Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
Seawing, latawiec parafoil o powierzchni 500 m2, wyprodukowany przez Airseas, ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) przez statki żeglugowe poprzez wykorzystanie ,,darmowej i nieograniczonej" energii wiatrowej. Producent nie wskazuje w jakimi stopniu ten wariant produktu może ograniczyć zużycie paliwa. Dane opublikowano w przypadku wersji o powierzchni 1000 m2, które według Airseas może zmniejszyć zużycie paliwa i emisję nawet o 40 proc.
W 2022 roku Seawing zostanie zainstalowany na pokładzie Ville de Bordeaux, 154-metrowego statku odpowiedzialnego za transport komponentów lotniczych dla Airbusa. Seawing będzie wspomagał jednostkę w przeprawach przez Ocean Atlantycki w trakcie zaplanowanych na sześć miesięcy prób i testów, po czym zostanie w pełni wdrożony we flocie statków towarowych Ro-Ro. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania Airbus będzie mógł ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 8 tys. ton rocznie – informuje portal Tech To See.
Według Vincenta Bernatetsa, prezesa Airbusa, technologia Seawing toruje drogę dla innych pionierskich porozumień na kontenerowcach, masowcach i promach.
Jak przekonuje Airseas jego technologia jest możliwa do zastosowania dla ,,praktycznie wszystkich" typów statków i nie wymaga skomplikowanego instruktażu przy montażu. Latawiec łączy się z jednostkami pływającymi za pomocą prostej skrzynki kontroli lotu i kabla pępowinowego. Kabel pępowinowy umożliwia przesył danych, w tym GPS, a także zasila jednostkę sterującą, która steruje kieruje latawcem, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i wydajność. Statyw kontrolny utrzymuje latawiec na wysokości co najmniej 200 metrów, co pozwala na wykorzystanie silniejszych i bardziej stabilnych wiatrów. Taki poziom kontroli pozwala jednostce na wygenerowanie 10 razy większej siły uciągu niż latawiec statyczny o podobnej wielkości.
Źródło: Techtosee.com
Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy
Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość