• <

Jednostka Nexans Aurora opuściła stocznię CRIST

ew

10.06.2020 15:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Jednostka Nexans Aurora opuściła stocznię CRIST

Partnerzy portalu

Jednostka Nexans Aurora opuściła stocznię CRIST - GospodarkaMorska.pl

NB 314 Nexans Aurora, częściowo wyposażony statek do układania kabli opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Blisko 150 metrowa jednostka została wykonana na zlecenie norweskiego armatora - Nexans Subsea Operations AS.

Kablowiec Nexans Aurora, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstał według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund. Statek jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji.

- NB 314 „Nexans Aurora”, to kolejny po NB 312 „National Geographic Endurance” i NB 311 „Color Hybrid” projekt, który powstał w CRIST dzięki współpracy z naszymi norweskimi partnerami, ze stoczni Ulstein – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

Statek o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 ton pomieści na pokładzie 90-osobową załogę. Jednostka będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Dodatkowym wyposażeniem będzie kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstał w stoczni CRIST, ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein, natomiast obiorcą finalnym jest firma Nexans Subsea Operations AS. Główną działalności firmy są zaawansowane rozwiązania w zakresie okablowania i łączności. Mając ponad 120 lat doświadczenia Nexans zatrudnia obecnie ponad 26 000 osób na całym świecie.

Podstawowe dane jednostki:

Długość jednostki: 149,9 m
Szerokość jednostki: 31 m
Masa całkowita: 17 tys. ton
Załoga: 90 osób

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.