapewnia PZL-Świdnik

Do 27 marca, a nie jak wcześniej deklarowano do 13 marca, Inspektorat Uzbrojenia czeka na oferty wstępne do przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Przesunięcie terminu nastąpiło m.in. ze względu na wniosek jednego z wykonawców. Jesteśmy gotowi, nasza oferta czeka przygotowana – zapewnia Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik.
20.03.2017

Znamy szczegóły nowej serii wycieczkowców Norwegian Cruise Line

Nowa klasa wycieczkowców Norwegian Cruise Line będzie nosiła nazwę Leonardo. Znamy też część szczegółów dotyczących jednostki.
16.03.2017

MON: zmiana terminu ws. śmigłowców nie wpłynie na termin przekazania maszyn

Przedłużenie okresu składania ofert na dostawy śmigłowców nie będzie miało wpływu na termin przekazania wojsku niezbędnego wyposażenia, w tym w szczególności maszyn przewidywanych do szkolenia załóg – zapewniło MON w wydanym we wtorek komunikacie.
14.03.2017

Termin składania ofert na śmigłowce dla wojska przełożony na 27 marca

Firmy, które chcą dostarczyć wojsku 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich, mogą składać oferty do 27 marca – poinformował PAP Inspektorat Uzbrojenia MON. Pierwotnie termin składania ofert miał upłynąć w poniedziałek.
13.03.2017

Producent prezentuje oferowany śmigłowiec, deklaruje współpracę z PGZ

Śmigłowiec AW101, jeden z oferowanych MON w bieżącym postępowaniu na 16 maszyn, został zaprezentowany w piątek w Warszawie, gdzie obejrzeli go min. Antoni Macierewicz i wysocy dowódcy. W razie wyboru produkująca go grupa Leonardo deklaruje współpracę nie tylko ze swoim zakładem w Świdniku, lecz także z Polską Grupą Zbrojeniową.
04.03.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z włoskim koncernem Leonardo

W Rzymie 2 marca została podpisana umowa o współpracy (Cooperation Agreement) pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i włoskim koncernem Leonardo w ramach programów śmigłowcowych. To obustronne potwierdzenie współpracy oraz kontynuacji dialogu dotyczącego obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej w zakresie produkcji, serwisowania i obsługi śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP, który rozpoczął się w 2015 roku.
03.03.2017

W PZL-Świdnik zaprezentowano śmigłowiec AW101

Wielozadaniowy śmigłowiec AW101, który ma być zaoferowany polskiej armii, zaprezentowano w czwartek w zakładach PZL-Świdnik (lubelskie). Gdyby MON zamówiło te śmigłowce, pracę przy ich produkcji znalazłoby kilkaset osób – zapewniali przedstawiciele producenta.
02.03.2017

PZL-Świdnik: weźmiemy udział w postępowaniu na śmigłowce dla wojska

Produkująca śmigłowce spółka PZL-Świdnik oświadczyła w piątek, że weźmie udział w ogłoszonym przez MON postępowaniu na 16 maszyn dla wojska. Firma podkreśliła, że jej atutami są światowe doświadczenie właściciela, włoskiej grupy Leonardo, i szeroka oferta.
26.02.2017

Prezes PZL Mielec: liczymy, że Polska będzie kolejnym naszym klientem

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki powiedział w piątek, że dla jego firmy ważny będzie kontrakt na śmigłowce dla wojska. – Liczymy, że Polska będzie kolejnym naszym klientem, bo jeśli w Polsce uda nam się skutecznie sprzedać Black Hawki, to znajdzie on zainteresowanie w krajach ościennych – dodał.
26.02.2017

Szef MON: oferty na śmigłowce można składać do 13 marca

Wszystkie spółki, które zgłosiły się do postępowania na 16 śmigłowców dla wojska, mają czas na złożenie ofert do 13 marca – poinformował w czwartek w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.
22.02.2017

Airbus Helicopters: analizujemy dokumenty z polskiego MON

Europejski koncern Airbus Helicopters, producent H225M Caracal, podał w środę, że analizuje zaproszenie z polskiego MON do złożenia oferty na 16 śmigłowców. Jednocześnie podtrzymał prawo do roszczeń w związku z zamknięciem poprzedniego przetargu na śmigłowce dla wojska.
22.02.2017

Szef MON: śmigłowce kupimy szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska

Kupimy śmigłowce szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska – zapewniał w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że wojsko ma istotniejsze potrzeby niż śmigłowce, np. wynikające zagrożenia, jakie stwarzają rosyjskie rakiety.
21.02.2017

Szef MON: przesunięcie ws. nowych śmigłowców niewielkie wobec zaniedbań poprzedników

W stosunku do lat, jakie zmarnował poprzedni rząd, kilkadziesiąt dni przesunięcia naprawdę nie jest wielkim problemem – przekonywał w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, pytany o dostawę nowych śmigłowców dla wojska.
16.02.2017

W tym roku do polskiej armii ma trafić 16 śmigłowców. Polskie zakłady mogą zaspokoić większość potrzeb WP

W końcówce ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej rozpisało przetarg na zakup 16 śmigłowców dla polskiej armii „w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”. Osiem maszyn ma trafić do sił specjalnych, zaś kolejnych osiem śmigłowców przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu otrzyma Marynarka Wojenna. Do negocjacji w postępowaniu ogłoszonym przez MON przystąpiły Airbus Helicopters (producent caracali), zakłady PZL-Świdnik, w których Leonardo Helicopters produkuje AW 149, oraz PZL Mielec, w których amerykańska firma Sikorsky pro
30.01.2017

CBA bada dokumenty ws. przetargu na śmigłowce dla wojska

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają w Ministerstwie Rozwoju oraz w spółkach PZL Mielec i WSK „PZL-Świdnik” dokumenty w sprawie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska – poinformował we wtorek PAP Piotr Kaczorek z CBA.
24.01.2017

Misiewicz: na przełomie stycznia i lutego pierwsze śmigłowce dla wojska

Najpóźniej na przełomie stycznia i lutego trafią do wojska pierwsze śmigłowce do testów – zapowiedział we wtorek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Jego zdaniem, ministerstwo do końca tygodnia przygotuje koncepcję offsetową, a następnie zaprosi producentów.
10.01.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na nowe technologie. Planuje zwiększyć zatrudnienie wśród naukowców i inżynierów

Skupiająca największe przedsiębiorstwa sektora obronnego Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na rozwój innowacyjności, optymalizację oraz transfer nowych technologii. Planuje także wzrost zatrudnienia wśród naukowców i inżynierów. Celem mają być nowe, bardziej wymagające rynki zbytu, a docelowo wzrost znaczenia krajowego przemysłu obronnego na świecie.
17.09.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa największą atrakcją XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach największe zainteresowanie spośród ponad 600 wystawców wzbudziła Polska Grupa Zbrojeniowa, partner strategiczny Salonu, który odwiedziło ponad 20 tys. zwiedzających. Ponadto spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej otrzymały liczne nagrody, w tym nagrody DEFENDER oraz Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
11.09.2016

Kielce: Wystawa Sił Zbrojnych RP na targach zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy można oglądać na Wystawie Sił Zbrojnych RP „Kierunek Nowoczesność”, zorganizowanej podczas 24. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
09.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.