• <
smartre_2023

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

20.12.2021 12:40
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Partnerzy portalu

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hywind Tampen floating wind farm Gullfaks platform – illustration / Equinor

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię. 

Norwegia pomimo dużego zaangażowania w sektorze energetyki konwencjonalnej, aktywnie działa w ramach transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju środowiska i realizacji polityki klimatycznej. W tym roku Norwegia zamierza zainstalować 1 GW w energetyce wiatrowej na lądzie, co zwiększy jej łączną moc do prawie 5 GW - z zaledwie 1,5 GW, które były zainstalowane 3 lata temu. Aby sprostać przewidywanemu wzrostowi zużycia energii elektrycznej (z obecnych 140 TWh do 220 TWh w 2050 roku), Norwegia będzie potrzebowała jeszcze więcej lądowej energii wiatrowej – przekonuje europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Wind Europe. Nie bez znaczenia pozostaje sektor offshore wind.

W listopadzie Dyrektor Generalny WindEurope Giles Dickson przemawiał na dorocznej konferencji Norweskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i spotkał się z Sekretarzem Stanu ds. Energii Amundem Vikiem, Sekretarzem Generalnym w Ministerstwie Energii Andreasem Eriksenem, oraz przedstawicielem norweskiego urzędu regulacji energetyki (NVE), Kjetilem Lundem. WindEurope przekonuje, że rząd Norwegii w ramach planów rozwoju energetyki wiatrowej powinien wprowadzić nowe podejście do korzyści płynących z rozwoju wiatraków i zaangażowania społeczności. Norweska ustawa o planowaniu i budownictwie obejmuje obecnie również lądową energetykę wiatrową, więc gminy będą bardziej niż dotychczas zaangażowane w wydawanie pozwoleń.

Rząd musi jednak najpierw otworzyć nową rundę wydawania zezwoleń na budowę nowych lądowych farm wiatrowych, która przewidywana jest w ciągu najbliższych lat. Aukcja związane z dzierżawą dna morskiego dla projektów farm wiatrowych o stałym fundamencie odbędzie się w pierwszym kwartale 2022 roku. Norwegia chce, aby zostały wybudowane jak najszybciej, a projekty pływające powstały na dalszym etapie rozwoju sektora offshore wind. 

Norwegia może wykorzystać swoje doświadczenie w rozwoju technologii floating

WindEurope zauważa, że energią elektryczną, którą Norwegia planuje produkować ze swoich morskich farm wiatrowych, zainteresowane są inne kraje położone wokół Morza Północnego. Rząd norweski rozważa, czy niektóre z pierwszych farm wiatrowych mogłyby być projektami hybrydowymi, które będą połączone z innymi hubami powstającymi na Morzu Północnym. WindEurope zachęca rząd do rozważenia tej kwestii i zapewnienia, że decyzje zostaną podjęte tak wcześnie jak to możliwe, aby projekty mogły być rozwijane jako hybrydowe już od samego początku. Projekty hybrydowe realizowane w ramach morskiej energetyki wiatrowej mają być przyszłością tego sektora w Europie. Pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie zasobów wiatrowych oraz wzmocnienie współpracy między krajami europejskimi. 

Rozwój pływającej morskiej energetyki wiatrowej pomoże Norwegii wykorzystać jej doświadczenie przemysłowe i potencjał inżynieryjny. W przyszłym roku Norwegia planuje oddać do użytku projekt Tampen Hywind o mocy 88 MW, czwartą i największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową. Norweski przemysł i rząd z dużym zainteresowaniem przyglądają się rozwojowi pływających morskich farm wiatrowych w innych częściach Europy oraz możliwościom eksportowym.

Rząd norweski podjął też decyzję o nieudzielaniu wsparcia finansowego farmom wiatrowym montowanym na stałych fundamentach. Wesprze natomiast rozwój pierwszego 1,5 GW mocy w farmach pływających. Nie podjęto jeszcze decyzji co do formy tego wsparcia. Jedną z opcji jest wykorzystanie tego samego instrumentu Enova, którego użyto do wsparcia Tampen Hywind. Nie wykluczono jeszcze zastosowania dwustronnych kontraktów różnicowych (CfD).

– Norwegia ma duży potencjał dalszej ekspansji lądowej energetyki wiatrowej oraz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć nową rundę licencyjną w celu rozwoju nowych farm wiatrowych na lądzie z ulepszonymi przepisami dotyczącymi korzyści dla społeczności. Powinien też przyspieszyć realizację swoich obiecujących planów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej, zarówno tej stawianej na dnie, jak i pływającej – komentuje Giles Dickson, szef Wind Europe. 

Rośnie rola Morza Północnego

Morze Północne będzie odgrywać rolę w szczególności w dekarbonizacji przemysłu norweskiego. Minister Ropy Naftowej i Energii Marte Mjøs Persen podczas przemówienia wygłoszonego w trakcie seminarium energetycznego Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim wskazała, że Morze Północne może być platformą przejścia na bezemisyjną energię. Pojawiają się szanse nie tylko dla energetyki wiatrowej, ale technologii CCS, wychwytujących emisje CO2. 

– Norweski rząd ma duże ambicje w zakresie rozwoju wodoru i morskiej energetyki wiatrowej w nadchodzących latach, opierając się na fachowej wiedzy zdobytej w sektorze ropy i gazu oraz działalności morskiej – wskazała. 

Podkreśliła, że technologie CCS są częścią rozwiązania wyzwania klimatycznego - zarówno poprzez ograniczenie emisji, jak i ułatwienie rozwoju zielonego wodoru.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.