• <
mewo_2022

RWE uzyskało prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II

gm

30.11.2023 14:59 Źródło: RWE
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE uzyskało prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II

Partnerzy portalu

Fot. RWE

RWE rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Spółka uzyskała prawomocną decyzję środowiskową dla budowy infrastruktury przyłączeniowej. Projekt o planowanej mocy zainstalowanej 350 megawatów jest zlokalizowany w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Zaprojektowana infrastruktura przyłączeniowa umożliwi RWE wyprowadzenie energii wyprodukowanej przez turbiny farmy wiatrowej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. Uprawomocniona decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Grzegorz Chodkowski, Wiceprezes Offshore Development Poland w RWE: „Uzyskana decyzja to ważny krok milowy na drodze do realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u wybrzeży Polski, strategicznego rynku dla naszej spółki. Zamykamy wielomiesięczny etap przygotowań do budowy w obszarze środowiskowym i kontynuujemy prace niezbędne do pozyskania pozwoleń na budowę.”

Trasa przebiegu infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II


Planowana infrastruktura przyłączeniowa będzie realizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej oraz na polskich wodach terytorialnych. Na odcinku przejścia kabla morskiego przez strefę brzegową planowane jest wykonanie przewiertu w technologii bezwykopowej. W kolejnym kroku na lądzie planowane jest zainstalowanie mufy morsko-lądowej, która połączy kabel podmorski z kablem lądowym. Następnie zaprojektowana infrastruktura będzie biegła przez teren gmin Ustka i Słupsk do lądowej stacji elektroenergetycznej RWE. Stąd energia wyprodukowana przez farmę wiatrową trafi napowietrzną linią przesyłową do stacji elektroenergetycznej SE Krzemienica planowanej przez krajowego operatora sieci przesyłowej – PSE. Długość korytarza przesyłowego w części morskiej wyniesie do 71 kilometrów, a w części lądowej do 19 kilometrów. Po uruchomieniu pod koniec tej dekady, F.E.W. Baltic II będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zasilić około 350 000 polskich gospodarstw domowych.

Ważne kamienie milowe morskiej farmy F.E.W. Baltic II


F.E.W. Baltic II osiągnęła już kilka ważnych kamieni milowych. W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał prawo do pokrycia salda ujemnego podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Pomyślnie zakończono badania dna morskiego, a zarówno badania geofizyczne jak i wstępne badania geotechniczne zostały wykonane przez polskich wykonawców. Projekt otrzymał decyzję środowiskową dla obszaru morskiej farmy wiatrowej i jest na zaawansowanym etapie procesu uzyskiwania pozostałych niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych.

RWE jest liderem na drodze do świata zielonej energii. Dzięki szeroko zakrojonej strategii inwestycyjnej i rozwojowej Growing Green, znacząco przyczynia się do powodzenia transformacji energetycznej i dekarbonizacji systemu energetycznego. Firma zatrudnia około 20 000 osób w niemal 30 krajach na całym świecie. RWE jest już jedną z wiodących firm w obszarze energetyki odnawialnej. W latach 2024-2023 RWE zainwestuje 55 miliardów euro na całym świecie w morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, energię słoneczną, baterie, elastyczne wytwarzanie energii oraz projekty wodorowe. Do końca dekady zielone portfolio firmy wzrośnie do ponad 65 gigawatów mocy wytwórczych, które będą doskonale uzupełnianie przez globalny handel energią. RWE dekarbonizuje swoją działalność zgodnie ze ścieżką redukcji emisji o 1,5 stopnia, a do 2030 roku całkowicie odejdzie od węgla. RWE osiągnie zerowy poziom emisji netto do 2040 roku. W pełni wpisuje się to w misję RWE: Our energy for a sustainable life.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.