• <

Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca

Partnerzy portalu

Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

Podpisano umowę na budowę ok. 63 km gazociągu relacji Przywodzie – Dolna Odra oraz stacji gazowej. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom marca i kwietnia tego roku. Wykonawcą gazociągu będzie firma PORR S.A. - poinformował w poniedziałek Gaz-System.

"Gazociąg przyłączeniowy umożliwi zasilanie Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE GiEK S.A. (obecna nazwa PGE Gryfino 2050 sp. z o.o.), gazem dostarczonym do Terminalu LNG w Świnoujściu oraz gazem z Szelfu Norweskiego, który będzie transportowany gazociągami, powstającymi w ramach Projektu Baltic Pipe" - poinformował w poniedziałek Gaz-System.

"Dzięki tym strategicznym inwestycjom Gaz-System zapewni bezpieczne i stabilne źródło energii dla produkcji prądu na potrzeby ponad 1,5 miliona mieszkańców oraz wielu zakładów przemysłowych z województwa zachodniopomorskiego i okolic. Zakończenie prac budowlanych zostało zaplanowane na przełomie III i IV kwartał 2023 roku” – stwierdził wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.

Poinformowano również, że wykonawcą prac budowlanych została firma PORR S.A. z siedzibą w Warszawie.

Spółka zaznaczyła także, że połączenie elektrowni z infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu umożliwi produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, co wpłynie korzystnie na środowisko i poprawę jakości powietrza w regionie.

Gaz-System wyjaśniał, że trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa.

"Lokalizacja inwestycji została wyznaczona w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Zakres prac obejmuje budowę ok. 63 km gazociągu, który połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącym gazociągiem relacji Szczecin – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m sześc./h." - dodała spółka.

Źródło: PAP

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.