• <

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

22.05.2022 10:29
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

Partnerzy portalu

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2 - GospodarkaMorska.pl

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.


Projekt pilotażowy na morskiej farmie wiatrowej Vattenfall w Zatoce Aberdeen będzie miał moc 8 MW i będzie w stanie wyprodukować dziennie wystarczającą ilość wodoru, aby zasilić autobus wodorowy, który przejedzie 24 000 kilometrów. Wodór będzie przesyłany rurociągami do portu Aberdeen.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rządowego dofinansowania. Połączenie elektrolizerów z morskimi turbinami wiatrowymi będzie prawdopodobnie najszybszym i najtańszym sposobem dostarczenia na skalę masową wodoru wolnego od paliw kopalnych - powiedziała Danielle Lane, Country Manager w Vattenfall w Wielkiej Brytanii.

Projekt - "Hydrogen Turbine 1 (HT1)" - ma być pierwszym na świecie projektem, w ramach którego zostanie przetestowana pełna integracja produkcji wodoru z morską turbiną wiatrową. W ramach projektu HT1 opracowane zostaną również procedury rozwoju i uzyskiwania zezwoleń dla dużych projektów wodorowych zlokalizowanych w pobliżu morskich farm wiatrowych, co przyspieszy ich przyszły rozwój i skalowanie.

Dostępność dużych ilości wodoru wolnego od paliw kopalnych odegra kluczową rolę w dekarbonizacji przemysłu ciężkiego (głównie produkcji stali, chemikaliów i nawozów oraz rafinacji), a także transportu ciężkiego.

Prace rozpoczną się natychmiast, a pierwsza produkcja ma ruszyć już w 2025 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.