• <
mewo_2022

Powstanie pływająca elektrownia atomowa

jm

15.04.2022 09:40

Partnerzy portalu

Powstanie pływająca elektrownia atomowa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Seaborg

Stoczniowy gigant Samsung Heavy Industries (SHI) oraz Seaborg podpisały kontrakt na budowę pływających elektrowni atomowych.

SHI ma wybudować pływającą elektrownię atomową działającą w oparciu o reaktor jądrowy ze stopioną solą (Compact Molten Salt Reactor) w całości. Obiekt ma być gotowy do pracy. Po jego zacumowaniu w docelowym porcie jednostka ma być połączona z lądową siecią elektryczną. Seaborg rozważa także ulokowanie w sąsiedztwie zakładu produkcji wodoru lub amoniaku zasilanego czystą energią. Rozbudową tejże instalacji również miałoby zająć się SHI.

Pływająca elektrownia jądrowa miałaby dostarczać do 800 MW energii elektrycznej rocznie przez 24 lata eksploatacji. Jej konstrukcja jest modułowa, a koszty utrzymania i eksploatacji według szacunków sprawią, że wyprodukowana przez nią energia będzie miała konkurencyjną cenę.

Elektrownia w założeniach ma być mobilna – pomysłodawcy zakładają, że będzie wytwarzać energię tam, gdzie będzie ona potrzebna. Rozwiązanie miałoby wejść do seryjnej produkcji do 2026 roku.

Seaborg zaznacza, że według filozofii spółki w przyszłości energia elektryczna powinna pochodzić w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii w miejsce scentralizowanych sieci opartych na dużych elektrowniach konwencjonalnych. Z kolei elektrownia jądrowa powinna być wykorzystywana jako zapasowe źródło energii, stabilizujące podaż w przypadku niedoborów z naturalnych źródeł.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.