• <
siemens_gamesa_2022

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

08.11.2021 21:51 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

Partnerzy portalu

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Aker Offshore Wind

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.

Spółki chcą złożyć wniosek do władz norweskich o wydanie zgody na budowy pływającej farmy wiatrowej na obszarze koncesji Utsira Nord w norweskiej części Morza Północnego. To jeden z dwóch obszarów (Sørlige Nordsjø II) wytypowanych przez rząd norweski do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, który charakteryzuje się dużą wietrznością.

Z połączenia 50-letniego doświadczenia firm z grupy Aker w rozwoju, realizacji i operacjach morskich na Morzu Północnym, doświadczenia Ocean Winds w rozwoju, budowie i eksploatacji farm wiatrowych na całym świecie, oraz szerokiej wiedzy Statkraft w zakresie rozwoju OZE, operacji i zarządzania aktywami OZE, powstało konsorcjum obejmujące pełny łańcuch wartości morskiej energetyki wiatrowej. Aker Offshore Wind i Ocean Winds współpracowały już przy projektach w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i ostatnio w Szkocji. Z kolei Statkraft i Aker Offshore Wind mają dobrze ugruntowaną współpracę w obszarze Sørlige Nordsjø II. 

Zostanie zastosowana technologia Principle Power

- Wspólnie z Ocean Winds i Statraft stworzyliśmy partnerstwo deweloperów i operatorów, aby przesunąć granice dla morskiej pływającej energetyki wiatrowej i rozwinąć nowe łańcuchy wartości dla norweskiego przemysłu. Aker Offshore Wind wnosi możliwości i doświadczenie zdobyte przez pięć dekad w przemyśle morskim w celu zwiększenia skali i uprzemysłowienia pływających elektrowni wiatrowych w sposób zrównoważony. Naszą ambicją na Utsira Nord jest dalszy rozwój i uprzemysłowienie technologii opartej na rozwiązaniach opracowanych przez firmę Principle Power - powiedział Kristian Rokke, prezes Offshore Wind i Aker Horizons. 

Dyrektor wykonawczy Statkraft Christian Rynning-Tonnesen stwierdził, że jako największy w Europie producent energii ze źródeł odnawialnych spółka posiada kompetencje w zakresie rozwoju i eksploatacji farm wiatrowych. – To w połączeniu z doświadczeniem w zarządzaniu energią stanowią dobrą podstawę do osiągnięcia sukcesu – stwierdził. 

Utsira Nord, obszar u wybrzeży Haugesund w zachodniej Norwegii, znany jest z tego, że wieją tam stale silne wiatry. Morska energetyka wiatrowa jest szybko rozwijającą się technologią OZE, która ma szansę odegrać ważną rolę w europejskim systemie energetycznym. Nie bez powodu zaostrza się konkurencja na norweskim rynku wiatrowym, gdzie najważniejsi gracze łączą się w konsorcja, by zdobyć przewagę w przetargach. Podobny tren widać na pozostałych rynkach. 

Źródło: Aker Offshore Wind


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.