Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
W Danii CIP proponuje budowę wyspy o nazwie BrintØ, która ma powstać w duńskiej części Dogger - obszaru, który według CIP ma stać się centralnym punktem przyszłej rozbudowy morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym.
Wyspa byłaby podłączona do 10 GW morskiej farmy wiatrowej, która byłaby wykorzystywana głównie do produkcji ekologicznego wodoru za pomocą systemu Power- to-X, a jej uruchomienie planowane jest na 2030 rok.
Firma przewiduje, że po zakończeniu budowy BrintØ będzie w stanie produkować około 1 miliona ton ekologicznego wodoru rocznie, co odpowiada około 7 procentom przewidywanego zużycia wodoru w UE w 2030 roku.
– BrintØ – a z czasem także inne przyległe wyspy energetyczne – będzie produkować bardzo duże ilości ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej – który będzie eksportowany do pobliskich krajów, np. do Niemiec, Holandii i Belgii. BrintØ stworzy w ten sposób podstawy do produkcji zrównoważonych – ekologicznych za paliw pomocą technologii Power-to-X dla ciężarówek, statków i samolotów – czytamy w komunikacie prasowym z 20 maja.
19 maja CIP i Allianz Investment Management (AIM) ogłosiły, że przeprowadzą studium wykonalności dla sztucznej wyspy energetycznej na niemieckim Morzu Północnym, która byłaby połączona z wielkoskalowymi morskimi farmami wiatrowymi.
– Energia elektryczna i zielony wodór z wysp energetycznych zostaną podłączone do sieci publicznych w Niemczech, aby zapewnić znaczny wkład w krajową produkcję energii i bezpieczeństwo dostaw – poinformowały CIP i AIM we wspólnym komunikacie prasowym z 19 maja.
Wyspy energetyczne tworzą środowisko lądowe na morzu, co umożliwia ekonomicznie efektywną budowę infrastruktury elektrycznej i produkcję ekologicznego wodoru na morzu – podkreślają obaj partnerzy.
Zarówno plan budowy wyspy energetycznej w Danii, jak i studium wykonalności w Niemczech są odpowiedzią na zapowiedzi rządu niemieckiego dotyczące przyspieszenia transformacji oraz deklarację z 18 maja podpisaną przez ministrów energii Niemiec, Danii, Belgii i Holandii.
– Koncepcja wysp energetycznych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia szybkości, wielkości i produkcji energii ze źródeł odnawialnych na dużą skalę, które można zintegrować z istniejącymi sieciami energetycznymi – czytamy dalej w komunikacie CIP.
CIP, który posiada udziały w kilku morskich farmach wiatrowych na całym świecie, jest już zaangażowany w projekt wyspy energetycznej w Danii, VindØ, uznawanej za pierwszą na świecie wyspę energetyczną. W ramach tego projektu CIP występuje jako inwestor zastępczy w imieniu konsorcjum inwestorów, w skład którego wchodzą m.in. PensionDanmark i PFA, oraz największe duńskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Andel, znane pod wspólną nazwą konsorcjum VindØ.
Dla Allianz nie jest to również pierwsze przedsięwzięcie w morską energetykę wiatrową, ponieważ w ubiegłym roku firma zarządzająca aktywami podpisała umowę zakupu 25,2 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW w Holandii od producenta chemikaliów BASF.
Niemcy sięgają po wodór - transformacja zaczyna galopować
Studium jest odpowiedzią na ambitne zapowiedzi rządu niemieckiego dotyczące przyspieszenia transformacji oraz deklarację ze szczytu Niemiec, Danii, Belgii i Holandii z 18 maja 2022 roku, wyznaczającą kierunek współpracy regionalnej, której celem jest wykorzystanie ogromnego potencjału zielonej elektrowni na Morzu Północnym.
Niemcy posiadają jedne z najlepszych na świecie naturalnych warunków dla morskiej energetyki wiatrowej, charakteryzujące się połączeniem dużych prędkości wiatru i stosunkowo niewielkiej głębokości wody. Stwarza to atrakcyjne warunki do budowy wielkoskalowych morskich farm wiatrowych i sztucznych wysp. Wyspy energetyczne pozwolą na gromadzenie i wykorzystanie zasobów energetycznych znajdujących się na obszarach Morza Północnego, do których dostęp w innych warunkach jest utrudniony i bardziej kosztowny.
Jeśli cele wyznaczone dla zielonej transformacji energetycznej mają zostać osiągnięte, koncepcja wysp energetycznych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia szybkości, wielkości i produkcji energii odnawialnej na dużą skalę, którą można zintegrować z istniejącymi sieciami energetycznymi.
Wyspy energetyczne i morskie konstrukcje turbin wiatrowych przyczynią się ponadto do zwiększenia bioróżnorodności na Morzu Północnym, ponieważ tworzą one sztuczne rafy dające schronienie wielu gatunkom zwierząt.
CIP i AIM pragną zaangażować kolejnych niemieckich interesariuszy w potencjalny rozwój wyspy energetycznej i połączonych z nią morskich elektrowni wiatrowych.
Źródło: CIP; allianzim.com
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji