• <
mewo_2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

26.05.2022 12:04
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Partnerzy portalu

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem - GospodarkaMorska.pl
Grafika: Sun Cable/OOŚ

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.

Dlaczego zdecydowano się na tak przełomowy projekt? Jak czytamy na stronie inwestora, w regionie Indo-Pacyfiku zachodzi obecnie powszechna transformacja energetyczna, a poziom elektryfikacji stale rośnie. Zapotrzebowanie na energię Azji Południowo-Wschodniej rośnie średnio o 6 proc. rocznie, a według prognoz do 2040 roku wzrośnie ostatecznie o 60 proc.

Popyt na energię elektryczną pochodzącą z OZE wzrasta ze względu na jej niski koszt. Australia ma największe zasoby energii słonecznej w przeliczeniu na mieszkańca w grupie G20 i drugie miejsce na świecie. Istnieje wyjątkowa okazja do eksportu dużych wolumenów energii z OZE wspierając regionalne potrzeby energetyczne i podtrzymując wzrost gospodarczy. Odpowiedzią jest połącznie HVDC – Australia-Asia PowerLink (AAPowerLink). Singapur jest obecnie w około 95 proc. zależny od gazu, więc AAPowerLink stwarza możliwość zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Projekt rozwijany przez spółkę Sun Cable zakłada instalację podmorskiego kabla HVDC, który będzie przesyłał energię z farm słonecznych o łącznej mocy 14 GW (w początkowej fazie) z Darwin do Singapuru. Powierzchnia paneli PV sięgnie 12 tys. ha. W ten sposób energetyka słoneczna zapewni Singapurowi 15 proc. energii. Wartość inwestycji sięga 30 mld dolarów australijskich. 

W kolejnych fazach rozwoju moc zainstalowana w farmach słonecznych zostanie zwiększona do poziomu 20 GW. Planowana jest także instalacja magazynów energii o łącznej pojemności 36-42 GWh.

Inwestor Sun Cable poinformował w maju 2022 roku, że osiągnął znaczący kamień milowy w rozwoju projektu składając niedawno raport o oddziaływaniu na środowisko (OOŚ) w Urzędzie Ochrony Środowiska Terytorium Północnego. Plan morskiego kabla słonecznego został zatwierdzony przez rząd Indonezji.


Źródło: Sun Cable 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.