• <
gryfia_70lat

Suiso Frontier odbył swój pierwszy rejs – przetransportował ciekły wodór

15.04.2022 10:01
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Suiso Frontier odbył swój pierwszy rejs – przetransportował ciekły wodór

Partnerzy portalu

Suiso Frontier odbył swój pierwszy rejs – przetransportował ciekły wodór  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hystra

Japońskie konsorcjum wodorowe HySTRA zorganizowało uroczystość z okazji zakończenia dziewiczego rejsu pierwszego na świecie transportowca Suiso Frontier do przewozu skroplonego wodoru (LH2). 

Rejs demonstracyjny pierwszego na świecie transportowca LH2 Suiso Frontier dowiódł, że międzynarodowy łańcuch dostaw LH2 jest możliwy już dziś. Tym samym rejs ten stanowił znaczący krok w kierunku wykorzystania wodoru jako nowego nośnika energii. 

Statek Suiso Frontier opuścił Japonię w grudniu 2021 roku i dotarł do Australii w styczniu 2022 roku. Statek odebrał skroplony wodór wyprodukowany z węgla brunatnego w australijskim stanie Wiktoria i powrócił do Japonii w lutym 2022 roku, rozładowując ładunek do lądowego zbiornika magazynowego.


Grafika: Hystra

Statek o nośności 8000 ton może transportować znaczne ilości LH2 na duże odległości drogą morską. LH2, czyli ciekły wodór, jest transportowany tylko w 1/800 swojej pierwotnej objętości gazowej, gdyż jest schłodzony do temperatury -253°C.

Wnioski z rejsu demonstracyjnego mają również posłużyć jako podstawa do opracowania międzynarodowych norm i kodeksów bezpieczeństwa dotyczących transportu LH2.

W skład spółki joint venture HySTRA wchodzą Iwatani Corporation, Kawasaki Heavy Industries, Shell Japan, J-POWER, Marubeni, ENEOS i Kawasaki Kisen Kaisha. 

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.