• <
ambermarine_2023_1100x200

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

gm

15.03.2022 13:51
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

Partnerzy portalu

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL - GospodarkaMorska.pl
Eglegalentu

PGNiG planuje start w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe Polski i Litwy - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski. Przesył gazu przez GIPL ma ruszyć 1 maja, pierwsze aukcje są planowane na kwiecień.

"Jesteśmy zainteresowani każdą infrastrukturą, która pozwala dywersyfikować dostawy gazu, bo to zapewnia bezpieczeństwo dostaw, ale także zwiększa możliwości handlowe" - powiedział dziennikarzom Majewski. "Dostawy LNG do gazoportu w Kłajpedzie będą umożliwiały dostawy z tamtego kierunku poprzez gazociąg GIPL" - przypomniał prezes PGNiG.

Pod koniec lutego operatorzy gazowi: polski Gaz-System i litewski Amber Grid poinformowali, że GIPL zostanie udostępniony do przesyłu gazu wcześniej niż planowano - 1 maja, a nie w połowie roku. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października. Pierwsze aukcje na przepustowość mają odbyć się w kwietniu. Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie 230 tys. m sześc. na godzinę, co przekłada się na 2 mld m sześc. rocznie. W kierunku Polski przepustowość na zasadach ciągłych wyniesie w tym okresie 217 tys. m sześc. na godzinę, czyli ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.

Pytany o ewentualne zainteresowanie PGNiG przesyłem przez interkonektor ze Słowacją, który ma zostać ukończony w tym roku, Majewski zaznaczył, że "każda infrastruktura, która pozwala stworzyć hub, ośrodek handlu gazem w tej części Europy nas zdecydowanie interesuje". "PGNiG jest spółką, która może się rozwijać w obszarze handlu gazem i będziemy to robić" - dodał prezes.

Kontrolowana przez państwo Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Źródło: PAPseaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.