• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Marina Militare

Do Portu Świnoujście wszedł okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Jest on drugim, po niszczycielu rakietowym Caio Duilio, który prowadzi działania w związku z półroczną misją wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża.

Wizyta będzie miała charakter najprawdopodobniej roboczy, co pozwoli załodze okrętu odpocząć i uzupełnić zapasy. Z racji na to, że będzie ona pierwsza w przypadku tej jednostki, jej dowódca najprawdopodobniej wykorzysta ten czas na spotkanie z kadrą dowódczą jednostek wojskowych z Świnoujścia i Szczecina, a także przedstawicielami władz miejskich.

Pod koniec lipca fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597), wraz z wspomnianym niszczycielem, weszła do Portu Wojennego Gdynia, co wiązało się z ceremonią odznaczenia dowódcy drugiego z okrętów, który kończył swoją misję w Polsce i symbolicznie przekazał obowiązki swojemu kontynuatorowi, o czym również pisaliśmy. Była to także okazja do podsumowania obecnego etapu misji i związanej z tym polsko-włoskiej współpracy między morskimi rodzajami sił zbrojnych obu państw. Dla Polski obecność tak nowoczesnych okrętów na jej wodach to ważne doświadczenie w związku z przygotowaniem infrastruktury oraz funkcjonowania sił zbrojnych, gdy w skład marynarki wojennej wejdą trzy wielozadaniowe fregaty programu Miecznik.

Obecność włoskich okrętów na polskich wodach jest efektem majowej wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka w Rzymie, który m.in. spotkał się tam ze swoim włoskim odpowiednikiem Efektem rozmów było ogłoszenie decyzji o wysłaniu włoskiego niszczyciela, który będzie służył na Bałtyku, a do jego zadań będzie należała m.in. obrona polskiego wybrzeża. Od 20 maja do końca lipca związane z tym obowiązki realizował niszczyciel rakietowy typu Orizzonte ITS Caio Duilio (D554). Więcej o nim można przeczytać w dedykowanym artykule.

W ramach swoich zadań ITS Antonio Marceglia prowadzi patrole morskie na wodach terytorialnych Polski, zapewniając kluczowe wsparcie obrony przeciwlotniczej. W związku z tym wchodzi również do polskich portów. W razie konieczności może też zostać czasowo wysłany do zadań w ramach NATO, tak jak Caio Duilio, który wraz z okrętami Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1) zapewniał od strony morza ochronę lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

O najnowszym gościu Portu Świnoujście, w tym jego uzbrojeniu i wyposażeniu można przeczytać tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.