• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

12.05.2022 12:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Partnerzy portalu

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Seabubbles.com

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.

Badacze z finansowanego ze środków UE projektu Seabubbles podjęli wyzwanie opracowania taksówki wodnej, którą cechować będzie „brak fal, brak hałasu, brak emisji”. „Ideą, jaka przyświecała zbudowaniu łodzi SeaBubbles, była chęć wykorzystania transportu wodnego w sposób bardziej ekologiczny przy zmniejszonym śladzie węglowym”, mówi Baptiste Arribe, dyrektor ds. strategii we francuskiej firmie SeaBubbles z Annecy, będącej gospodarzem projektu.

Latająca łódź na wodór i prąd

Przy projektowaniu elektrycznych łodzi–wodolotów należy pogodzić ze sobą dwie sprzeczne potrzeby: pojazd musi być odpowiednio lekki, aby mógł unosić się w powietrzu, oraz musi zapewniać autonomiczność pod kątem ładowania.

Za najbardziej ekologiczny napęd uważa się obecnie wodór, którym zasilane są ogniwa paliwowe. Wodór cechuje się największą gęstością energii na kilogram, a zbiornik wodorowy można napełnić w ciągu kilku minut na stacjach lądowych. „Mamy teraz wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby pokonać dwuipółgodzinną trasę”, przekonuje Arribe.

Hybrydyzacja polegająca na wykorzystaniu ogniwa paliwowego i akumulatora daje pilotowi najlepsze możliwości nawigacyjne. „Przyspieszenie przy zasilaniu z ogniwa paliwowego nie jest duże, dlatego niezbędny jest system znajdujący się pomiędzy ogniwem paliwowym a silnikiem i w naszym przypadku jest to akumulator”, wyjaśnia Arribe. „Co najważniejsze, gdy łódź płynie z maksymalną prędkością, akumulatory się ładują”.

Czas na latanie

Łódź SeaBubbles jest zbudowana z włókien kompozytowych, co daje doskonałe możliwości połączenia ze sobą właściwości takich jak duża wytrzymałość i niska waga. Stateczniki działają jak skrzydła samolotu – rozkładają się przy dużej prędkości, tak że łódź unosi się 60 cm nad powierzchnią wody, co zapewnia jej płynną jazdę nawet na wzburzonych wodach.

„Podróż łodzią oferuje niezwykłe przeżycia, a ponadto odbywa się z poszanowaniem delikatnych ekosystemów wrażliwych na falowanie”, podkreśla Arribe. Fale powodują erozję linii brzegowej i zaburzają życie morskie poprzez wzrost zmętnienia wody. Co równie ważne, jak mówi Arribe, „Kiedy stateczniki wkraczają do akcji, znacząco zmniejsza się opór, dzięki czemu pojazd zużywa o 35 % mniej paliwa w porównaniu do klasycznej łodzi”.

W momencie gdy SeaBubbles rozpoczyna hamowanie, cała sekwencja zdarzeń powoduje chowanie się stateczników i ponowne zetknięcie się łodzi z powierzchnią wody – pojazd jest tym samym gotowy, by wpłynąć do zatoki.

Transport na wyższym poziomie

Łódź Seabubbles może poruszać się w obrębie przystani i pływać po rzekach i jeziorach. „Pojazd może zabrać na swój pokład do 12 pasażerów, a koszt przejazdu mieści się w granicach opłaty za przejazd taksówką VIP”, przekonuje Arribe. „Dla pierwszej wersji pojazdu przewidujemy trzy rodzaje klientów: firmy zajmujące się przewozem pasażerów, które chcą swoim klientom zapewnić niezapomniane chwile; instytucje i przedsiębiorstwa potrzebujące flagowego środka komunikacji; oraz ludzie zamożni, którzy zapragną mieć SeaBubbles na własność”.

Zainteresowanie kupnem łodzi SeaBubbles wyrazili włodarze wielu miast w Hiszpanii, Włoszech, Niderlandach, a nawet w Dubaju. „Sprzedaliśmy już jedną łódź, a kolejne zamówienia oczekują na realizację. Zawarliśmy też współpracę z dużą firmą z branży okrętowej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miarą naszego sukcesu może być również rosnący poziom zatrudnienia w naszej firmie – obecnie zatrudniamy 24 pracowników, podczas gdy w zeszłym roku było nas zaledwie siedmioro”.

„Środki na opracowanie prototypu SeaBubbles pochodziły z programu »Horyzont 2020«, zaś kolejne etapy prac rozwojowych, które doprowadziły nasz produkt do postaci, jaką widzimy dzisiaj, były możliwe dzięki finansowaniu z francuskich programów krajowych”, mówi Arribe. Obecnie firma zamierza skupić się na dalszym zmniejszaniu oporu, energooszczędności i udoskonaleniu projektu stateczników dla łodzi następnej generacji na potrzeby transportu VIP i publicznego.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.