• <

Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

kw

10.05.2023 13:19
Strona główna Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

Chiny poinformowały, że zakończyły instalację swojej pierwszej pływającej, pełnomorskiej turbiny wiatrowej, która będzie wykorzystywana do zasilania morskiego pola naftowego. Opracowana i należąca do China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), turbina wiatrowa jest uważana za przełomową ze względu na jej zdolność do radzenia sobie z trudnymi warunkami morskimi na głębokich i otwartych morzach. CNOOC donosi, że będzie ona wzorem dla otwarcia sektora dalekich morskich elektrowni wiatrowych.

Turbina, znana jako CNOOC Guanlan, została ukończona w marcu. Została zbudowana w regionie Zhuhai i 26 marca wyruszyła w celu umieszczenia jej na polu naftowym Wenchang, które składa się z platform naftowych i gazowych.

Turbina wiatrowa waży podobno ponad 11 000 ton wraz z fundamentem i została ustawiona prawie 137 km brzegu. Pływa w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi ponad 99 metrów. Całkowita wysokość konstrukcji wynosi ponad 198 metrów. Chiński inżynier umieścił turbinę na szczycie trójkątnego pływającego fundamentu z trzema bocznymi kolumnami i jednym słupem centralnym, który ma utrzymać turbinę wiatrową. System balastowy waży 4 000 ton. 

W zeszłym tygodniu CNOOC poinformowało, że zakończono układanie dynamicznego kabla podmorskiego o długości blisko pięciu kilometrów. Kabel został zaprojektowany tak, aby wytrzymać warunki panujące na głębokości do 122 km. Składa się on z trzech kabli 35 kV i trzech 12-żyłowych kabli światłowodowych. W celu zwiększenia dokładności instalacji wykorzystano technologię dynamicznego pozycjonowania statków oraz monitorowanie przez roboty podwodne. 

Po ustawieniu turbiny o mocy 7,25 MW i zainstalowaniu kabla podmorskiego, CNOOC informuje, że przystąpi do ostatecznego uruchomienia. Gdy turbina zacznie wytwarzać energię, oczekuje się, że jej roczna zdolność wytwórcza wyniesie 22 miliony kilowatogodzin.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.