• <
smartre_2023

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

25.12.2021 10:49 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

Partnerzy portalu

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku - GospodarkaMorska.pl
Fot.Chris Barbalis/Unsplash

Europa może skorzystać z możliwości ekonomicznych o wartości 140 mld euro i stworzyć 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku, jeśli obejmie przywództwo na globalnym rynku morskiej energetyki.

Nowe raport "Europejski przemysł oceanotechniczny – 140 mld euro szansy gospodarczej" przewiduje, że Europa mogłaby ponad dwukrotnie zwiększyć korzyści gospodarcze i zatrudnienie, jeśli wykorzysta szansę objęcia światowego przywództwa w rozwoju energetyki morskiej.

W przeciwnym razie, jak ostrzegają autorzy w dokumencie, inni gracze będą czerpać korzyści gospodarcze – również z projektów europejskich.

Na podstawie szeroko zakrojonych prac modelowych wykonanych przez sektorowy organ doradczy ETIP Ocean, w sprawozdaniu określono korzyści gospodarcze i społeczne wynikające z wykorzystania tych zasobów, według dwóch scenariuszy: Europa przewodzi światowemu rynkowi morskiej energii lub Europa podąża za wzrostem w innych regionach.

Morskie scenariusze

W scenariuszu "Europa przewodzi światowemu rynkowi" jedna trzecia wszystkich wdrożeń będzie miała miejsce na wodach europejskich – łącznie 100 GW do roku 2050. Według raportu przewaga pierwszego gracza sprawi, że czołowi twórcy technologii i uczestnicy łańcucha dostaw pozostaną w Europie i dostarczą 25 proc. wartości projektów pozaeuropejskich.

Aby uwolnić te korzyści, w dokumencie wezwano do skutecznego wdrożenia unijnej strategii na rzecz morskiej energii odnawialnej.

Komisja Europejska, państwa członkowskie i regiony muszą wprowadzić ramy wspierające, aby stworzyć wyraźny rynek dla fal i pływów morskich, zgodnie z raportem.

Postęp technologiczny musi być kontynuowany poprzez realizację strategicznego programu badań i innowacji w sektorze poprzez programy takie jak Horizon Europe, stwierdza raport.

– Ten raport bardzo wyraźnie pokazuje, że morska energetyka ze swoimi korzyściami zarówno gospodarczymi, jak i społecznymi, ma potencjał, aby nie tylko odegrać znaczącą rolę w pomaganiu krajom europejskim w osiągnięciu ich celów zerowych netto – ale również będzie miała fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia sprawiedliwej transformacji w sektorze energetycznym – powiedział Henry Jeffrey z University of Edinburgh, współautor raportu.

W dokumencie podsumowano kluczowe wyniki dwóch sprawozdań ETIP Ocean. Pierwsze z nich – "A study into the potential economic value offered to Europe from the development and deployment of wave and tidal energy to 2050" – zostało przeprowadzone przez Charlotte Cochrane i Henry'ego Jeffreya z Uniwersytetu w Edynburgu i było już omawiane na łamach Offshore Energy.

Drugi – "A study into the potential social value offered to Europe from the development and deployment of wave and tidal energy to 2050" – prowadzony przez Jose Luisa Villate i Pablo Ruiz-Minguela z Tecnalia, będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej ETIP Ocean.

ETIP Ocean jest uznanym ciałem doradczym Komisji Europejskiej w ramach strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (SET Plan) – głównej polityki UE w zakresie badań i innowacji.

Ciało doradcze skupia ekspertów z dziedziny morskiej energetyki, w celu wymiany wiedzy i określenia priorytetów dla pobudzenia rozwoju sektora.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.