• <
smartre_2023

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

08.12.2021 21:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Partnerzy portalu

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy. 

W badaniu zidentyfikowano potencjalne możliwości biznesowe wynikające z prowadzonego przetargu na dzierżawę dna morskiego ScotWind. Analitycy wzywają szkockich polityków, deweloperów, dostawców i ekspertów branżowych do połączenia sił i zbadania, jak najlepiej uwolnić potencjał Szkocji, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu możliwości lokalnych inwestycji.

Badania zostały przeprowadzone we współpracy z naukowcami z uznanego brytyjskiego ośrodka Offshore Renewable Energy Catapult, Floating Offshore Wind Centre of Excellence (FOWCOE), a także przy wsparciu ekspertów z branży morskiej energetyki wiatrowej z Concrete Centre. 

Konstruktorzy fundamentów pływających wykorzystują zarówno konstrukcje stalowe, jak i betonowe, ale większość dotychczasowych badań w Wielkiej Brytanii koncentrowała się na konstrukcjach stalowych. W ramach nowych analiz podjęto ten temat, sprawdzając wykonalność zakładu produkcyjnego, który byłby w stanie zbudować 33 betonowe fundamenty pływające rocznie dla turbin o mocy 15 MW. 

Szkockie porty są odpowiednio dostosowane 

Naukowcy dokonali przeglądu istniejących doświadczeń i możliwości Szkocji w zakresie produkcji specjalistycznego betonu, skoncentrowanego na wykorzystaniu metod i materiałów niskoemisyjnych. Okazało się, że zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy. 

– Pływające morskie elektrownie wiatrowe oferują Szkocji znaczące możliwości, ale wiążą się z pewnymi wyzwaniami przemysłowymi. Osiągnięcie przewidywanej wydajności pływającej morskiej energetyki wiatrowej będzie wymagało zwiększenia i ponownego wykorzystania zdolności łańcucha dostaw, jak również stworzenia nowych możliwości. Dlatego tak ważnym krokiem jest ocena roli, jaką może odegrać łańcuch dostaw betonu w Szkocji w realizacji wielkoskalowych projektów farm wiatrowych – wyjaśnia Ralph Torr, kierownik programu Floating Offshore Wind Centre of Excellence w ORE Catapult. 

Jeśli chodzi o skalę możliwości, w badaniu zauważono, że tylko projekt wymagałby czterokrotnie więcej bezemisyjnego betonu niż był potrzebny do budowy jednego z największych projektów infrastrukturalnych Szkocji - mostu Queensferry Crossing.

Stwierdzono również, że aby utrzymać koszty na niskim poziomie i zmniejszyć ślad węglowy, produkcja betonu powinna odbywać się na nabrzeżu lub w jego pobliżu, gdzie będą rozmieszczone fundamenty. W badaniu stwierdzono, że istnieją cztery szkockie porty - Hunterston, Kishorn, Port Cromarty Firth (Invergordon) i Ardersier, a także inne potencjalne miejsca, w tym Cromarty Firth oraz Forth i Tay, które mogłyby potencjalnie spełnić wymagane zdolności produkcyjne.

– Zobowiązując się do zainwestowania około 15 miliardów funtów do 2030 roku w celu zwiększenia swoich możliwości w zakresie bezemisyjnej energii w Wielkiej Brytanii, w tym floating, RWE jest chętne do współpracy ze wszystkimi stronami, aby zmaksymalizować możliwości dla gospodarki i siły roboczej kraju – wskazuje Tom Glover, prezes RWE na Wielką Brytanię. 

Źródło: RWE


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.