• <
siemens_gamesa_2022

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

21.10.2021 23:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

Partnerzy portalu

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGE

W czwartek (21 października) o godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PGE Baltica i miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Ustka

Uroczystość odbyła się z udziałem prezesem zarządu Wojciecha Dąbrowskiego – prezesa zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Grzegorza Wysockiego – wiceprezesa zarządu PGE Baltica Sp. z o.o. oraz burmistrza miasta Ustka Jacka Maniszewskiego.

W 2026 roku, w odległości około 60 km od brzegu, ma powstać farma wiatrowa o mocy 2,5 GW. Projekt będzie realizowany wraz z duńskim partnerem Orsted.

– Cieszę się, że PGE jako największe przedsiębiorstw energetyki polskiej, chce tu zaistnieć, w naszym porcie, i chcę, aby w naszym porcie powstała  baza serwisowa farm wiatrowych. Powstanie farm wiatrowych na Bałtyku to dla Ustki przede wszystkim możliwość gospodarcza. W moim przekonaniu przełoży się to na nowe miejsca pracy. Jako włodarz miasta dziękuję bardzo PGE za to, że wspiera nas w rozmowach w sprawie rozwoju i modernizacji portu i też skomunikowaniu go, ponieważ jest to bardzo ważne dla naszego miasta. Liczę także na zaangażowanie się PGE w realizację projektów społecznych, tak ważnych dla naszych mieszkańców. Z naszej strony deklaruję wsparcie oraz pełną otwartość w dalszych rozmowach i działaniach – mówił podczas uroczystości Jacek Maniszewski burmistrz miasta Ustka.

– To będzie inwestycja, która będzie szalenie ważna, nie tylko dla tego rejonu – rejonu Ustki, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki. Mamy zamiar w pierwszym etapie tego przedsięwzięcia wydać wspólnie z naszym partnerem 40 mld złotych. Jest to ogromna kwota. Cały biznes offhore – czyli budowa morskich farm wiatrowych, będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Przewiduje się, że ten biznes przyniesie około 70 tysięcy nowych miejsc pracy – mówił Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

– Nie jesteśmy na morzu jednym inwestorem, ale będziemy największym inwestorem – przynajmniej w tym pierwszym etapie, w najbliższym dziesięcioleciu. Budowa morskich farm wiatrowych będzie narzędziem do osiągnięcia przez Polskę, zeroemisyjności, którą zadeklarował rząd polski w 2050 roku. Ale przede wszystkim zależy nam, aby na tym wielkim placu budowy, jakim jest Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej przedsiębiorców  – dodał prezes zarządu PGE.

– Mamy realną szansę, aby zobaczyć, jak wygląda Polish local content. To właśnie miasto Ustka, reprezentowane przez pana burmistrza i grupa PGE reprezentowana przez pana prezesa Wojciecha Dąbrowskiego – realizują tak naprawdę plan wykorzystania potencjału offshore w Polsce. Tu dzisiaj zadeklarowaliśmy wspólnie, że będziemy chcieli zorganizować naszą bazę serwisową farm wiatrowych, będziemy operować tymi farmami wiatrowymi i z naszego punktu widzenia to jest sukces. Za ten sukces operacyjnie będzie odpowiadała PGE Baltica. I deklarujemy, że z całą determinacją będziemy realizować wszystkie zadania powierzone przez Grupę Kapitałową PGE – oznajmił wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.