• <
attis_konferecnja_2024

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

15.12.2021 22:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

Partnerzy portalu

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. UM Rumia

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy w ramach projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi odbyło się we wtorek (14 grudnia). Zawiązane partnerstwo dotyczy wspólnych działań na rzecz kształcenia kadr dla branży offshore pomiędzy sygnatariuszami listu, którymi są: starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa dla gospodarki regionu, lokalnego rynku pracy, edukacji i kształcenia zawodowego. W tym kontekście Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, które miałoby powstać w Rumi to zadanie priorytetowe i traktowane jako unikalny projekt wskazany przez Zarząd Województwa Pomorskiego - jako strategiczny dla regionu.

– Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa nabiera pomorskich ram. Kolejni partnerzy, którzy są interesariuszami projektu budowy morskich farm wiatrowych zaczynają dostrzegać potencjał w tworzeniu miejsca do profesjonalnego szkolenia kadr już na etapie szkoły ponadpodstawowej – przyznała Agnieszka Rodak, szefowa Rumia Invest Parku.

– Chcemy stworzyć miejsce do praktycznej nauki zawodu dla uczniów z całego województwa. Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, to jednak nie będą tylko uczniowie, ale także uczelnie wyższe. W tym miejscu połączymy siły z inwestorami, przemysłem, instytucjami badań, nauki i rozwoju, a także samorządami, w celu przygotowania kadr dla branży offshore. Wspólnie będziemy podejmować działania zmierzające do wyeliminowania luki kompetencyjnej na regionalnym rynku pracy w ramach projektu Centrum – dodała pani prezes.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że obiekt ma powstać w kluczowym dla branży i przemysłu offshore - bezpośrednim sąsiedztwie portu instalacyjnego w Gdyni. Skorzystają również inni, którzy będą się liczyć w polskiej grze o offshore.

– Cieszymy się, że szanse rozwojowe dostrzegły z nami władze powiatu lęborskiego oraz Łeby, w której ulokowany zostanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych. Władze obu samorządów dostrzegają korzyści z przyszłej współpracy w ramach Centrum – zapewniał Rodak.

W Pomorskim Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej szkoleni będą między innymi przyszli pracownicy farm oraz ich serwisanci. Ten proces będzie się odbywał przy udziale firm, które już dzisiaj szkolą kadry dla przemysłu offshore. 

Inwestorzy zaproszeni do współpracy

Agnieszka Rodak, podkreśla że list intencyjny, to pierwszy krok, jednak do współpracy zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematem.

– Chcemy połączyć interesy inwestorów z wszystkimi inicjatywami, jakie pojawią się w województwie pomorskim w kontekście branży offshore – mówiła prezes Rumia Invest Park. – Wiele podmiotów tworzy różne centra, m.in uniwersytet czy politechnika. My nie chcemy z nimi rywalizować, a wymieniać się doświadczeniami oraz stanowić źródło wiedzy dla inwestora o podejmowanych w regionie inicjatywach.

Hub szkoleniowy. Kiedy powstanie Centrum?

– Obecnie jesteśmy na etapie definiowania zawodów, które będą miały udział w procesie budowy i obsługi morskich farm. Nie chcemy tworzyć nowego kierunku. Naszym celem jest bazowanie na podstawie tego, co już istnieje. Zadaniem, jakie sobie stawiamy będzie wzmacnianie wśród uczniów kompetencji, które będą im przydatne w praktyce – tłumaczyła Rodak. – Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej będzie swoistym hubem szkoleniowym. Mamy nadzieję, że w pełni będzie gotowe w 2025 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.