• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk. Powstają targi, które mają zaszczepić w młodych pasję i chęć do pracy w offshore wind

22.05.2022 23:55
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk. Powstają targi, które mają zaszczepić w młodych pasję i chęć do pracy w offshore wind

Partnerzy portalu

Gdańsk. Powstają targi, które mają zaszczepić w młodych pasję i chęć do pracy w offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Na zdjęciu pracownik na platformie offshore.

Pomysł zorganizowania Edukacyjnych Dni Kariery w branży offshore wind pojawił się podczas ostatniego spotkania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Choć termin targów nie został jeszcze ustalony, to zainteresowanie już przerosło oczekiwania organizatorów.  

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej spotkała się by podsumować ostatnie działania w zakresie offshore. Udział wzięli wszyscy sygnatariusze oraz osoby zainteresowane rozwojem tego sektora. Wśród omawianych tematów były m.in. plany inwestycyjne związane z realizacją rundy II.

Podczas spotkania wyłonił się pomysł stworzenia targów pracy poświęconych offshore. Tutaj mowa o Edukacyjnych Dniach Kariery w branży offshore, które według wstępnych ustaleń mogłyby się odbyć jesienią lub – z większym prawdopodobieństwem – na wiosnę.

– Wydarzenie to szykujemy dla młodzieży w wieku 16-19 lat ze szkół ponadpodstawowych, by dać im możliwość sprawdzenia, jakie możliwości zawodowe daje rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). Młodzież otrzyma informacje jakiego rodzaju kompetencje będą potrzebne oraz w jaki sposób można je zdobyć – mówi dr Karolina Lipińska, zastępczyni dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy chcą nie tylko przyciągnąć młode talenty, które mogą zrealizować się zawodowo pracując w offshore.

– Już dziś deweloperzy i podwykonawcy szukają dla siebie kadr, z którymi na naszym rynku jest problem. Wielu pracowników się przekwalifikowuje, potrzebują szkoleń – mówi. 

– Jesteśmy przekonani, że w tym samym czasie trzeba już teraz uruchomić proces zarażania dzieci i młodzieży pasją do offshore. W czasie gdy Polska wejdzie w fazę inwestycyjną tych projektów, to właśnie ci młodzi będą stanowić zaplecze pracowników.

Podczas imprezy będzie szansa na rozmowy z ekspertami, uczestniczenie w warsztatach czy pokazach symulacji farm wiatrowych, na które będzie można się… wspiąć.

– Chcemy pokazać, czym ten offshore jest od podstaw, z czego składają się turbiny, jakiej są wysokości, z jakimi wyzwaniami wiąże się praca w tym biznesie – podkreśla dr Karolina Lipińska.

Targi mają pomóc młodym ludziom podejmować decyzje, a także dać świadomość ich rodzicom w jakim kierunku mogą podążać ich pociechy.

– Wszyscy wiedzą, że za młodych decyzje czasem podejmują rodzice, a na pewno ich zdanie w kwestii edukacji bywa decydujące. Te targi są także dla nich. Tylko w ten sposób branża offshore wind ma okazję się rozwijać i kreować szanse dla kolejnych inwestycji zapewniających wysoki poziom local content – dodaje.

Pomysłodawcy już dzisiaj zapowiadają, że wydarzenie będzie miało charakter cykliczny.

– Liczymy, że do organizacji targów włączą się solidarnie wszyscy deweloperzy pierwszej fazy0, producenci turbin wiatrowych, przyszli właściciele i operatorzy flot, szkoły GWO, uczestnicy łańcucha dostaw zarówno z kraju i z zagranicy – wylicza pani dyrektor. – Już dziś zapraszamy do współpracy zrzeszenia pracodawców, jednostki samorządowe oraz wszystkie podmioty zainteresowane tworzeniem całego wydarzenia.

Zainteresowanych współpracą przy wydarzeniu urząd zachęca do kontaktowania się przez adres e-mail: k.lipinska@pomorskie.eu.

– Edukacyjne Dni Kariery w branży offshore wind będą doskonałą okazją, aby zintegrować całą nowo powstającą branżę i udowodnić, że w Polsce potrafimy zrobić coś wspólnie – przekonuje dr Lipińska.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.