• <

Wynik wyszukiwania - "kabel" - Wiadomości

Najdłuższy kabel podwodny w Wielkiej Brytanii ze zgodą organów regulacyjnych na budowę

Eastern Green Link 2 (EGL2), podmorskie połączenie o długości ponad 500 km między Szkocją a Anglią, będzie najdłuższym, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do osiągnięcia celów zerowej emisji CO2. Brytyjskie biuro Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) udzieliło 27 marca tymczasowej zgody na wydatki wymagane na to przedsięwzięcie.
27.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

Afryka odcięta od internetu; przyczyną przecięte kable podmorskie

Najwięksi dostawcy usług internetowych w kilkudziesięciu krajach Afryki Zachodniej i Środkowej zgłaszają w czwartek poważne przerwy w dostępie do internetu. Według branżowego portalu Techcabal prawdopodobną przyczyną awarii jest przecięcie co najmniej dwóch podmorskich kabli przy Wybrzeżu Kości Słoniowej na wysokości Abidżanu.
14.03.2024

Trzy podmorskie kable w rejonie Morza Czerwonego zostały przecięte

Trzy podmorskie kable w rejonie Morza Czerwonego zostały przecięte, oświadczyła w poniedziałek firma HGC Global Communications z siedzibą w Hongkongu. 90 proc. danych wymienianych między Europą i Azją wędruje kablami ułożonymi na dnie Morza Czerwonego.
04.03.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.
16.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Jan De Nul i Ørsted podpisały umowę eksportową na kabel eksportowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii. Grupa Jan De Nul będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna morskiego, transport, instalację i zabezpieczenie 350 km kabli eksportowych prądu stałego, łączących farmę wiatrową z brytyjską siecią elektroenergetyczną.
26.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Kabel naziemny połączy Litwę i Polskę. Pierwotnie miał zostać poprowadzony pod Bałtykiem

Budowa naziemnego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Polską przyspieszy odłączenie się Estonii od rosyjskiej sieci - podaje w środę telewizja ERR, komentując wtorkową decyzję podjętą na szczeblu unijnym pomiędzy stolicami bałtyckimi i Warszawą.
21.12.2023

RWE uzyskało prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II

RWE rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Spółka uzyskała prawomocną decyzję środowiskową dla budowy infrastruktury przyłączeniowej. Projekt o planowanej mocy zainstalowanej 350 megawatów jest zlokalizowany w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Zaprojektowana infrastruktura przyłączeniowa umożliwi RWE wyprowadzenie energii wyprodukowanej przez turbiny farmy wiatrowej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. Uprawomocniona decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony
30.11.2023

Surfing pozostaje w Teahupo'o, ale z mniejszą wieżą sędziowską

Zawody surfingowe przyszłorocznych igrzysk olimpijskich odbędą się w ośrodku Teahupo'o na Tahiti, ale z mniejszą wieżą sędziowską. Organizatorzy zmienili projekt, uwzględniając zastrzeżenia rządu Polinezji Francuskiej, który obawiał się szkód ekologicznych.
18.11.2023

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Estonia: kotwica i zdjęcia zniszczeń gazociągu potwierdzają konieczność współpracy międzynarodowej

Nowe fakty ws. uszkodzenia gazociągu łączącego Estonią z Finlandią zwiększają wagę współpracy międzynarodowej; liczymy szczególnie na wsparcie Chin - powiedział we wtorek estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
25.10.2023

Estonia jest w kontakcie z władzami Chin w sprawie awarii kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku

Estonia utrzymuje kontakt z władzami Chin w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie uszkodzenia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Estonii, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.
23.10.2023

Prezydent Łotwy chce zamknięcia żeglugi na Bałtyku, jeśli potwierdzi się udział Rosji w uszkodzeniu Balticconnector

Jeśli okaże się, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconnector stoi Rosja, NATO powinno rozważyć zamknięcie żeglugi na Morzu Bałtyckim, by chronić infrastrukturę krytyczną - uważa łotewski prezydent Edgars Rinkeviczs.
20.10.2023

Premier Łotwy zarządziła kontrolę infrastruktury krytycznej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Premier Łotwy Evika Silina zarządziła w środę przeprowadzenie kontroli łotewskiej infrastruktury krytycznej pod względem jej przygotowania do możliwych zagrożeń. To reakcja na uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią.
18.10.2023

Uszkodzono podmorski kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Uszkodzony został podwodny kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią; nie jesteśmy w stanie ocenić, co było przyczyną awarii - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin.
17.10.2023

Prezydent Estonii: uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem naszych zdolności obronnych przed zagrożeniami hybrydowymi

Uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem zdolności obronnych Estonii przed zagrożeniami hybrydowymi - oświadczył we wtorek estoński prezydent Alar Karis.
17.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

We Włoszech uruchomiono podmorski kabel o wartości 90 mln euro

Włoski operator systemu przesyłowego Terna uruchomił podmorski kabel energetyczny łączący wyspę Elbę z półwyspem. Projekt ten ma fundamentalne znaczenie dla energetyki całego kraju.
06.09.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

Boskalis realizuje zlecenie w zakresie przygotowania dna pod budowę morskiej farmy wiatrowej

Przygotowanie dna morskiego, instalacja fundamentów turbin wiatrowych i morskich stacji wysokiego napięcia, a także instalacja kabli wewnętrznych i eksportowych obejmuje wiele branż, wykonawców i dostawców. Właściwe zarządzanie skutkuje uproszczonymi interfejsami i skutecznymi rozwiązaniami. Przez lata Boskalis zainstalował tysiące kilometrów kabli zasilających na dnie morskim, aby umożliwić przesyłanie energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe na morzu do milionów gospodarstw domowych.
20.07.2023

Rozwiązanie uszczelniające Roxtec GRP

Rozwiązanie Roxtec GRP to lekkie ramy i tuleje z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, które zostały opracowane z myślą o łatwym laminowaniu lub wklejaniu w struktury kompozytowe.
19.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla projektu Baltica 1

Jednym z kluczowych etapów w procesie inwestycyjnym offshore jest sporządzenie charakterystyki środowiska przyrodniczego. Nie jest to możliwe bez przeprowadzenia szeregu badań na obszarze planowanej farmy wiatrowej i infrastruktury przyłączeniowej. To okazja do podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorcami, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla branży offshore. I taka właśnie współpraca została nawiązana z miejscowymi rybakami.
17.07.2023

Izrael. Władze chcą położyć podmorski kabel mający połączyć krajową sieć energetyczną z siecią Europy i regionu Zatoki Perskiej

Izrael rozwija plany położenia podmorskiego kabla, który ma zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne kraju oraz połączyć sieć elektryczną państwa żydowskiego z sieciami energetycznymi w Europie i regionie Zatoki Perskiej - poinformowały władze.
05.07.2023

Rosja chce badać dno morskie w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych

Ambasada Rosji w Norwegii wystąpiła do rządu w Oslo o zgodę na badanie dna morskiego w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych. Według ekspertów rosyjskie statki naukowe należy traktować jako obiekty wojskowe.
26.05.2023

Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

Chiny poinformowały, że zakończyły instalację swojej pierwszej pływającej, pełnomorskiej turbiny wiatrowej, która będzie wykorzystywana do zasilania morskiego pola naftowego. Opracowana i należąca do China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), turbina wiatrowa jest uważana za przełomową ze względu na jej zdolność do radzenia sobie z trudnymi warunkami morskimi na głębokich i otwartych morzach. CNOOC donosi, że będzie ona wzorem dla otwarcia sektora dalekich morskich elektrowni wiatrowych.
10.05.2023

OWC zachęca do rozważenia systemów przesyłowych HVDC dla polskich morskich farm wiatrowych

Firma konsultingowa OWC specjalizująca się w energii odnawialnej opracowała White Paper, w którym zachęca deweloperów polskich morskich farm wiatrowych do rozważenia zastosowania technologii HVDC jako układu wyprowadzenia mocy.
11.04.2023

Modułowy system uszczelniający Roxtec

Co to takiego modułowy system uszczelniający do rur i kabli?
20.03.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
30.01.2023

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Niemiecki operator systemu przesyłowego50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.
28.12.2022

Rumunia będzie ściągać zieloną energię z Azerbejdżanu przez Morze Czarne

Przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w sobotę w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.
17.12.2022

Zatonął pływający dok, wraz z nim statki i dźwigi [WIDEO]

W porcie Montevideo w Urugwaju zatonął pływający dok, wraz z nim trzy statki i dwa dźwigi. Nikomu nic się nie stało.
09.12.2022

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

Norweska spółka Cecon Contracting zawarła umowę na budowę najnowocześniejszego statku do układania kabli. Statek zostanie dostarczony ze stoczni Sefine w Turcji w pierwszym kwartale 2025 roku. Jednostka będzie napędzana metanolem, co staje się nowym trendem wśród projektantów.
23.11.2022

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica.
24.10.2022

To statek rybacki uszkodził podmorski kabel na Szetlandy

Uszkodzenia dwóch podmorskich kabli, które poważnie zakłóciły komunikację na archipelagu Szetlandów - będącym najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Brytanii - zostały prawdopodobnie spowodowane przez statki rybackie - oświadczył w piątek operator kabla.
21.10.2022

Kabel energetyczny Polska-Szwecja już działa

W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.
11.10.2022

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe może stać się celem różnego typu działań rosyjskich

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
10.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Dania. Bornholm bez prądu przez awarię podmorskiego kabla

W poniedziałek Bornholm został odcięty od prądu. Według duńskiego operatora sieci energetycznej Energinet prawdopodobnie nastąpiła awaria podmorskiego kabla, łączącego duńską wyspę ze Szwecją.
10.10.2022

Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream

Zarówno polski, jak i szwedzki operator kabla SwePol Link potwierdzili, że połączenie jest sprawne i kabel nie ucierpiał w wyniku wybuchu gazociągu Nord Stream 2.
04.10.2022

Biuro ministra Bergera: jest za wcześnie na wskazanie, czy eksplozje wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link

Jest za wcześnie, by jednoznacznie wskazać, czy eksplozje na Nord Stream wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link - poinformowało PAP w piątek biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Mateusza Bergera. Służby państwowe i PSE są w kontakcie ze stroną szwedzką - dodało.
30.09.2022

PSE: spółka jest w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link

PSE są w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link - poinformował w piątek PAP Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Do jednej z eksplozji na gazociągu Nord Stream doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.
30.09.2022

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.
29.09.2022

Duński rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
26.05.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
09.03.2022

Ekspert: przecięcie podwodnych kabli może być częścią wojny podprogowej

Zagrożenie dla podwodnych kabli telekomunikacyjnych może stanowić element wojny podprogowej i wiadomo, że Rosja kontynuuje rozwój okrętów do głębokiego zanurzenia, ale nie ma na to monopolu - mówi PAP dr Sidharth Kaushal z londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).
23.01.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami na Tonga

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.
18.01.2022

Gigantyczny latawiec pociągnie statek. Rozwiązanie ma ograniczyć zużycie paliwa

Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
26.12.2021

Kraje Zachodu sfinansują kabel internetowy pod Pacyfikiem, by przeciwdziałać wpływom Chin

Stany Zjednoczone, Australia i Japonia poinformowały, że sfinansują kabel pod Pacyfikiem, by poprawić dostęp do internetu w trzech wyspiarskich państwach Oceanii i przeciwdziałać wpływom Chin w tym regionie - przekazała w poniedziałek katarska telewizja Al-Dżazira.
13.12.2021

Najdłuższy podmorski kabel energetyczny łączy Norwegię i Wielką Brytanię

720 kilometrów ma najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny o nazwie North Sea Link. Został uruchomiony w piątek – poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet.
01.10.2021

Morskie połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą wkracza w kolejną fazę realizacji

Rozpoczęte w lutym 2021 roku badania dna Morza Bałtyckiego na całej długości Harmony Link (ok. 300 km) zostały zakończone. Jest to kamień milowy przy realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą – jednej z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy. Ze względu na możliwe nieprzewidziane trudności (np. sztormy) w wykonaniu badań na morzu, był to newralgiczny element harmonogramu realizacji projektu. Co oznacza zakończenie tej części dla całej inwestycji?
08.09.2021

Power Transfer Vessel – statek przetransportuje energię z farmy morskiej na ląd

Innowatorzy z firmy PowerX z siedzibą w Tokio ogłosili nowy profil działalności, który będzie obejmował produkcję technologii magazynowania i przesyłu energii. Nie byłoby to nic dziś dziwnego, gdyby nie to, że chcą to robić z pomocą statków Power Transfer Vessels.
01.09.2021

Innowacyjna turbina pływowa O2 zasili w energię 2 tys. gospodarstw domowych w Szkocji

O2, najpotężniejsza na świecie turbina pływowa skonstruowana przez Orbital Marine Power, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej oraz jej eksport do sieci w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej (EMEC) na wyspach Orkady położonych na Morzu Północnym.
16.08.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

Rosja rozpoczęła w piątek układanie pierwszego podmorskiego światłowodowego kabla komunikacyjnego przez Arktykę w ramach państwowego projektu, który ma na celu doprowadzenie szybkiego Internetu do odległej, bogatej w węglowodory północy, po tym, jak prywatna inicjatywa utknęła w martwym punkcie.
06.08.2021

Ørsted przystępuje do naprawy kabli podmorskich. Wyśle w tym celu nurków

Agencja Bloomberg donosi, że duński potentat wiatrowy Ørsted opracowuje obecnie plan naprawy uszkodzonych kabli, którymi przesyłana jest energia z morskich farm wiatrowych. Niedawno okazało się, że niektóre z nich są uszkodzone, a naprawa może być bardzo kosztowna.
15.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDCłączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
01.06.2021

PSE i Litgrid zatwierdziły decyzje inwestycyjne dla kabla Harmony Link

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy, PSE i Litgrid, podjęli w poniedziałek ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące fazy realizacji projektu podmorskiego kabla Harmony Link. Decyzje rozpoczynają fazę realizacji projektu.
31.05.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Sejm przyjął zmiany w specustawach przesyłowych

Sejm uchwalił w środę nowelizację tzw. specustaw przesyłowych. Zakłada ona m. in. poszerzenie listy inwestycji, objętych specjalnymi przepisami. Nowelizacja ma skrócić do pół roku czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych dla objętej przepisami infrastruktury.
17.03.2021

Harmony Link - rozpoczęły się badania dna morskiego

Rozpoczęły się badania dna Morza Bałtyckiego w ramach budowy Harmony Link, nowego połączenia morskiego między Polską a Litwą. Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej w Polsce i na Litwie. Harmony Link to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy.
03.02.2021

Rząd przyjął projekt zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany mają przyspieszyć procedury.
26.01.2021

Rząd zajmie się projektami zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych. Projektowana zmiana ma przede wszystkim przyspieszyć procedury.
18.01.2021

Podpisano umowę na synchronizację systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich

Na niemal 720 mln euro opiewa umowa, którą operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA). Dofinansowanie dotyczy synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich.
14.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony

Polski i litewski operatorzy przesyłowi prądu - PSE i Litgrid - wyłonili wykonawcę badań dna Bałtyku pod kabel Harmony, który ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy.
26.11.2020

Przełomowy, morski generator prądu wchodzi w fazę testów

Firma C-Power, zajmująca się energią fal, ma przeprowadzić próbę samodzielnego generowania i magazynowania energii na poligonie US Navy u wybrzeży Hawajów. Projekt firmy - autonomiczny morski system zasilania SeaRAY (AOPS) - łączy konwerter energii fal powierzchniowych z jednostką bazową na dnie morskim, która zawiera akumulator o mocy 100 kWh. Kabel cumowniczy, który je łączy, zawiera również łącza zasilające i komunikacyjne.
12.11.2020

Ogromne dofinansowanie na budowę Harmony Link

Prawie 720 mln euro unijnego dofinansowania dostaną projekty, niezbędne do synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. Najwięcej - prawie 500 mln euro trafi na budowę Harmony Link - podmorskiego kabla Polska-Litwa.
02.10.2020

Bułgarski odcinek gazociągu Turecki Potok prawie gotowy

Dzisiaj premier Bułgarii Bojko Borisow ogłosił, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok jest prawie zakończona. Rurociąg zostanie oddany do użytku przed końcem roku.
23.09.2020

W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet.
07.09.2020

Najdłuższy na świecie podmorski kabel elektryczny zasili energią domy 1,5 mln Brytyjczyków

Europejska transformacja dążąca do odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE wymusi na unijnym sektorze energetycznym rozwój zintegrowanych połączeń przesyłu energii elektrycznej prądem stałym. Rozwiązania tego typu powszechnie stosuje się do łączenia krajowych systemów energetycznych oraz przesyłania energii na duże odległości. Wraz z rozwojem sektora zielonej energii ich znaczenie w Unii Europejskiej będzie stale rosnąć. W lipcu rozpoczęto budowę najdłuższego na świecie połączenia podmorskiego między Danią a Wielką Brytanią.
03.08.2020

Google ogłosił plany budowy podmorskiego kabla łączącego Stany Zjednoczone i Europę

Gigant technologiczny twierdzi, że w kablu zainstaluje nową technologię, która będzie znaczącym ulepszeniem starszych istniejących linii.
29.07.2020

PGNiG bierze udział w elektryfikacji norweskich złóż – spadną emisje CO2

Gaz ziemny wykorzystywany do zasilania platformy Gina Krog na Morzu Północnym zostanie zastąpiony energią elektryczną. Zmniejszy się też pobór gazu na potrzeby własne na złożu Skarv. W ten m.in. sposób firmy naftowe działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym chcą zmniejszyć emisje związane z wydobyciem węglowodorów. W projekt zaangażowana jest spółka PGNiG Upstream Norway.
14.07.2020

Spider's Web: podmorskie połączenie światłowodowe poprawi nasze bezpieczeństwo?

Po dnie oceanów na całym świecie biegną tysiące kabli łączących najważniejsze ośrodki miejskie. Z jednej strony pozwalają na błyskawiczny transfer danych z jednej części globu na drugą, z drugiej - stały się przedmiotem rozgrywek geopolitycznych. Kabel łączący Polskę ze wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych moglibyśmy traktować jako element naszej cybersuwerenności. Z Tomaszem Dylikiem z Exatela, Dyrektorem Departamentu Utrzymania i Rozwoju Infrastruktury rozmawiał na ten temat Karol Kopańko z serwisu Spider's Web.
30.06.2020

Jednostka Nexans Aurora opuściła stocznię CRIST

NB 314 Nexans Aurora, częściowo wyposażony statek do układania kabli opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Blisko 150 metrowa jednostka została wykonana na zlecenie norweskiego armatora - Nexans Subsea Operations AS.
10.06.2020

Osiem światowych koncernów telekomunikacyjnych ułoży podmorski światłowód wokół Afryki

Międzynarodowe konsorcjum ośmiu firm telekomunikacyjnych planuje ułożenie wokół wybrzeży Afryki podmorskiego światłowodu długości 37 tysięcy kilometrów. Realizacją inwestycji ma się zająć firma Alcatel Submarine Networks – poinformowała w czwartek agencja AFP.
15.05.2020

Żurawie wieżowe i urządzenia dźwigowe Zoomlion w projekcie mostu łączącego wybrzeża Adriatyku

Aż sześć żurawi wieżowych T7020-12H (IL) firmy Zoomlion i sześć dźwigów budowlanych SC200EB (BWM-3S) znalazło zastosowanie w największym trwającym w Chorwacji projekcie budowlanym mostu łączącego wybrzeża morskie Pelešac. Po zakończeniu budowy w 2021 r. most połączy południową enklawę półwyspu Pelešac z częścią kontynentalną Chorwacji.
15.04.2020

Linia energetyczna pod dnem między jeziorami Płaskie i Jeziorak

Linia energetyczna średniego napięcia, biegnąca do tej pory nad przesmykiem między jeziorami Płaskie i Jeziorak, nie będzie już utrudnieniem dla korzystających z tych akwenów żeglarzy. Kable zostały poprowadzone pięć metrów pod dnem - podała Energa Operator.
05.02.2020

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

Puls Biznesu: Polsko-duńska wyspa wiatrów

Podmorski kabel energetyczny i wielka farma wiatrowa koło Bornholmu - taką wizję, jak podaje poniedziałkowy "Puls Biznesu" - przedstawia Polakom Orsted, globalny lider rynku offshore i zaprasza ich do współpracy.
25.11.2019

Stocznia Crist: Grand block ceremony na jednostkę Nexans Aurora

We wtorek na ternie Stocznii Crist S.A. odbyła się ceremonia budowy wielkiego bloku na częściowo wyposażonego kablowca dla Nexans Subsea Operations.
17.10.2019

UE dofinansuje studium wykonalności podmorskiego kabla z Litwą

Studium wykonalności podmorskiego kabla, łączącego Polskę i Litwę zostanie w połowie sfinansowane z unijnego instrumentu CEF - poinformowało w czwartek Ministerstwo Energii. Kabel jest częścią projektu synchronizacji systemów państw bałtyckich z resztą UE.
03.10.2019

Rząd Litwy zatwierdził plan ws. synchronizacji systemu energetycznego z UE

Rząd Litwy zatwierdził w środę plan działań na rzecz synchronizacji do 2025 roku systemu energetycznego z Unią Europejską poprzez Polskę. Zatwierdzenie takiego planu przewidywała przyjęta w czerwcu przez litewski parlament ustawa.
04.09.2019

Egipt: prezydent zatwierdził umowę o gazociągu między Egiptem a Cyprem

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatwierdził umowę o budowie gazociągu między Egiptem a Cyprem, w regionie, w którym gaz ziemny stał się kwestią strategiczną i źródłem napięć - poinformowano w czwartek w egipskim Dzienniku Urzędowym.
04.07.2019

Podmorski kabel połączy Europę z Afryką. Położy go Google

Google położy nowy podmorski kabel, który połączy Europę i Afrykę - ogłosiła w piątek spółka Alphabet. Budowa podmorskiej infrastruktury łączności ma pomóc koncernowi w zwiększeniu wydajności chmury obliczeniowej - podkreśliła agencja Reutera.
29.06.2019

Litwa: Sejm przyjął ustawę o synchronizacji systemu energetycznego z UE

Sejm Litwy uchwalił w czwartek ustawę o synchronizacji do 2025 roku sieci elektroenergetycznej Litwy z UE, przez Polskę. Według szefa sejmowej komisji gospodarki Dainiausa Kreivisa to jedna z najważniejszych decyzji, bo dotyczy suwerenności Litwy, Łotwy i Estonii.
13.06.2019

Litgrid o następnym połączeniu systemów energetycznych Litwy i Polski

Podmorski kabel Harmony pomiędzy Polską a Litwą będzie najbardziej efektywnym sposobem na terminową synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich i kontynentalnej Europy - mówi PAP Daivis Virbickas, prezes litewskiego operatora przesyłowego Litgrid.
26.05.2019

W stoczni CRIST położono stępkę pod budowę częściowo wyposażonego kablowca Nexans Aurora (foto)

Stocznia Crist w środę położyła stępkę pod budowę w części wyposażonego kablowca dla norweskiego armatora Nexans Subsea Operations.
25.04.2019

CRIST zbuduje częściowo wyposażony kablowiec dla Francuzów (foto)

Stocznia CRIST rozpoczyna prace produkcyjne nad budową w części wyposażonego kablowca dla francuskiego armatora (Nexans Subsea Operations) – w poniedziałek odbyło się pierwsze cięcie blach na jednostkę.
19.02.2019

Podmorski kabel połączy Polskę i Litwę. PSE i Litgrid podpisali wstępne porozumienie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid, operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali wstępne porozumienie dotyczące wsparcia dla projektu budowy podmorskiego kabla prądu stałego HVDC, który połączy te państwa. Obecnie projekt jest w fazie przygotowawczej. Nowe połączenie elektroenergetyczne będzie nosić nazwę HARMONY Link.
22.12.2018

Interkonektor COBRAcable w końcu na lądzie

Kabel podmorski Kopenhaga-Bruksela-Amsterdam (COBRAcable) w końcu wyszedł na ląd – poinformował holenderski operator sieci, TenneT.
14.11.2018

Vaicziunas: Synchronizacja państw bałtyckich przechodzi w fazę działań

Synchronizacja systemu energetycznego państw bałtyckich z resztą UE przechodzi z etapu studiów do działań - powiedział PAP minister energetyki Litwy Żygimantas Vaicziunas. Jak dodał, aktualny scenariusz ma silne polityczne poparcie zainteresowanych i KE.
12.09.2018

Szczecin: Dron do poszukiwań na wodzie testowany w Akademii Morskiej

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie uczestniczą w pracach nad dronem, który ma być wykorzystywany m.in. do poszukiwań ratunkowych na wodzie. Pierwsze testy "drona na uwięzi" odbyły się na statku szkoleniowym Nawigator XXI.
12.09.2018

W stoczni Crist powstanie częściowo wyposażony kablowiec dla Nexans (wideo)

Jak poinformowała na swojej stronie norweska stocznia Ulstein - firma Nexans Subsea Operations podpisała z nią kontrakt na budowę dużego kablowca. Co ciekawe, ta zaawansowana jednostka, wyposażona w bęben do składowania i wyciągania kabli, zostanie zbudowana (jako częściowo wyposażona) w stoczni Crist, w Gdyni.
04.07.2018

Minister energetyki Litwy dla „Rz”: Kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to - jak rozumiem - kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę - mówi środowej "Rzeczpospolitej" Zygimantas Vaiciunas, minister energetyki Litwy.
18.04.2018

Wyspa Sobieszewska. Spacer nabrzeżem Martwej Wisły będzie wygodniejszy i bezpieczniejszy

Trwa budowa niemal półkilometrowego odcinka promenady wzdłuż brzegu Martwej Wisły. Jeszcze latem mieszkańcy i turyści będą mogli wygodnie przejść brzegiem rzeki, na odcinku pomiędzy powstającym mostem zwodzonym a przystankiem tramwaju wodnego. Dzięki realizowanej inwestycji to miejsce stanie się dla pieszych dostępniejsze i... atrakcyjniejsze.
16.04.2018

PGE promuje w Brukseli swoje plany inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Największa polska spółka energetyczna PGE promuje w Brukseli swój najnowszy projekt, budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W ciągu najbliższych kilkunastu lat zamierza zainwestować w ten projekt miliardy złotych.
04.04.2018

UE da 578 mln euro na połączenie energetyczne między Francją a Hiszpanią

UE udzieli rekordowego wsparcia w wysokości 578 mln euro projektowi połączenia energetycznego między Francją a Hiszpanią, dzięki któremu Hiszpania będzie mogła eksportować nadwyżkę energii odnawialnej - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródło UE.
25.01.2018

Studenci z Wrocławia konstruują podwodnego robota na zawody w USA

Podwodnego robota, który może być wykorzystywany do eksploracji akwenów czy inspekcji kadłubów statków, konstruują studenci z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej. Studenci chcą wystawić robota w międzynarodowych zawodach w USA.
14.12.2017

Polski terminal LNG i Baltic Pipe na liście projektów UE

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, budowa połączenia gazowego Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych między Polską a Słowacją, Czechami i Litwą - to niektóre z inwestycji na opublikowanej w piątek liście UE, która ułatwia uzyskanie unijnego dofinansowania.
25.11.2017

Horror z linią wysokiego napięcia nad Wisłą Śmiałą

Czyżby kilkunastoletnia gehenna firm zlokalizowanych wzdłuż Martwej Wisły z linią wysokiego napięcia usytuowaną nad szlakiem żeglugowym dobiega końca? Kable wiszą 24 m nad wodą i powodują kłopoty z bezkolizyjną przeprawą pod nimi jednostek budowanych w stoczniach.
10.08.2017

Na Bałtyku rozpocznie pracę podsypkowiec armatora Jan de Nul

29 czerwca do służby wszedł pierwszy z dwóch podsypkowców wybudowany dla belgijskiej grupy Jan de Nul w stoczni AVIC Weihai Shipyard Co.
08.07.2017

NKT Victoria norweskim Statkiem Roku 2017. Jej kadłub powstał w Polsce

Zaawansowany technologicznie kablowiec NKT Victoria niedawno opuścił norweską stocznię Kleven Verft AS i rozpoczął pracę przy północnym wybrzeżu Szkocji. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstał w ubiegłym roku w stoczni Crist.
30.05.2017

Nowoczesny kablowiec z kadłubem z Polski już rozpoczął pracę

Zaawansowany technologicznie kablowiec NKT Victoria niedawno temu opuścił norweską stocznię Kleven Verft AS i rozpoczął pracę przy północnym wybrzeżu Szkocji. Warto przypomnieć, że częściowo wyposażony kadłub dla tej jednostki powstał w zeszłym roku w stoczni Crist.
23.05.2017

Nietypowa wizyta kablowca Nexus w Świnoujściu

Kablowiec Nexus w roli... transportowca. Nowoczesna jednostka przywiozła z Finlandii kabel dla barki do układania kabli na dnie morza. Bezpośredni przeładunek odbędzie się w Świnoujściu.
20.12.2016

Zbudowany w Remontowej kablowiec przekazany armatorowi. To pierwsza taka jednostka na świecie!

Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding doszło do chrztu i przekazania jedynej w swoim rodzaju jednostki armatorowi Siem Offshore. Siem Aimery to unikatowy kablowiec przeznaczony do układania, podnoszenia i konserwacji kabli podmorskich.
27.04.2016

W Japonii zwodowano unikatową jednostkę sejsmiczną

W czwartek w japońskim Nagasaki zwodowano najnowszy statek sejsmiczny klasy Ramform Titan dla norweskiego armatora PGS. Jednostka otrzymała nazwę Ramform Tethys. Statek ma wyznaczyć standard jakości w tej klasie na kolejne 25 lat – czytamy w oświadczeniu firmy.
18.03.2016

Zakończenie budowy tunelu pod Martwą Wisłą zbliża się wielkimi krokami

Na budowie tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku codziennie pracuje obecnie 300 pracowników. Zajmują się oni przede wszystkim instalacją i przygotowaniem do uruchamiania systemów znajdujących się w tunelu. Ruszyły także pierwsze odbiory.
17.02.2016

Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było

W ciągu moich lat pracy nie wszystkie osoby były zadowolone, że miały babę na pokładzie. Uważają, że ty im nie pomożesz, jak im się coś stanie. Życia nie uratujesz. Skąd oni mają pewność, że facet dałby radę?
11.04.2015

ABB na liście TOP 100 Globalnych Innowatorów 2014 według Thomson Reuters

ABB została po raz trzeci z rzędu uznana przez firmę Thomson Reuters za należącą do pierwszej setki najważniejszych innowatorów na świecie. W rankingu wyróżniane są firmy z całego świata za wyjątkowe zaangażowanie w innowacje globalne, ochronę pomysłów i komercjalizację wynalazków.
14.11.2014

ABB dostarczy łącze kablowe dla morskiej farmy wiatrowej w Niemczech

Podwodny kabel do przesyłu prądu zmiennego połączy morską farmę wiatrową Butendiek z platformą przekształtnikową Sylwin Alpha HVDC należącą do firmy TenneT.
05.11.2014

ABB wygrała przetarg o wartości 800 mln USD na realizację podwodnego łącza energetycznego Caithness-Moray w Szkocji

Połączenie wysokonapięciowe prądu stałego wykonane w technologii HVDC Light umożliwi włączenie do sieci energii ze źródeł odnawialnych o mocy 1200 MW.
16.09.2014

ABB uruchamia podziemny i podmorski elektroenergetyczny kablowy system przesyłowy na największe napięcie na świecie

Napięcie 525 kV to nowy rekord świata dla wytłaczanych kabli HVDC prądu stałego wysokiego napięcia, podwajając przepustowość i zwiększając zasięg linii, co umożliwia większą integrację odległych odnawialnych źródeł energii i połączeń międzysieciowych.
27.08.2014

Światłowody pod dnem Zatoki - rozmowa z Dawidem Wiśniewskim, właścielem firmy Logipoint Polska

Rozpoczął się kolejny etap prac nad Krajowym Systemem Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM). Służy on lepszej kontroli ruchu statków na Bałtyku i sprawniejszej koordynacji akcji ratunkowych. Na dno Zatoki Gdańskiej trafi w związku z tym kilka kilometrów kabla światłowodowego łączącego system radarów i centrów analitycznych Urzędu Morskiego. Za realizację tego zadania odpowiedzialna jest gdańska firma Logipoint Polska, świadcząca usługi dla cywilnego i wojskowego przemysłu stoczniowego oraz energetyki wiatrowej.
22.07.2014

Logipoint Polska- specjalizacja światłowody

Na nowoczesnych statkach i konstrukcjach offshore typowe rozwiązania techniczne, spotykane przemyśle lądowym odeszły już do lamusa. Gdańska firma Logipoint Polska specjalizuje się w rozwiązaniach sieciowych. Najciekawsze realizacje w branży w której operuje Logipoint Polska mają miejsce właśnie w przedsiębiorstwach tworzących przemysł stoczniowy.
22.03.2013

ABB ma zlecenie 130 mln dol. na kabel podmorski

ABB zdobyła warte około 130 mln dolarów zamówienie od Kraftnat Aland AB na dostawę nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy kontynentalną Finlandią a Wyspami Alandzkimi.System przesyłowy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) będzie w stanie przewodzić 100 MW energii elektrycznej przy minimalnych stratach na dystansie 158 kilometrów.
09.01.2013

Niemcy i Norwegia porozumiały się ws. podmorskiego kabla energetycznego

Niemcy i Norwegia ogłosiły we wtorek o zawarciu porozumienia w sprawie połączenia obu państw podmorskim kablem energetycznym, co usprawni gospodarowanie prądem ze źródeł odnawialnych.
05.12.2012

Elektryka Morska otwiera nowe biuro w Gdyni

Wychodząc na przeciw dużemu zainteresowaniu naszymi produktami i usługami na Pomorzu od 14.08.2012r. uruchomiliśmy nowe biuro przy ulicy Czechosłowackiej 3 w Gdyni.
08.11.2012

Louhi czyli pani na miotle

W maju fińska marynarka wojenna wprowadziła do służby swój największy okręt nazywając go tradycyjnie imieniem czarownicy z rodzimej mitologii - Louhi. Wydawałoby się, że pojawienie się na Bałtyku okrętu charakteryzującego się tego rodzaju "naj" powinno wywołać żywą reakcję prasy, przynajmniej branżowej.
28.10.2011

Sonary w rybołówstwie

Koszty jednostkowe związane z przemysłowym łowieniem ryb uzależnione są od szeregu zarówno politycznych, jak i ekonomicznie obiektywnych czynników, na które współczesne rybołówstwo najczęściej ma ograniczony wpływ. Ponieważ koszty te stale rosną, jednym ze sposobów ich ograniczania jest wykorzystanie rozwoju techniki w lokalizacji ławic ryb oraz szacowaniu ich wielkości.
04.04.2011

O cyrku, co zwodował się sam

Rozwój statku od żaglowca do parowca następował powoli, a rozmiary jednostek rosły stopniowo i ostrożnie. Nadszedł jednak moment/: kiedy w Wielkiej Brytanii zrobiono prawdziwy skok. Zbudowano s/s Great Eastern.
31.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.