• <
attis_konferecnja_2024

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

28.12.2022 11:55 Źródło: 50Hertz, Grupa Elia, offshorewind.biz, ABB
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Partnerzy portalu

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI - GospodarkaMorska.pl
50Hertz

Niemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.

Na stronie belgijskiej Grupy Elia, do której należy operator, pojawiło się zamówienie na kompleksową usługę EPCI (ang. Engineering, Procurement, Construction, Instalation) obejmującą dostawę kabli o napięciu 525 kV. Kable będą zainstalowane w ramach siedmiu projektów przyłączenia do sieci lądowej i morskiej, które są obecnie w trakcie realizacji. Kilka z nich będzie realizowanych w niedalekiej przyszłości. Na zgłoszenia od zainteresowanych firm operator czeka do 27 stycznia 2023 roku.

Cztery projekty morskie i trzy lądowe wymagają połączeń kablowych o długości 3536 km. Jeden z nich obejmuje plan budowy Bornholmskiej Wyspy Energetycznej. Tu operator potrzebuje ok. 1.355 km długości kabla rdzeniowego. W przypadku ewentualnych robót dodatkowych dostawca musi uwzględnić dostawy kabla obejmujące do 15% zamawianej długości. Oddanie do użytku wszystkich trzech projektów planowane jest na 2030 rok.

Bornholmska Wyspa Energetyczna, która ma zostać ukończona za 8 lat, będzie pierwszą z dwóch duńskich wysp energetycznych. Po utworzeniu wyspa energetyczna będzie w stanie zaopatrywać w bezemisyjną energię do 4,5 miliona duńskich i niemieckich gospodarstw domowych.

Jeszcze kilka lat temu kable o napięciu 525 kV były rekordem światowym wśród wtłaczanych kabli HVDC (prądu stałego wysokiego napięcia). W 2014 roku wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki ABB ogłosił, że z powodzeniem skonstruował i przetestował wytłaczany kabel HVDC na prąd stały o napięciu 525 kV, który zwiększa m.in. opłacalność instalacji OZE.

Kable o napięciu 525 kV można układać w liniach podmorskich i podziemnych, a więc idealnie nadają się do przesyłu mocy ze znaczną sprawnością poprzez obszary gęsto zaludnione i ekologicznie wrażliwe, a także do zastosowań przybrzeżnych i na otwartym morzu. 

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.