Włoski operator systemu przesyłowego Terna uruchomił podmorski kabel energetyczny łączący wyspę Elbę z półwyspem. Projekt ten ma fundamentalne znaczenie dla energetyki całego kraju.
Linia energetyczna łączy miejscowości Portoferraio i Piombino w prowincji Livorno i ma całkowitą długość około 37 kilometrów, z czego 34 kilometry znajdują się pod wodą, a trzy kolejne znajdują się całkowicie pod ziemią. Zdaniem Terny jest to niezbędna infrastruktura, która podwaja linie łączące system krajowy na Półwyspie Apenińskim, z tym znajdującym się na Elbie.
– Nowe połączenie między wyspą Elbą a Toskanią jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim dzięki inwestycji o wartości 90 milionów euro znacznie poprawia się bezpieczeństwo i niezawodność sieci energetycznej wyspy. Projekt został również opracowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju: połączenie jest w rzeczywistości niewidoczne, a w celu ochrony ważnej lokalnej różnorodności biologicznej morza zastosowano zaawansowane techniki układania – powiedziała Giuseppina Di Foggia, dyrektor generalny i dyrektor generalny Terny.
Do wykonania tego zadania zaangażowano kablowiec (CLV) firmy Prysmian, Leonardo Da Vinci. Położył podmorski kabel 132 kV na głębokości około 70 metrów poniżej poziomu morza, zaczynając od miejsca lądowania na wyspie Portoferraio i kontynuując w kierunku kontynentalnego wybrzeża Piombino.
Operator systemu przesyłowego zwrócił uwagę, że działania te miały na celu również ochronę lokalnego siedliska morskiego. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem układania kabli, w Zatoce Follonica o powierzchni 1650 m2 posadzono około 53 000 roślin trawy morskiej Posydonia, będącej typową, wodną rośliną dla podwodnej flory dla Morza Śródziemnego, która odgrywa kluczową rolę w całym ekosystemie morskim.
Ponadto miejsca położenia kabli wykonano techniką poziomych przewiertów kierunkowych (HDD), co pozwala na montaż rury ograniczając ingerencję w roślinność wodną i eliminując wpływ prac na linię brzegową, zapewniając jednocześnie prawidłowe połączenie elektryczne, zabezpieczając kable przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych
Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych