• <
siemens_gamesa_2022

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

25.12.2021 19:16 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Partnerzy portalu

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. orstedcdn.azureedge.net

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.

W październiku duński Ørsted w ramach inwestycji zainstalował największą na świecie morską stację elektroenergetyczną prądu przemiennego oraz stację kompensacji biernej. Po pełnym uruchomieni, 165 turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamesa o mocy 8 MW, łączna moc farmy Hornsea 2 osiągnie 1,32 GW, dzięki czemu stanie się największą, działającą morską farmą wiatrową na świecie. Do momentu uruchomienia ten tytuł należy do bliźniaczego projektu Hornsea 1. Łącznie energia produkowana w obu farmach, dzięki liczącej ponad 800 km infrastruktury przesyłowej, będzie w stanie w stanie zasilić ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych.

Ørsted nie zamierza poprzestać tylko na tych dwóch inwestycjach. Duński koncern chce zrealizować kolejne dwa projekty – Hornsea 3 i Hornsea 4. Pierwszy z nich otrzymał pozwolenie na budowę w grudniu 2020 roku. Natomiast Hornsea 4 jest na etapie planowania. Łącznie projekty te wniosłyby znaczący wkład w realizację celu rządu brytyjskiego, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- Produkcja pierwszej energii jest ważnym kamieniem milowym dla projektu i powodem do dumy dla całego zespołu. Realizacja projektu o takiej skali jest możliwa tylko dzięki ścisłej współpracy, ciężkiej pracy i poświęceniu. Od tego momentu mamy w zasięgu wzroku linię mety – powiedział Patrick Harnett, dyrektor programowy Hornsea 2.

- Zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń, przed jakimi stoi dzisiejszy świat. Wierzymy, że rozwiązanie leży w wykorzystaniu OZE na znacznie większą skalę niż wszystko, co widzieliśmy do tej pory. Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a nasze projekty Hornsea pomogły utorować drogę dla następnej generacji morskich farm wiatrowych. Osiągnięcie tego kamienia milowego na budowie Hornsea 2 jest świadectwem niesamowitych umiejętności i zaangażowania wszystkich zaangażowanych osób – stwierdził Duncan Clark, szef Ørsted na Wielką Brytanię.

Ørsted ma obecnie łącznie 12 GW zainstalowanej mocy odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28 morskich farmach wiatrowych. Ørsted oczekuje, że do 2025 roku zainstaluje 15 GW morskiej mocy wiatrowej, a do 2030 r.oku 30 GW. Firma zbudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w 1991 roku i dziś rozwija, buduje, posiada i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej.Źródło: Orsted

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.