• <
nauta_2024

Prysmian wygrywa kontrakt o wartości 630 mln euro na położenie kabla pod Morzem Adriatyckim

rk

07.09.2023 15:05 Źródło: Prysmian
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Prysmian wygrywa kontrakt o wartości 630 mln euro na położenie kabla pod Morzem Adriatyckim

Partnerzy portalu

Prysmian

Włoski gigant w zakresie kładzenia podmorskich kabli zrealizuje kolejne zlecenie w związku z energetyką Włoch. Dzięki temu portfel zamówień firmy przekracza od chwili obecnej 10 miliardów euro rocznie, włączając umowy z preferowanymi oferentami.

Firma zabezpieczyła wygrany przetarg na projekt "Linii Adriatyckiej" (Adriatic Link) z przedsiębiorstwem Terna Rete Italia, będącego w całości własnością włoskiego operatora systemu przesyłowego (OSP) Terna. Ma on połączyć środkowo-południowe i środkowo-północne obszary Włoch.Trasa o łącznej długości około 250 kilometrów będzie się składać z dwóch podmorskich kabli o długości około 210 kilometrów przez Morze Adriatyckie, a także dwóch podziemnych o długości 40 km, łączących każde miejsce na lądzie z regionalną podstacją. Dwubiegunowa linia kablowa HVDC umożliwi przesyłanie mocy do 1000 MW.

Wszystkie kable podmorskie w izolacji XLPE będą produkowane w zakładach Prysmian, zlokalizowanym w Arco Felice, natomiast kable podziemne w izolacji laserem P będą produkowane w Gron we Francji. Instalacja zostanie przeprowadzona przez należące do firmy statki do układania kabli (CLV) Leonardo da Vinci i Mona Lisa. Zakończenie prac związanych z układaniem kabli jest przewidywane na I poł. 2028 roku.

- Ten kontrakt potwierdza wzajemne zaufanie i długotrwałe relacje pomiędzy Terną a Prysmian, ponieważ jest to najnowszy z kilku projektów, nad którymi pracujemy z włoskim operatorem. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać naszą rolę w rozwoju tak strategicznej infrastruktury dla naszego kraju, udostępniając najlepszą technologię kabli podmorskich oznaczoną jako „Made in Italy”, przyczyniając się do poprawy przesyłu energii w centrum kontynentu Włoch. Zgodnie z celami określonymi w Zintegrowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (PNIEC), planujemy dalsze wspieranie państwa jako centrum elektroenergetycznego tak dla Europy, jak i całego regionu śródziemnomorskiego – powiedział Hakan Ozmen, wiceprezes ds. projektów w Prysmian.

Prysmian zabezpieczył już kilka projektów połączeń podmorskich z siecią elektroenergetyczną w regionie Morza Śródziemnego, takich jak połączenie tyrreńskie, podmorskie połączenie kablowe między Capri a Sorrento oraz podmorskie połączenie kablowe między wyspą Elba i Piombino na kontynencie włoskim. Flota firmy składa się obecnie z pięciu kablowców, w tym 35-letni Giulio Verne, wykorzystywany głównie do instalacji kabli eksportowych morskich farm wiatrowych Cable Enterprise, barkę do instalacji kabli na płytkich wodach Ulisse, małą barkę przeznaczoną do operacji w bardzo płytkich wodach i strefach międzypływowych Barbarossa, oraz statek okablowania Leonardo da Vinci, przyjęty w 2021 roku i wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Ponadto Prysmian zamówił w listopadzie ubr. nową jednostkę przeznaczoną do kładzenia kabli, inwestując w niego blisko 200 mln euro, a także kolejne 40 mln dostosowanie jego sprzętu do wykonywania zadań. Oczekuje się, że kolejny statek będzie w pełni gotowy do eksploatacji w I kwartale 2025 roku, wzmacniając możliwości realizacji projektów poprzez skrócenie czasu realizacji przedsięwzięć, obniżenie kosztów, a także trwałość efektów wykonywanych prac.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.