• <
siemens_gamesa_2022

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

08.11.2021 21:58 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Partnerzy portalu

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku. 

Strategia zobowiązuje kraj do przeprowadzenia aukcji dla morskich farm wiatrowych, rozbudowy odpowiedniej infrastruktury sieciowej oraz wprowadzenia systemu planowania, aby pomóc deweloperom w realizacji inwestycji. Tym samym Dublin potwierdził swoje plany wyrażone w planie na rzecz energii i klimatu z 2019 roku, a także zapisy umowy koalicyjnej obecnego rządu zawartej w 2020 roku. 

Irlandia podniosła swoje ambicje pod względem udziału OZE w produkcji energii. Do końca dekady ma on wzrosnąć z wcześniej zakładanych 70 proc. do 80 proc. Irlandia posiada obecnie najwyższy udział lądowej energii wiatrowej w swoim miksie energetycznym spośród wszystkich krajów w Europie, który wynosi 38 proc. Oprócz wspomnianego rozwoju sektora offshore wind, Dublin chce zbudować kolejne 4 GW w lądowych farmach wiatrowych. 

W nowym planie na rzecz energii i klimatu podniesiony został cel w zakresie mocy zainstalowanych w elektrowniach słonecznych z 1,5 do 2,5 GW. Ambicje w zakresie lądowej energetyki wiatrowej pozostały na poziome 8 GW. W nowym planie na rzecz energii i klimatu wezwano do szybszego rozwoju OZE oraz systemów magazynowania energii, ale nie określono sposobu, w jaki sposób ma to zostać osiągnięte.

Irlandia pokłada szczególne nadzieje w offshore wind 

- Dekarbonizacja sektora energii elektrycznej jest wyzwaniem, biorąc pod uwagę szybki wzrost zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw – czytamy w dokumencie. 

Irlandzki minister energii Eamon Ryan zwrócił uwagę, że podczas gdy świat przyjechał do Glasgow, aby rozwiązać problem globalnego ocieplenia, Irlandia podejmuje zdecydowane działania, aby zmniejszyć emisje o połowę do 2030 roku i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

- Realizując ten plan, zapewnimy przyszłość naszym dzieciom i ich dzieciom. To nasza szansa, aby dokonać właściwego wyboru i stworzyć nową Irlandię, w której zmniejszymy naszą zależność od paliw kopalnych i rozwiniemy własne zasoby odnawialne, w tym morską energetykę wiatrową – stwierdził, cytowany przez renews.biz. 

Źródło: Renews.biz/WindEurope

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.