• <
siemens_gamesa_2022

Więcej ładunków LNG zmierza do Europy, by złagodzić kryzys energetyczny

26.12.2021 18:30 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Więcej ładunków LNG zmierza do Europy, by złagodzić kryzys energetyczny

Partnerzy portalu

Więcej ładunków LNG zmierza do Europy, by złagodzić kryzys energetyczny - GospodarkaMorska.pl
Fot. A P/Unsplash

Liczba tankowców płynących przez Atlantyk z amerykańskim skroplonym gazem ziemnym, które zadeklarowały porty Europy Zachodniej jako miejsce przeznaczenia, skoczyła o 50 proc. w ciągu zaledwie 24 godzin, w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego na starym kontynencie.  

Obecnie jest ich 15, w porównaniu do 10 w środę, jak wynika z danych zebranych przez Bloomberga.

Ponadto, istnieje kolejnych 11 amerykańskich ładunków LNG o niezadeklarowanym przeznaczeniu, których trasy sugerują, że zmierzają do Europy, w tym Minerva Chios, który opuścił terminal eksportowy Cheniere Energy's Sabine Pass LNG w Luizjanie w połowie listopada i znajdował się na Oceanie Indyjskim, gdy w zeszłym tygodniu został przekierowany do Europy.

Kryzys energetyczny w Europie nasilił się w ostatnich dniach po zatrzymaniu reaktorów jądrowych we Francji i niskiej produkcji energii wiatrowej w Niemczech, co pogorszyło sytuację, zmuszając kraje do spalania większej ilości węgla, a nawet ropy naftowej, aby utrzymać dostawy energii elektrycznej i ciepła do domów.

Wieści o ładunkach amerykańskiego LNG zmierzających na kontynent i przynoszących ulgę spowodowały, że benchmarkowe ceny gazu w Europie spadły z rekordowych poziomów.

Spośród 15 tankowców LNG, które zadeklarowały swoje porty, do Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii przypłynęły po cztery, a do Holandii, Gibraltaru i na Maltę po jednym.

Ponadto jeden zbiornikowiec, którego port docelowy nie został zadeklarowany, zacumowany jest na kotwicowisku Milford Haven w Wielkiej Brytanii.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.