• <
smartre_2023

RWE chce zrewolucjonizować rynek pływających farm wiatrowych

04.12.2021 09:20 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE chce zrewolucjonizować rynek pływających farm wiatrowych

Partnerzy portalu

RWE chce zrewolucjonizować rynek pływających farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. rwe.com

RWE wraz z partnerami Shell, TEPCO Renewables i Stiesdal testuje pierwszy na świecie w pełni wyprodukowany pływający fundament - TetraSpar. To innowacyjne rozwiązanie ma pozwolić na przyspieszenie procesu produkcji, montażu i instalacji, a także obniżyć koszty materiałów, czym ma utorować rozwój pływających morskich farm wiatrowych na skalę komercyjną.

Fundament TetraSpar ma układ modułowy, który składa się z podstawy właściwej, wyprodukowanej ze stali i przycumowanej do dna za pomocą łańcuchów. Została na nim zamontowana turbina o mocy 3,6 MW produkcji Siemensa. Cały zestaw został dostarczony z norweskiego ośrodka badawczego METCentre i zainstalowany na wodach o głębokości do 200 metrów.

- Iskrą geniuszu w koncepcji TetraSpar jest jej uprzemysłowiona metodologia produkcji i montażu, która naszym zdaniem ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej redukcji kosztów. Nasze głębokie zaangażowanie w ten projekt oznacza, że uzyskaliśmy dowody z pierwszej ręki na to, że to podejście może być skalowane do projektów komercyjnych. Projekt był dla nas lekcją, z której nauczyliśmy się niż mogliśmy się kiedykolwiek spodziewać, a współpraca z naszymi partnerami w celu bezpiecznego dostarczenia tak innowacyjnej technologii była wspaniała – powiedział Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables.

Turbina jest podłączona do norweskiej sieci


Jak poinformowała niemiecka spółka, turbina została podłączona do norweskiej sieci energetycznej i zaczęła produkować energię. Tym samym rozpoczęła się faza testowa, która pozwoli na zebranie i analizę danych dotyczących wydajności i charakterystyki pływającego fundamentu, aby umożliwić rozwój pływających farm wiatrowych na skalę komercyjną. Jak wskazują partnerzy projektu, jest to bezpieczne rozwiązanie. Nie wymaga specjalnej infrastruktury portowej do spawania elementów. Co więcej, może być montowany w portach płytkowodnych.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.