• <

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

12.09.2023 06:04 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Partnerzy portalu

Marina Militare

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.

Podczas pobytu w Porcie Wojennym Gdynia dowódca  fregaty kmdr por. Alessandro Rispoli wraz z zastępcą złożył oficjalną wizytę w dowództwie 3. FO. Z gośćmi spotkał się zastępca dowódcy flotylli kmdr Przemysław Karaś. Podczas spotkania oficerowie mogli podzielić się opiniami na temat obecnej sytuacji, wykonanych zadań oraz czekających ich wyzwań. Aktualnie trwa duże ćwiczenie morskie z udziałem sił międzynarodowych pk. "Northern Coast 23", w które zaangażowano 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Poprzednia wizyta okrętu w Gdyni w związku z pełnioną obecnie służbą odbyła się pod koniec lipca br. Towarzyszył wtedy niszczycielowi rakietowemu ITS Caio Duilio (D 554), który swoje zadanie wykonywał od końcówki maja tego roku. W niedługim czasie czeka go modernizacja, tak jak pozostałe okręty francusko-włoskiej serii Horizont/Orrizonte. Aktualnie ITS Antonio Marceglia (F 597) realizuje swoje obowiązki zgodnie z przeznaczeniem (odwiedzając zarówno porty wojennej w Gdyni jak i Świnoujściu), niemniej jest też angażowany do przedsięwzięć sojuszniczych w ramach NATO. Współpracuje tu choćby z Stałym Zespołem Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG 1), a w okresie od 26 do 30 sierpnia cumował w porcie w Helsinkach, co wiązało się z zacieśnianiem więzi między Finlandią a Włochami w ramach wspólnych działań sojuszniczych oraz zwiększania bezpieczeństwa na obszarze Morza Bałtyckiego. Z racji na to, że misja Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) na polskich wodach ma trwać do końca roku, nie podano oficjalnie jeszcze, czy jednostka będzie tak samo jak ITS Caio Duilio tylko przez pewien czas i zostanie zastąpiona przez zmiennika, czy też będzie obecna niemal do końca grudnia. Obecność tak dużych okrętów na Bałtyku w związku z bezpieczeństwem polskiego wybrzeża wskazuje także na potrzebę rozwoju sił morskich, czego dowodem jest obecnie program budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".

ITS Antonio Marceglia (F 597) to fregata typu Carlo Bergamini. Należy do serii najnowszych okrętów Marina Militare, mających wzmocnić morski potencjał sił zbrojnych Włoch, realizowanej w ramach projektu platformy europejskiej wielozadaniowej fregaty (FREMM multipurpose frigate), budowanych w ramach francusko-włoskiej współpracy (we Francji są określane jako typ Aquitaine). Do służby weszła w 2019 roku. Ma 144,6 metra długości i 6 700 ton wyporności. Osiąga prędkość do 27 węzłów, a przy zachowaniu wynoszącej 15 osiąga zasięg działania wynoszący 6 800 mil morskich. Załoga liczy 199 oficerów i marynarzy. Kombinowany napęd dieslowo-gazowy stanowią turbina gazowa 32 MW General Electric/Avio LM2500+G4, dwa silniki elektryczne 2,5 MW Jeumont Electric, cztery generatory wysokoprężne, dwa wały napędzające śruby napędowe o regulowanym skoku oraz pędnik dziobowy o mocy 1 MW. W swoim wyposażeniu posiada aktywny układ skanowania elektronicznego Leonardo Kronos Grand Naval (MFRA), sonar holowany CAPTAS-4 i sonar kadłubowy UMS 4110 CL. Uzbrojenie okrętu stanowią system wyrzutni MBDA SYLVER A50 VLS dla 16 pocisków MBDA Aster 15 i 30, działo morskie Leonardo Otobreda 127/64 Vulcano, system artyleryjski obrony bezpośredniej Leonardo Oto Melara 76/62 mm Davide/Strales, dwa zdalne systemy uzbrojenia Leonardo Oto Melara/Oerlikon KBA 25/80 mm, osiem pocisków przeciwokrętowych MBDA Teseo\Otomat Mk-2/A, dwie potrójne wyrzutnie Leonardo (WASS) B-515/3 dla torped MU 90, a także dwa systemy broni sonicznej SITEP MASS CS-424. Okręt posiada też hangar na dwa śmigłowce np. SH90, a w skład załogi wchodzą piloci i obsługujący maszyny zespół naziemny.

Służby Prasowe 8. FOW

Dziękujemy za wysłane grafiki.